NVIDIA GeForce Experience'dan overclock nasıl yapılır?

GeForce Experience üzerinden overclock yapamazsınız ki? Örnek olarak MSI Afterburner ile yapabilirsiniz.
Afterburner ve MSI Kombustor uygulamalarını indirerek başlayın. Sonra yavaş yavaş bellek ve çekirdek frekansını arttırın. Her arttırışta bir süre test yapın, örnek olarak 3 dakika. Ekranda yırtılma oluşuyorsa veya ekran gittiyse, azaltın. Ekranı geri getirmek için sistemi resetleyebilir veya ctrl + shift + Windows + B komutunu kullanabilirsiniz.

GeForce Experience üzerinden overclock yapamazsınız ki? Örnek olarak MSI Afterburner ile yapabilirsiniz.
Afterburner ve MSI kombustor uygulamalarını indirerek başlayın. Sonra yavaş yavaş bellek ve çekirdek frekansını arttırın. Her arttırışta bir süre test yapın, örnek olarak 3 dakika. Ekranda yırtılma oluşuyorsa veya ekran gittiyse, azaltın. Ekranı geri getirmek için sistemi resetleyebilir veya CTRL + Shift + Windows + b komutunu kullanabilirsiniz.

Hocam konu ile alakalı değil kusura bakmayında benim de bir sorum olacak bende R5 2600X işlemci var oyunlarda ve boşta 3725 MHz de kalıyor ben BIOS'dan 40.00 MHz yapsam sıkıntı olur mu voltaj falan ayarlamasam.

H

Hocam konu ile alakalı değil kusura bakmayın da, benim de bir sorum olacak. Bende R5 2600X işlemci var oyunlarda ve boşta 3725 MHz de kalıyor. Ben BIOS'dan 40.00 MHz yapsam sıkıntı olur mu voltaj falan ayarlamasam?
Yani işlemcinin çarpanıyla oynayarak overclock yapacaksınız.
Şimdi bu durumda çok fazla etken var. Soğutma bileşenlerinin kalitesi önemli bir etken mesela.
Ayrıca işlemcinin de kaldırıp kaldıramayacağı belli değil. Çarpanı şu an 37.25 olması gerek, tabii anakart çarpanı değişmediyse.
Neyse, çarpanı 40.00 yaparak teste sokun işlemciyi, ısılar 85 üzerini görmüyorsa veya kapanmıyorsa kullanabilirsiniz. Fazla ısınıyorsa çarpanı azaltın. Kapanma durumunda voltaj arttırmak işe yarayabilir.

H

Hocam konu ile alakalı değil kusura bakmayında benim de bir sorum olacak bende R5 2600X işlemci var oyunlarda ve boşta 3725 MHz de kalıyor ben BIOS'dan 40.00 MHz yapsam sıkıntı olur mu voltaj falan ayarlamasam.
Mhz değerini yükselticeksen eğer voltaj değerlerinide yükselticen kanka sıkıntı olur elbet technopat'ın bu durum hakkında geçen gün paylaştığı bir videosu vardı zaten onu izleyebilirsin

Yani işlemcinin çarpanıyla oynayarak overclock yapacaksınız.
Şimdi bu durumda çok fazla etken var. Soğutma bileşenlerinin kalitesi önemli bir etken mesela.
Ayrıca işlemcinin de kaldırıp kaldıramayacağı belli değil. Çarpanı şu an 37.25 olması gerek, tabii anakart çarpanı değişmediyse.
Neyse, çarpanı 40.00 yaparak teste sokun işlemciyi, ısılar 85 üzerini görmüyorsa veya kapanmıyorsa kullanabilirsiniz. Fazla ısınıyorsa çarpanı azaltın. Kapanma durumunda voltaj arttırmak işe yarayabilir.

Soğutmam epey iyi hocam ona güvenim sonsuz fakat MHz düşük geliyor onu yükseltmek istiyorum. Ve işlemcim bu durumda boşta 30 oyunlarda 40-45 arası. Ve hocam ben sabitlemedim MHz'i işlemcimi

Soğutmam epey iyi hocam ona güvenim sonsuz fakat MHz düşük geliyor onu yükseltmek istiyorum. Ve işlemcim bu durumda boşta 30 oyunlarda 40-45 arası. Ve hocam ben sabitlemedim MHz'i işlemcimi
Frekanstan ziyade mimari günümüzde daha bir önem kazandı fakat fazla frekans da performans arttırır.
Yavaş yavaş çarpanı arttırın, dediğim gibi her arttırışta test yapın. Sistem ısıdan dolayı değil de, başka bir nedenden kapanıyorsa yavaş yavaş voltaj arttırın. Çift 480mm'lik custom sıvı soğutmaya bile sahip olsanız bir yerden sonra fazla zorlamayın işlemciyi. Mesela yeterli olacağını düşündüğünüz bir frekansa çıkarın.

Yeni konular

Geri
Yukarı