Rehber NTLite ile Windows 10 Setup Düzenleme

Merhabalar, daha önceden hazırladığım rehberlerin yeni versiyonlarını hazırlarken kaçırdığım bir kaç noktanın olduğunu fark ettim. Konuya yeni başlayanların belli noktaları atladığımdan dolayı mağdur olmasını istemediğimden anlatımı toplama anlamında Setup alanı için son rehberi hazırlıyorum. Anlatımı olabildiğince sade bir hale getirdim. Ayrıca menü ve programlar hakkında da detay vermediğimi fark ettim. Öncelikle ekleyeceğimiz programlar hakkında bilgi vermek isterim;

Lerup Launcher: Ekleyeceğimiz menü. Açık kaynak kodludur. WinPe'de çalışması için geliştirilmiştir. Yüklü işletim sisteminizde de kullanabilirsiniz.
Explorer++: Program 2mb'dan daha küçük ve setup ekranında exporer olmadığından çok işimize yarayacaktır.
AOMEIPartAssist: Disk yönetim programıdır. Bazı format senaryolarında gpt kurulum diski hazırladığımız da, mevcut HDD/SSD GPT bölümlendirilmiş ise "Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GPT bölüm sitilindedir" şeklinde bir hata alırsınız. Bu programda sol tarafta yer alan "MBR to GPT" seçerek veri kayıpsız dönüştürme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. CMD'den yapılan convert (dönüştürme) işlemlerinde disk içindeki tüm veriler silinmektedir.
Recuva: Olası veri kayıplarında silinen verileri kurtarmak için kullanabilirsiniz.
Ntpwedit: Kullanıcı şifre kaldırma programıdır.
CPU-Z: Donanım hakkında detaylı bilgi almanızı sağlar.
NOT: Konu sonunda farklı program ekleyip nasıl kısayol oluşturacağınızı anlattım.

Setup dosyasını işlemek için ihtiyacımızı olan programlar;
  1. Öncelikle Windows 10.iso dosyasını Microsoft’un resmi web sayfasından indiriyoruz ve klasöre çıkarıyoruz.
  2. NTLite programını indirerekkurulumunu gerçekleştiriyoruz.
    • Windows 10.iso dosyasını bu programla işleyeceğiz. 2.jpg
  3. Unlocker programını indirip kurulumunu gerçekleştiriyoruz.
    • NTLite ile açtığımız boot.wim dosyası içinde silmemiz gereken bölümleri Unlocker ile siliyoruz. unlocker.jpg
  4. Resource Hacker programını indirip, klasöre çıkarıyoruz.
    • boot.wim kısmını NTLite ile açtıktan sonra source / spwizimg.dll dosyasını bununla editliyoruz. rsess.jpg

Microsoft Windows 10 Setup (x64) Düzenleme İşlemleri
  1. NTLite programını açınız. (Sol üst köşede) “Ekle” > “Görüntü Dizinine” tıklayarak Windows 10.iso dosyalarımızı çıkardığımız klasörü seçiyoruz.
  2. “Microsoft Windows Setup (x64)” kısmına çift tık yapıp açılmasını sağlıyoruz.
  3. “Microsoft Windows Setup (x64)” kısmına sağ tık yapıp “Bağlamama dizinini keşfedin”seçin. Açılan pencereyi kapatmayın. Aşağıda anlatacağım "source(background.bmp, spwizmig.dll) / Windows /System32 (setup.bmp)/ setup.exe" dosyaları bu pencere içerisinde.
  4. Bundan sonra görsel değişikliği ve eklentili hale getirmek üzere iki başlıkta konuyu anlatacağım.
    1. Yalnızca görsel değişikliği yapmak için;
      1. Source klasöründen background.bmp ve spwizimg.dll dosyalarını yedekleyip unlocker ile silin.
      2. Windows > System32 > setup.bmp dosyasını yedekleyip unlocker ile silin.
      3. Sildiğiniz dosyaların yerine aynı isim ve uzantı da kendi görsellerinizi atın. Spwizimg.dll dosyasını Resource Hacker ile açın:
        1. Bitmap > 517 : 1033 sağ tıklayın.
        2. Replace Bitmap
        3. Open File Witch New Bitmap > Açılan pencereden bmp uzantılı görseliniz seçin.
        4. Replace
        5. File > Save As > spwizimg.dll olarak kaydedin ve source klasörüne atınız.
    2. Program ekleyip menülü hale getirmek için işlemlere devam edin;
      1. Setup.exe dosyasını Unlocker ile siliniz.
      2. Değiştirilecek dosyaları indirin (Rar Şifres: ognitorenks) ve klasör içerisindeki herşeyi seçip “Bağlamama dizinini keşfedin” kısmında açılan pencereye sürükleyin. Değişiklikleri onaylayın.
  5. Menüyü istediğimiz konuma almak için ilgili regleri indiriniz. (Rar şifresi: ognitorenks). NTLite'da "Kayıt defteri" bölümüne istediğiniz konumun reg dosyasını atınız.
  6. Sağ menüden "Uygula" > sol üst köşeden "İşlem" basın ve işlemlerin bitmesini bekleyin. ISO oluşturmak için "ISO oluştur" seçeneğini seçin.
  7. UYARI: Uygula kısmından "Gerekli olmayan baskıları kaldırın" bölümünden hiç bir şeyi çıkarmayın. Windows PE silerseniz kurulumu başlatamazsınız.

