NVIDIA denetim masasında G-Sync sekmesi çıkmıyor

hayalet_20

Hectopat
Merhaba, monitörü yeni aldım MSI Optix MAG271C 27", ekran kartım GTX 970 monitörden FreeSync açık DP porttan bağlandım DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp tekrar temiz kurulum yaptım ama NVIDIA denetim masasında G-Sync'i bir türlü çıkaramadım acaba sistemim mi, desteklemiyor yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
NVIDIA belli sürümler ile monitör desteklemesini ekliyor fakat şöyle bir durum var,

Öncelikle bu özelliğin DisplayPort 1.2a ve üstünü destekleyen Pascal mimarili GTX 1000 serisi ve Turingmimarisi RTX 2000 serisi kartlarda çalışacağını belirtelim.

Nvidia Ekran Kartında FreeSync Monitör Kullanmak ve FreeSync Açmak için Gereksinimler
İlk olarak eğer FreeSync-AdaptiveSync açmayacaksanız, zaten Nvidia bir ekran kartı ile FreeSync destekli bir monitörü zaten bir arada kullanabilirsiniz. Bu rehber hem takıp kullanmak, hem de üstüne G-Sync’i de kullanmak için gereksinimlere odaklanıyor. Özellikle soracak olan yeni kullanıcılara bunu da atlamadan hatırlatmak istedik.

Herhangi bir monitörü, bağlayabildiğiniz bir ekran kartı ile görüntü almak için kullanabilirsiniz. Mesele ne kadar iyi kullanabileceğiniz ve hangi teknolojilerden yararlanabileceğiniz. Şimdi bir listeye bakalım:

• Öncelikle bu özelliğin DisplayPort 1.2a ve üstünü destekleyen Pascal mimarili GTX 1000 serisi ve Turingmimarisi RTX 2000 serisi kartlarda çalışacağını belirtelim.
    • Burada NVIDIA’nın amacı sizi güncel bir ekran kartı almaya zorlamak değil zira Pascal, Adaptive Sync desteği sunan ilk NVIDIA mimarisi idi. Öte yandan G-Sync, GeForce 600 serisi ve üstünden beri destekleniyor.
  • Sonrasında ekran kartı sürücü sürümünüz 417.71 veya üzeri olmalı.
  • Bir sonraki aşamada DisplayPort girişi olan FreeSync destekli bir monitör gerekiyor. HDMI girişi ile bu özelliği şu anda kullanamıyorsunuz.
  • Son olarak monitörünüzün OSD menüsünde de FreeSync özelliğinin açık olduğundan emin olun.

Monitörünüzde ayarlara girip 1 ms gecikme modunu kapatıp Nvidia denetim masasından tekrar ilgili sekmeyi kontrol edin. Ufak ihtimal de olsa G sync özelliğini ekran kartınız ve monitör destekliyorsa G sync seçeneği bu yüzden görünmüyor olabilir.

Edit: Zaten Free Sync açık olduğunu belirtmişsiniz bu durumda 1 ms mode kapalıdır büyük ihtimal. Gözümden kaçmış.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı