Numaranın izinsiz dağıtılması

iGY 6

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Miami, FL
Öncelikle selamlar, çok detay vermeden yardım isteyeceğim sizden.

Bir tanıdığımın numarası sahte Instagram hesabı vasıtasıyla herkese dağıtılıyor. Bir de bu "dağıtılıyor" kısmı hayat kadını imajı verilen bir hesap üzerinden yapılıyor. Ardı arkası kesilmeyen telefon aramaları, mesajlar ve WhatsApp mesajları. Çözümü kayıtlı kişilerin dışında gelen aramaları engelleyerek buldum.

Bu arayan numaralardan birine yanıt verdim, bir çocuk "abi numaranı birisi dağıtıyor uyarmak için aradım" dedi. Ondan ekran görüntüsü istedim ve sahte bir Instagram hesabı çıktı karşıma.

Bildiğim kadarıyla özel hayatın gizliliği kapsamında yaptırımları var bu işin. Merak ettiğim konu ise şu; savcılığa başvursak Instagram'dan ne kadar bilgi alabilirler? Bu tarz şirketler hukuksal anlamda nasıl yardımcı oluyor? Hesap kapatılsa da, adı değiştirilse de bir şekilde kaydı tutuluyor sonuçta. Asıl konu paylaşılıyor mu?

Uğraşmaya değecekse bunu yapan kişi veya kişilerin ceza çekmesini istiyorum.

Son düzenleme:

Sırf uğraşmak için Siber Suçlarla iletişime geçeceğim. Her şey bir yana bu tarz şeylerin bir yaptırımı var sonuçta.
Bölgendeki "Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü" ile iletişime geçersen yardımcı olacaklardır.
İlgin için teşekkür ediyorum, yarın ilk işim bu olacak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı