NVIDIA 4090 kartların gücünü mü kısıtlıyor?

XPLSG

Megapat
Makaleler
6
Merhaba.

Biliyorsunuz ki NVIDIA yakın bir zamanda 4000 serisini tanıttı ve RTX 4090 isimli ekran kartını çıkardı.

Fakat aklıma takılan birkaç soru var öncelikle şunlar.

• DLSS 3.0 teklonojisi sadece frame generation teklonojisi ile bu kadar performans artışı yakalaması normal mi?
  • Birçok kişi bu kartları 4K RTX açık bir şekilde native çözünürlükte 50 kare üstü performans vermesini beklerken çıkan performans sonuçları nasıl bu kadar berbat?
Şimdi asıl merak ettiğim olay şu.

NVIDIA bu kartlarda olan DLSS 3.0 özelliğini getirdi fakat aşırı abartı bir performans gösteriyor gibi geliyor bana.
Yani, Microsoft Flight Simulator oyununda.

4K native, DLSS kapalı, frame generation kapalı, Ray Tracing kapalı, Ultra ayarlar.

Çıkan sonuç 50 FPS civarında.
Aynı ayarlarda ışın izleme açarsak.
20 FPS civarına düşüyor.

Bu gerçekten bana çok az bir performans değeri gibi geliyor şahsen.

Fakat.

4K çözünürlük.
DLSS 3.0 açık.
Frame generation açık.
Ray Tracing açık
Ultra ayarlarda yaklaşık 110 FPS veriyor.

Burada asıl şüphe duyduğum şey ışın izleme açık haldeyken neredeyse 6 kat performans artışı var bu çoğu oyunda böyle gerçekten bana aşırı fazla geliyor.
Yani daha düne kadar DLSS 2 teklonojisinde ghosting sorunları yeşil alanlarda pixelleşme yaşarken ne olduda donanımın gücü nereye geldide 6 kat performans artışı yaşandı.

Cyberpunk 2077 testine bakalım.

4K native, RTX açık, Ultra ayarlar, DLSS kapalı.
Çıkan sonuç aşağı yukarı 45 FPS civarında.
Fakat aynı şekilde DLSS 3.0 açarsak aşağı yukarı 140 FPS alıyoruz.

Velhasıl NVIDIA acaba DLSS'i öne çıkarmak için native çözünürlükte kartı kısıtlıyor olabilir mi upscaling methodunda ise tüm kısıtlamaları kaldırıyor kartın gerçek performansı aşağı yukarı ortaya çıkıyor olabilir mi?
Sizin düşüncelerinizi bekliyorum...

Bence de önemli olan kas gücüdür ve ne yazık ki 4090 da kas gücü namına iddialı bir yükselme yok. Fakat Frame generation büyük bir sürpriz oldu çünkü darboğazı düşürüyor.

Kas gücü olarak da 3090'ın önünde, asıl yaptıkları ve hep anlattıkları yazılım üzerinden gelişmek ve geliştirmek. Amd'de de FSR var mesela, aynı satış stratejisi.

Geri
Yukarı