Farklı programlar eklemek için;

USB diskinizin harfini "Disk Yönetiminden" "X" olarak değiştirin. USB içerisinde Program Files diye klasör oluşturun atacağınız programı buraya yerleştirin. Kısayol oluşturup masaüstünüzde yedekledikten sonra Flash disk ile işimiz bitiyor. Setup kurulumunda olası çakışmayı engellemek için Usb harfini eski hale getirmeyi unutmayın.
  1. NTLite açıp "Microsoft Windows Setup (x64)” kısmına sağ tık yapıp “Bağlamama dizinini keşfedin”seçin.
  2. Program dosyalarını "Program Files" içine atın.
  3. Kısayolu; "Windows\System32\config\systemprofile\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu" içine atın.
NOT: Setup alanı kısıtlı özelliklere sahip olduğundan her program burada çalışmayabilir.

Yapacağınız çalışmının görsellerini paylaşmayı unutmayın. İyi çalışmalar

Sequence 02_1.gif

Setup ile ilgili hiçbir değişiklik yapmadım. Unlocker da background. Bmp yok.
Hocam her şey'i yaptım ama şu hatayı alıyorum.

Hocam ISO olarak çıkartmayı deniyorum.
Yok gene aynı hata.

Tamamdır dost ben setup işine en baştan gireceğim.
Dost merhaba sonunda bitirdim ama uygula kısmı hakkında yardım istemekteyim şimdi ben bunu ISO olarak mı çıktı alayım yoksa ISO olmayarak mı?
Setup alanında dosyaları değiştirdikten sonra klasörü kapatmayı unutmayın. Dosya gezgini Setup dosyalarının çıkarıldığı klasörü kullanırsa NTLite hata verecektir.
Ayrıca konu içerisinde herşeyi detaylı bir şekilde anlattım.
@OgnitorenKs ...ben altta dikdörtgen içine aldığım yerleri de editlemek, düzenlemek istiyorum...
Size güzel haberim var. İstediğiniz şeyi yapmayı bugün sistem dil dosyalarını karıştırırken tesadüfen buldum. Şimdi sözleşme bölümü dosyası setup bölümünün içinde değil bizzat sistemin kendi içerisinde yer alıyormuş. Lafı uzatmadan nasıl değiştireceğinizi anlatıyorum. Bunun da anlatımını hiçbir yerde bulamazsınız.

1. İşlem yapmak istediğiniz Windows sürümünü NTLite ile açıyoruz.
  2. Kaynak bölümünden işlem yaptığımız Windows sürümü üzerine sağ tıklayıp "Bağlama dizinini keşfet" diyoruz.
  3. Açılan pencereden "Windows > System32 > tr-TR > Licenses açıyoruz. İçerisinde 3 adet klasör var. Bu klasörlerden bir tanesini içini açarak "license.rtf" dosyasını masaüstüne kopyalıyoruz. İçeriğini siliyoruz ve istediğimiz şeyleri yazdıktan sonra kayıt ediyoruz.
  4. 1633183132387.png
  5. 3 adet klasörün içini açıyoruz ve "license.rtf" dosyasını Unlocker ile siliyoruz.
  6. Daha sonra sildiğimiz dosyaların yerine düzenlediğimiz "license.rtf" dosyasını atıyoruz ve geri kalan işlemleri tamamlıyoruz.

Son düzenleme:
Dost şimdi ben sadece fotoğraf değiştireceğim. ISO'yu oluştur seçeneğini seçmezsem ne olur? Ve diyelim ben ISO oluşturacağım yaptığımız Windows'u da NTLite'a eklemem gerekir mi? (yani uygula kısmını açar mısın dost)

Dost şimdi ben sadece fotoğraf değiştireceğim. ISO'yu oluştur seçeneğini seçmezsem ne olur? Ve diyelim ben ISO oluşturacağım yaptığımız Windows'u da NTLite'a eklemem gerekir mi? (yani uygula kısmını açar mısın dost)
ISO oluştur işlemini uygula kısmında yapmadıysanız. Windows kurulum dosyalarının olduğu klasörü NTLite yeniden gösterip üst menüden ISO oluştur seçeneğiyle işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yalnızca görsel değişikliği yapmak için;
  1. Source klasöründen background.bmp ve spwizimg.dll dosyalarını yedekleyip unlocker ile silin.
  2. Windows > System32 > setup.bmp dosyasını yedekleyip unlocker ile silin.
  3. Sildiğiniz dosyaların yerine aynı isim ve uzantı da kendi görsellerinizi atın. Spwizimg.dll dosyasını Resource Hacker ile açın:
    1. Bitmap > 517 : 1033 sağ tıklayın.
    2. Replace Bitmap
    3. Open File Witch New Bitmap > Açılan pencereden bmp uzantılı görseliniz seçin.
    4. Replace
    5. File > Save As > spwizimg.dll olarak kaydedin ve source klasörüne atınız.
Merhabalar hocam.Resource Hacker da fotoğrafı 1024x768 çözünürlüklü fotoğrafla değiştirmeme rağmen fotoğraf gözükmüyor.Kurulum ekranında fotoğraf 1 saniyeliğine gözüküp gidiyor ve sistem reset atıyor,bunun bir çözümü varmıdır ?

Yeni konular

Geri
Yukarı