NVIDIA GeForce RTX 3080 İncelemesi

Günümüz baba oyunlarında (RDR 2-Horizon Zero Dawn-AC:Odyssey) 2080Ti ile karşılaştırıldığında; 10-15 FPS fark var. Beklediğimden düşük ve ilerisi için oldukça yetersiz. Aynı şekilde; 10 GB VRAM, böylesine bir kart için az kalıyor.
Ben de bu kadar güçsüz olacağını beklemezdim. Şaka mı bu?

Hardware Unboxed'ın 40 dakikalık incelemesine baktım.

1440P performansı iyi, hatta çok iyi. Ama aynı şeyleri 4K için söylemek zor.
Emin misiniz😃

Bu kart 1440p'de tam performansını veremiyor. 2K'da RTX 2080'den %50 iyiyken 4K'da %70 gibi bir fark atıyor. Yanlış hatırlamıyorsam %80 gibi bir fark demişlerdi.

Aynı şekilde; 10 GB VRAM, böylesine bir kart için az kalıyor.
Kesinlikle.

RDNA 2 hakkındaki fikrimde şu:
En tepe kartı -bana göre- RTX 3080'i geçemeyecektir. Hedeflerini RTX 20XX üzerinden alacaklarını düşünüyorum. İşte, orada da en fazla RTX 2080Ti'ya rakip çıkartabilirler.
Ben tam tersini düşünüyorum. Eğer videoyu sonuna kadar izlediysen Steve mimariden (SM) dolayı 2K'da kartın tam performansını gösteremediğini söylüyor. Benim yorumum şöyle açıkçası. 2K'da RTX 3080'e yetişen bir kart gelebilir ama 4K'da gerisinde kalacaktır diye düşünüyorum.

@Salih METİN @mburaktekin

Bence Hardware Unboxed kanalının testleri yanlış yorumlanıyor. RTX 3080 4K gibi asıl gücünü gösterebileceği yerlerde 1080 Ti ve 2080'i ikiye katlıyor 10-15 FPS fark dediğiniz yerlerde RTX 3080 gücünün ancak yarısını kullanıyordur. Zamanla RTX 3080'in gerçek potansiyeli daha iyi ortaya çıkacaktır.

DOOM gibi optimizasyonun çok iyi bir olduğu oyun bu kartın nasıl bir seviyede olduğunu gösteriyor.

Screenshot_3.png

Bence Hardware Unboxed kanalının testleri yanlış yorumlanıyor. RTX 3080 4K gibi asıl gücünü gösterebileceği yerlerde 1080 Ti ve 2080'i ikiye katlıyor 10-15 FPS fark dediğiniz yerlerde RTX 3080 gücünün ancak yarısını kullanıyordur. Zamanla RTX 3080'in gerçek potansiyeli daha iyi ortaya çıakcaktır.

DOOM gibi optimizasyonun çok iyi bir olduğu oyun bu kartın gerçek gücünü gösterebiliyor.

Eki Görüntüle 670223
Hocam ben yorumlamadım zaten arkadaşın dediğinden gittim :)

Emin misiniz😃

Bu kart 1440p'de tam performansını veremiyor. 2K'da RTX 2080'den %50 iyiyken 4K'da %70 gibi bir fark atıyor. Yanlış hatırlamıyorsam %80 gibi bir fark demişlerdi.

Kesinlikle.

Ben tam tersini düşünüyorum. Eğer videoyu sonuna kadar izlediysen Steve mimariden (SM) dolayı 2K'da kartın tam performansını gösteremediğini söylüyor. Benim yorumum şöyle açıkçası. 2K'da RTX 3080'e yetişen bir kart gelebilir ama 4K'da gerisinde kalacaktır diye düşünüyorum.
Standart bir oyuncu modelini göz önüne alırsak; 1440P oynayacaksa, RTX 3080 yeter de artar. Geleceği de 1440P için açık. Yoksa, dediğiniz gibi, kendini gösteremiyor.
Yeni nesil oyunlarda belki gücünü biraz daha da gösterecek ve de olması gereken noktaya ulaşacak diye düşünüyorum.

Değerli yorumunuz için teşekkürler bu arada.

Bence Hardware Unboxed kanalının testleri yanlış yorumlanıyor. RTX 3080 4K gibi asıl gücünü gösterebileceği yerlerde 1080 Ti ve 2080'i ikiye katlıyor 10-15 FPS fark dediğiniz yerlerde RTX 3080 gücünün ancak yarısını kullanıyordur. Zamanla RTX 3080'in gerçek potansiyeli daha iyi ortaya çıkacaktır.

DOOM gibi optimizasyonun çok iyi bir olduğu oyun bu kartın nasıl bir seviyede olduğunu gösteriyor.

Eki Görüntüle 670223
Bu DOOM'dan örnek aslında.

Grafikleri oldukça güçlü ve kendimce "kıstas" dediğim oyunlarda FPS farkı 10-15 gibi bir fark var. Kişi, eğer ki, RDR 2, AC: Odyssey gibi oyunlar oynamak isterse o zaman kartın ulaşabileceği nokta belli.

Grafiğinin iyi olmasına da gerek yok. Günümüz oyunlarında, optimizasyon kavramı anlamını yitiriyor, dolayısıyla alacağı FPS de -ne yazık ki- düşmek zorunda kalıyor.

Yoksa DOOM gibi oyunlarda farkı ileriki zamanlarda daha da katlar.

Değerli yorumunuz için teşekkürler.

Son düzenleme:
Tahminim şu yönde olacak, 1080 ti rtx 3070 ile aynı performans sadece Rtx gücü ve Dlss destekli oyunlarda fark atar. Söylenen 3070 in 2080 ti ayarında olacağı. O zaman 2080 ti lar çöpe gider. Ben 3080 inde 1080 ti dan yüzde 20 gibi fark olacağını düşünüyorum. Devrim gibi gösteriliyor ancak çok bir devrim yok. 1080 ti şuan 3000-3500 bandında, rtx 3080 10 bin lira. Ben her zaman aradaki fiyat farkına değer mi diye bakarım şuan 1080 ti sahibi olarak deymeyeceğini düşünüyorum. Tabi öznel düşünceler kartlar tam anlamıyla çıksın farkları göreceğiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı