Nvidia Directx 12-Vulkan Desteği

sekonidas

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İZMİR
Daha fazla  
Meslek
Üniversite Öğrencisi
Arkadaşlar çoğunun yaşadığı gibi ben de GTX 1060 ile RX 480 arasında kaldım. Her iki ekran kartına da yetecek sisteme sahibim ancak Freesync monitörüm var ve G-sync çok pahalı benim için. İki kart için de MSI GAMİNG X modelini almayı düşünüyorum. Ancak GTX 1060 daha performanslı ve OC potansiyelli olmasına rağmen Directx 12 ya da Vulkan işe girdiğinde RX 480 in performansı gözle görülür derecede artıyor. Daha önce RX 480 alıp GPU işlemcisi bozuk olduğu için geri iade vermiş biri olarak AMD ye temkinli yaklaşıyorum haliyle.

Ana sorum şu: GTX 1060'ın Directx 12 ya da Vulkan'da yaşadığı Async gerilemesi ileride olası sürücü güncellemesiyle halledilebilecek bir sorun mu?

Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Ben heryerde bu öneriyi yaptım.Rx 480 ileriye dönük bir kart.Gtx 1060'ta sli köprüsü bulunmuyor buda ileride çıkan ağır oyunları kaldıramama gibi bir durum.Rx 480 al hem yeni nesil oyunlarda daha iyi performans veriyor hemde cf desteği bulunuyor.

GTX 1060 aldığınızda da aynı arıza ile karşılaşma durumunuz var. Sonuçta teknolojik cihazlar. AMD'de olan Nvidia'da olmaz diye bir kural yok :)
2. olarak, sanmıyorum. Eğer bir sürücü ile halledilebilir olsaydı, Nvidia çoktan halletmişti. Ki arayüzde vs. köklü değişikliklere gittiler. Yani daha doğrusu ortada olan şeyin bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Ekran kartlarının kullanıldığı birçok alan var. Bunlar genelde dengeli dağılır. Gaming olarak Nvidia kartları önde DX12 hariç. Ancak örneğin Bitcoin Mining alanında AMD hep öndedir. DX11-12 farkının da mimariden dolayı olduğunu düşünüyorum.

Bu konuda çok bilgili değilim ve parayı boşa harcamak istemiyorum açıkcası. RX 480 aldığımda aynı sizin gibi düşünerek almıştım ancak eski oyunlardaki performans sorunları (Witcher 2 Ultra ayarlarda değişiklik yapmadan 20 fps) gözümü baya korkuttu. Özellikle Nvidia'nın AMD'ye oranla daha büyük pazar baskısı olduğunu konuştuğum hiç bir teknomarket çalışanının AMD ekran kartı önermemesinden anladım.
Güncelleme ile ilgili kesin bir bilgiyi yabancı siteler de dahil olmak üzere bulamadım. Yarın ikinci denememi yapıcam ama hala kesin bir karar veremiyorum. Kullananlar kesin olarak bilenler vs yorumlara açığım.

Eklemek isterim hocam ben ortalama bir kullanıcıyım markalar değil performans önemli benim için. Yani markacılık gibi anlaşılmasın. Benim oynadığım oyunlarda gtx 1060 bariz önde görünüyor ancak ileriye dönük düşünmek istediğimden soruyorum.

Başka siteden link atmak yasak You:Tube üzerinden GTX 1060 ile RX 480'nin benchmark karşılaştırmalarına bakın. Filtre kısmından yükleme tarihini son bir ay yaparsanız son güncellemeleri almış RX 480'nin DX 11'de GTX 1060'a yetiştiğini hatta bazı oyunlarda eşit olduğunu görürsünüz. 1-2 ay önce bu soruya GTX 1060 derdim direk ancak şuan RX 480,DX11 ciddi anlamda aradaki açığı kapayıp rakibiyle durumu eşitlemiş durumda. DX 12 konusunda zaten öndeydi yine önde.

Bu konuda çok bilgili değilim ve parayı boşa harcamak istemiyorum açıkcası. RX 480 aldığımda aynı sizin gibi düşünerek almıştım ancak eski oyunlardaki performans sorunları (Witcher 2 Ultra ayarlarda değişiklik yapmadan 20 fps) gözümü baya korkuttu. Özellikle Nvidia'nın AMD'ye oranla daha büyük pazar baskısı olduğunu konuştuğum hiç bir teknomarket çalışanının AMD ekran kartı önermemesinden anladım.
Güncelleme ile ilgili kesin bir bilgiyi yabancı siteler de dahil olmak üzere bulamadım. Yarın ikinci denememi yapıcam ama hala kesin bir karar veremiyorum. Kullananlar kesin olarak bilenler vs yorumlara açığım.

Eklemek isterim hocam ben ortalama bir kullanıcıyım markalar değil performans önemli benim için. Yani markacılık gibi anlaşılmasın. Benim oynadığım oyunlarda gtx 1060 bariz önde görünüyor ancak ileriye dönük düşünmek istediğimden soruyorum.
DX 12 şu an yaygın değil. Sayılı oyun DX 12 kullanıyor ve DX 12 yaygınlaşana kadar RX 480 ile GTX 1060 çöp haline gelebilir. Benim görüşüm, iki kart da pişman etmez. Hangisi içine siniyorsa al geç. Performans farkları bence pek önemsenecek düzeyde değil. Ben olsam eğer aynı fiyatta iseler yazı tura atıp hangisi gelirse ona göre seçerdim. Ama RX 480 sanırım 200 TL kadar daha ucuza geliyor. Eğer peşin alacaksan amazon.de üzerinden RX 480 4GB modelini 870 TL civarına, 8GB modelini ise 980 TL'ye falan bulabilirsin. GTX 1060 6GB modeli ise gördüğüm en ucuz 1020 TL idi o da tek fan model.

XFX RX 480 8GB Core Edition 980.94 TL (vergisi falan her şey dahil): XFX RX-480P8LFB6 Radeon RX 480 Core Edition Grafikkarte: Amazon.de: Computer & Zubehör

Dostum önceden NVIDIA oyunlar piyasaya çıkmadan oyun üreticilerine para desteği vererek kendi sürücülerini o oyuna göre programlıyordu, haksız rekabet sonucu bu yasaklandı ve NVIDIA sürücüler konusunda biraz tökezlemeye başladı. AMD ise hikmeti nedir bilinmez DX12'nin kendi ürettiği API'ye benzemesine rağmen DX12'ye ses çıkarmayarak Microsoft ile el sıkıştı. Güncel API üzerine uyarlanan oyunlarla birlikte AMD'nin yıldızı parlamaya başladı. Benim gördüğüm asıl neden NVIDIA'nın kendini hep tek çekirdek baz alan ve senkron çalışan işlere göre ayarlaması sonucu böyle bir durum ortaya çıkıyor. DX12 olsun Vulkan olsun çoklu çekirdek gücünün toplu olarak kullanılması ve asenkron çalışmalar üzerine olması ile biraz NVIDIA'yı ters köşe yaptı. NVIDIA eğer bu durumu bir kaç sürücü güncellemesi ile aşabilecek olsa zaten çoktan yapardı (ki NVIDIA sürücüleri ile meşhurdur).

Hocam DirectX 12'nin temeli Mantle API'sı olduğu için, DirectX 12 destekleyen AMD kartların performansı haliyle iyi oluyor. :) Nvidia ise şuan bu durumun bocalamasını yaşıyor. AMD bu durumda arkasını sağlama aldı. Bir tarafında Vulkan diğer tarafında DirectX 12 var, haliyle Nvidia biran önce çözüm bulamazsa yol AMD'nin olacaktır. Ve yolu baya açık görünüyor. :)

Hocam ben oyun zamanımın çoğunu Total War oyunlarında geçiriyorum. Ancak youtube üzerinden Total War oyunlarının bu kartlar üzerinde performanslarının değerlendirmesini bılmakta zorlanıyorum. Aynı oyunları oynayan ve belirttiğim kartlardan birini kullanan var mı son kararım yanlış olmasın istiyorum kusura bakmayın ısrarla soruyosam.

Hocam DirectX 12'nin temeli Mantle API'sı olduğu için, DirectX 12 destekleyen AMD kartların performansı haliyle iyi oluyor. :) Nvidia ise şuan bu durumun bocalamasını yaşıyor. AMD bu durumda arkasını sağlama aldı. Bir tarafında Vulkan diğer tarafında DirectX 12 var, haliyle Nvidia biran önce çözüm bulamazsa yol AMD'nin olacaktır. Ve yolu baya açık görünüyor. :)
Dostum önceden NVIDIA oyunlar piyasaya çıkmadan oyun üreticilerine para desteği vererek kendi sürücülerini o oyuna göre programlıyordu, haksız rekabet sonucu bu yasaklandı ve NVIDIA sürücüler konusunda biraz tökezlemeye başladı. AMD ise hikmeti nedir bilinmez DX12'nin kendi ürettiği API'ye benzemesine rağmen DX12'ye ses çıkarmayarak Microsoft ile el sıkıştı. Güncel API üzerine uyarlanan oyunlarla birlikte AMD'nin yıldızı parlamaya başladı. Benim gördüğüm asıl neden NVIDIA'nın kendini hep tek çekirdek baz alan ve senkron çalışan işlere göre ayarlaması sonucu böyle bir durum ortaya çıkıyor. DX12 olsun Vulkan olsun çoklu çekirdek gücünün toplu olarak kullanılması ve asenkron çalışmalar üzerine olması ile biraz NVIDIA'yı ters köşe yaptı. NVIDIA eğer bu durumu bir kaç sürücü güncellemesi ile aşabilecek olsa zaten çoktan yapardı (ki NVIDIA sürücüleri ile meşhurdur).
Beyler baya bir heyecan yapmışsınız, sakin. NVIDIA da AMD de ne yapacağını bilen firmalar. NVIDIA muhtemelen 2000 serisinde dikkat edecektir DX 12 konusuna. "Yol AMD'nin olur" öyle bir dünya yok, "Yol NVIDIA'nın" şeklinde bir dünya da yok. İki firma da pazarda uzun bir süre daha kalır GPU konusunda.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı