NVIDIA DCH nedir?

NVIDIA'nın yeni sürücü seçenekleri arasında artık bir DCH seçeneği görebilirsiniz. Firma artık iki tip sürücü sunuyor:
  • DCH

DCH, Microsoft'un yeni sürücü modeli olan Universal Windows Drivers kapsamında geliştirilmiştir. Açılımı Declarative Componentized Hardware Support Apps olarak geçiyor. Artık NVIDIA sadece temel sürücüyü sağlıyor bu paket ile ve kontrol paneli gibi ek bileşenler ise mağaza üzerinden yüklenebiliyor. DCH paketinde NVIDIA Kontrol Paneli yer almıyor.

Sizdeki sürücü sürümünü öğrenmek için:

NVIDIA Denetim Masası > Yardım > Sistem Bilgileri:

1540755905110.png

Driver Type kısmında Standard yazdığını görebilirsiniz.

Son düzenleme:
Yani @Recep Baltaş hocam tam olarak ne farkı var? Biraz kafam karıştı da :).
DCH sürücüleri temel olarak Windows 10'un UWP tabanına uyarlanmış olan sürücülerdir. Bu sürücüler bildiğim kadarıyla Windows 10 versiyon 1803 ve üzerine yüklenebiliyor (En azından NVIDIA'da yazan böyle.) ve standart sürücüye nazaran daha küçük bir boyuta sahip çünkü DCH sürücülerinin bazı ekstra bileşenlerinin Microsoft Store'dan indirilmesi gerekiyor (NVIDIA Denetim Masası gibi). Ama standart sürücüler hala Windows 10 versiyon 1803 ve üzeri sistemlere yüklenebilmekte. Belki ileride NVIDIA sadece DCH sürücülerini Windows 10'a sunabilir ama bu sadece kişisel yorumum.

450.99 kodlu DCH sürücüden itibaren Nvidia Denetim Masasını açmadan önce yeni bir kullanıcı sözleşmesi kabul edilmesi gerekiyor. Büyük ihtimalle bu uyarı yakın zamanda Microsoft Mağazaya geçeceklerinin habercisi.

1590966368703.png

Ama arayüz hala eski Win 2000 arayüzü. :)

1590966467751.png

450.99 kodlu DCH sürücüden itibaren Nvidia Denetim Masasını açmadan önce yeni bir kullanıcı sözleşmesi kabul edilmesi gerekiyor. Büyük ihtimalle bu uyarı yakın zamanda Microsoft Mağazaya geçeceklerinin habercisi.

Eki Görüntüle 578999

Ama arayüz hala eski Win 2000 arayüzü. :)

Eki Görüntüle 579000
Windows XP arayüzü, 2000 değil. Fakat XP arayüzü bile kötü :)
AMD uzun zaman önce arayüzü yeniledi, 2019 sonunda ise bir kez daha yeniledi. NVIDIA ise halen daha 2003-2004 yıllarından kalma arayüzü değiştirmemekte kararlılığını sürdürüyor. Tamam birçok teknolojisi var, RTX var, DLSS 2.0 var fakat bu nedir?

Geri
Yukarı