Nvidia GeForce GTX 780 Ti Neden Çok Pahalı?

Dostum ben burada okumuştum bilemiyorum 1 yıldır buralardayım. Bi konu altında böyle bilgi verilmişti. Neyse o zaman düzeltelim.

Sıfırı satılmayan bir kart. Artık üretimi de yok. Elde kalan ürünü bir şekilde bilmeyen kişilere satmak istiyorlar. Şu anda GTX 1060 6 GB dahi birçok oyunda 780Ti'den daha performanslıdır.
Dostum şuanda hala Vatan'da satılmakta.

Ekran kartları performansına göre fiyatlandırılmıyor. Üretim maliyetine göre fiyatlandırılıyor. Ek olarak şu anda bazı anakartlara 7xx serisi takılabilirken, üstü bir seri takıldığında görüntü gelmiyor. İleride de anakartlarda böyle sıkıntılar oluşunca insanlar, ben üst seviye kart almak istiyorum diyince eski nesiller bakmak zorunda kalacaklar. Yeni nesil bir ekran kartı yeni nesil bir anakart gerektiricek. İşte bir diğer neden de bu. Tek başına 780 Ti taksan da aynı fiyata gelicek, 1080 Ti + Anakart taksanda.

Ekran kartları performansına göre fiyatlandırılmıyor. Üretim maliyetine göre fiyatlandırılıyor. Ek olarak şu anda bazı anakartlara 7xx serisi takılabilirken, üstü bir seri takıldığında görüntü gelmiyor. İleride de anakartlarda böyle sıkıntılar oluşunca insanlar, ben üst seviye kart almak istiyorum diyince eski nesiller bakmak zorunda kalacaklar. Yeni nesil bir ekran kartı yeni nesil bir anakart gerektiricek. İşte bir diğer neden de bu. Tek başına 780 Ti taksan da aynı fiyata gelicek, 1080 Ti + Anakart taksanda.

Yok böyle bir şey. 2007'den itibaren üretilen bütün anakartlar şu anda 1080Ti'yi dahi çalıştırır. Eksik performans verir orası ayrı konu. PCI-E x 16 slotu 10-12 yıldır bizlerle ve görünüşe göre bir 10-12 yıl daha kalacak. Eğer örneğin Nvidia'nın 1100 serisi GPU'ları yeni bir bağlantı çeşidi ile gelirse, 1000 serisi GPU'lar 2007'den sonra alınan bir anakarta takılabilecek en güçlü GPU'lar olacak. Bu kartların pahalı olmasının sebebi, depoda 1-2 tane kalmış olması ve kimsenin o kartı almamış olmasıdır. Vatan Bilgisayar bir gün bunun farkına varır ve 780Ti'leri 800 TL'den büyük bir indirimle satar ve elinden çıkartır.

GTX 980 bile bu fiyatta iken, RX 470 dengi bir kartı o fiyata satmak. :eek: Tabii satıcı bilmezse, alıcı bilmezse her kusurlu bir malın, bir kör alıcısı vardır.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı