NVIDIA 3000 serisi vs AMD 6000 serisi

Makaleler
4
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle bu konuyu forumda çok fazla sorunlar ve her seferinde aynı ya da benzer cevaplar verildiği için açıyorum. Kartları her alandan inceleyeceğim, eksiğim olursa söyleyin.
Genel bakış:
Her şeyden önce genel bir bakıl atalım kartlara ne nedir diye? 3000 serisinin kartları bildiğiniz gibi 3050,3060 (Ti),3070 (Ti) 3080 (Ti) ve 3090(Ti).6000 serisinde ise biraz daha karışık RX 6400, 6500XT 6600(XT) 6650XT 6700(XT) 6750XT 6800(XT) 690x0XT. Öncelikle top tier kartlara bakalım.
Not: Render, RT teknoloji alanlarına en sonda bakacağım, CUDA tensor cart curt karıştırmıyorum, birbirlerine oranlamıyorlar.

Şimdi bakarsak NVIDIA tarafın da 3090(Ti) 3080 Ti AMD tarafında 6900XT ve 6950XT var. Kartlara sırayla bakalım. 6900XT ve 6950XT GDDR6 16 GB belleğe sahip iken 3090 ve 3090 Ti GDDR6X 24 GB. 4K oyun oynayacaksanız 24 GB bellek gerçekten çok daha avantajlı inkar edilmemeli, performans olarak da benzer sayılırlar ama ortalamaya vurursak 6900XT ile 3090,3090 Ti ile 6950XT oyunda neredeyse eşit kartlar +-%5 fark var. Zaten hiçbir sıfır alınmayacağı için sıfır fiyatı katmıyorum ikinci elde 6900XT 10-11 3090 12-13 civarına alınıyor. NVIDIA istiyorsanız aslında verilir bir fark gene 6950XT ile 3090 Ti arasında 2-3K var ve fark verilebilir. 3080 Ti ise AMD'ye göre zayıf kalıyor, bellek de cabası.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

80/800 serisi kartlar:
Kartları biliyorsunuz 6800XT ve 6800, 3080 3070 Ti. Bellek olarak 6800XT ve 6800 (16 GB) açık ara önde, NVIDIA'nın kartlara bu kadar koyması cimrilikten ve kapitalizmden başka bir şey değildir. Performans tarafında 6800XT ile 3080 eşit 6800 ise 3070 Ti ise gene eşit ama burası 3000 serisinin kanayan yarası, 8 GB VRAM hiç gibi artık, hu(hardware unboxed) taze bir video attı, 3070 (Ti ile arasında %5-10 var yok) 1080p Ultra RT ayarlarda (DLSS FSR daha batırıyor VRAM yetmediğinde)kas gücü olmasına rağmen oynatamıyor Texture'ler gidip gidip geliyor, çamurdan farkı olmuyor 2022-2023 yeni nesil oyunlarda. 6800 ve 3070 sıfır fiyat konusunda fena değil ama 3080 ile 6800XT sıfır alınmaz. Ayrıca AMD'nin kartlarının çıkıla göre %10-15 performans kazanmasında var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Şimdi burada fiyatlarda sıfır katılacağı için klas değil fiyat odaklı gideceğim.
7-10k arası:
Elimizde g6X 3060 Ti, düz 3060 Ti 3060 67x0XT ve 6700 var. Gene bellek olarak AMD bol koysa da NVIDIA tarafında 8 GB VRAM'in 70 serisindeki kadar sorun olacağını düşünmüyorum. Zaten 3060 12 GB. Performans tarafına gelirsek 6750XT %5-10 farkla tepede peşinde g6X 3060 Ti ve 6700XT geliyor ikisi +-%5 eşit fakat fiyat olarak 6700XT açık ara daha F/P. 6700 ise düz 3060 Ti dengi ve daha ucuz, 3060 ise aralarından geliyor ama VRAM sebebiyle ileride 3060 Ti geçeceğini düşünüyorum.

7K altı kartlar:
Burada AMD tartışmasız vuruyor NVIDIA'yı, 3050 zaten sakat bir kart 6600 %30-35 fark atıyor diğer kartlarda eski nesil kartlar. 6600 altı AMD kartlar ise F/P ürünler değilleri fiyatını hak etmiyorlar 6600 alınamıyorsa ikinci el dönülmeli.

DLSS 2 vs FSR 2:
İkisi de benzer, DLSS Quality'de az daha ileri, öyle aman aman bir fark değil fakat performance modunda DLSS'in açık ara geçtiği doğrudur ama 1080P'de quality üstü kullanılmıyor bana göre, DLSS'in de az daha büyük tabanı var, fakat bunun için kart alınmaz.

RT performansı:
Buradı kesinlikle kesin değil, her oyuna göre değişiyor ama düz hesap yaparsak NVIDIA'da %60 AMD'de 80 civarı kayboluyor, kas gücü ile kapanıyor bu fark. Attığım 3070 vs 6800 videosuna dikkat ederseniz RT performansları neredeyse aynı. 3090 dışında da VRAM'e takılmadan adamakıllı RT açılacak kart olduğunu düşünmüyorum.

Render tarafı:
Ana amaç render 3D tasarım vb ise tartışılacak bir şey yok, NVIDIA almak zorundasınız ama ben %70 oyun oynayıp arada bir işim oluyor derseniz olabilir hiç yapılmıyor değil geride sadece, kimi program CUDA çekirdeklerini dibine kadar kullanıp maksimum verim alıyor böyle durumda gene NVIDIA tercih edin ama kimi programda saf güç kullanıyor.

Yayın:
Yayın yapmak gene ana amaçla belli ne olacağı ama hobi olarak yapılacaksa AMD ile gayet güzel yapılır, NVIDIA zorunluluğu yok ama profesyonelleşecekseniz NVIDIA'nin teknolojileri işinize yarar.

Teknoloji tarafı (reflex vb.)
Burada evet NVIDIA daha üstün, AMD karşı teknoloji sunuyor ama FSR hariç pek düzgün olanı düşünmüyorum, esporcu olmadıkça reflex bir işinize yaramaz, diğer teknolojiler ise yayın ve creativity odaklı.

Driver'lar:
Evet NVIDIA üstün ama şöyle üstün, gidin rastgele sürücüler deneyin %99 ihtimalle sorun olmaz. AMD'de aynısı yapın büyük ihtimalle sorun olur ama, son sürüm hariç WHQL sürümlerde çoğu zaman yazılım kaynaklı sorun olmuyor. Mesela çoğu kişinin korktuğu WattMan var, hata bile değil kartın çalışması için gerekli olan bir teknoloji ayarlar bozulduğunda uyarı yolluyor ama zamanın %90'nında AMD yazılımı kaynaklı olmuyor, mesela stabil olmayan RAM veya PSU'yu AMD çok hassas cart diye uyarı yollayabiliyor. Ya da başka bir parçada donanımsal sorun olabiliyor. Mesela geçen gün mobil 3060'ın ayarlarını kaçırdım yeniden başlattı laptopu açtığımda WattMan uyarısı gelmişti.

Sonuç:
Amaç sadece oyun ise 3000 serisi alınmaz, gayet açık bir şey bu. Render yayın için vb alıır tabii ki ama oyun için alınmaz.

Yazınız güzel olmuş, eleştriler ve kıyaslamalar yerinde. Kendimde Amd ekran kartı kullanan ve Amdyi daha çok seven biri olarak, 3000 serileri özellikle oyun bilgisayarı isteyenler için tamamen pahalı. Çoğu kişi bu pahalılık sebebinin Nvidianın daha kaliteli olduğundan falan sanıp, Nvidia yöneliyor. Fakat burdaki etken yazınızda belirttiğiniz gibi Nvidianın Amdye göre daha çok yönlü kullanım amacına yönelmesi, daha fazla yazılım desteği sunması. Zaten iş burda başlıyor. Evet siz hem oyun oynuyor , hem yayın yapıyor , hem de yazılım,3d vesaire uğraşıyorsanız Nvidia almak daha mantıklı olacaktır. Çünkü verdiğiniz paranın karşılığını alırsınız. Ama iş sadece oyun oynamaya ve bilgisayarda film dizi gibi vakit geçirmeye gelince, yani basit tabirle bir ev kullanıcısı iseniz Amd her zaman bir adım önde olacaktır. Zaten Amdnin Nvidiya göre eleştiri alan en büyük handikapı yazılım problemleri. Bunu gün geçtikce aşıyor. Amd dünkü marka değil neticede. Hele ki Türkiye şartlarında 3090 ti ve 3080 ti yle ateş pahası olmuşken AMD velinimet. Sistem toplayacak ve Nvidia takıntısı olan arkadaşlar bu konuyu göz ardı etmesinler. Haliniz vaktiniz yerindedir 4000 serilerine yöneleceksinizdir orası ayrı tabi.

Üstte bu kadar pozitif AMD açıklamasından sonra Steam de ekran kartı kullanım yüzdelerine bakınca arada ki farkın devasa olduğunu görüyorum herhalde bu kadar kişi popülarite veya sadece marka isim diye almıyordur.
Maalesef birçok konuda NVIDIA önde.

RTX ve DLSS başı çekiyor bu adamlar bu işe sarmış ve başı çekiyorlar. Özellikle konu 3000 serisi olsa da 4000 serisinde RTX Cyberpunk falan bakınca insanın ağzının suyu akıyor. Tabii bu kartlara ulaşabilecek kişi sayısı ülkede az. Ama adamlar yapıyorlar işte.

AMD'den benim tek beklentim var. Kardeşim kartı aldım eve geldim taktım oynuyorum bana WattMan mış bilmem ne man mış böyle şeyler ben anlamam ben bunlarla uğraşmak istemem yok onu ayar çek yok voltajı az ver ben istemiyorum yani. Önce bunu bir çözecekler. Kartın özelliği falan değil ayarı ona göre yapacaklar. Ben teknisyen olmak istemiyorum. Belki evet çözülemeyen bir şey olmasa da can sıkıcı. Heves kırıcı. Diğer sıkıntı sürücü konuları işte yok WHQL yok WHQL olmayan falan abicim 1 tane genel sürücü yapacaksın o kartı olan herkes en günceli yükleyecek bitti.

Bakın isteyen istediğini desin bu üstte dediklerimi çözmek sizce çok mu zordur? Değil değil mi koskoca bir teknoloji firması bunu çözemiyor ise benim evde WattMan problemini veya stutter vs gibi durumlarımı kendi başıma çözememi beklemesinler. Evet biraz daha fazla VRAM koyup fiyatı %10 avantajlı yapabilirsin ama günümüzde elektronik aletleri almak çok zorlaştı bu benim yaşadığım yer için geçerli tabii. Bu nedenle önceliğim aldığım şeyin bana sorun çıkarmaması. Bunu istemek de en doğal hakkım.

Elbet sorunlar olur ama bunlar ortada belli olan sorunlar bir gün fanın dönmemeye başlar, bir gün RAM arıza verebilir ok. Ama bilinen şeylerin hala düzeltilememesi sinir bozucu.

Ben marka tutmam hiçbir markanın fanatiği değilim. Cebime göre yaşıyorum. Ama AMD ekran kartına daha çok önem vermeli.

Bence birçok kişi NVIDIA daha kaliteli diye istemiyor dikkat edin forumlara bakın herkes daha sorunsuz diye istiyor. Al tak çalıştır bitti sürücü yükle günceli bitti. Her güncel oyun sonrası hop sürücüsü geliyor optimize edilmiş. Bu işi AMD düzeltmeli üstüne gitmeli.

Ben FX AMD işlemci kullanmıştım 8350 büyük heves ile almıştık ama çok çektim stutter sorunu ve tek çekirdek yetersiz hızı. Intel eziyordu resmen. Sonra Ryzen yaptılar adamlar nükleer attılar. Şimdi sıra ekran kartında artık hadi AMD bekliyoruz. Ama sen aynı tas aynı hamam gitme artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı