Nvidia GT740M Performans sorunu

Felankor

Hectopat
Makaleler
5
Yer
Istanbul, Fatih
Daha fazla  
Meslek
Computer Engineer
Arkadaşlar öncelikle merhaba.

Yaklaşık 6 ay kadar önce kullanmaya başladığım Sony VAIO marka laptop'umda, aldığımdan beri içime kurt düşüren performans azalışları var. Laptop'um budur;

http://www.sonyasya.com/asp/product...2ZSTB-i7-Islemcili-15-Inch-Dizustu-Bilgisayar

(Bazı siteler yanlış bilgiler yazmış, en doğrusu buydu ben de bunu koydum)

Aklımı karıştıran şeylerden biraz bahsetmek istiyorum.

-- Öncelikle ekran kartımdan öyle ahım şahım bir performans beklemiyorum sonuçta GT serisi ve limitlerini az çok tahmin edebiliyorum. Fakat arkadaşımda GT520M var ve eşit koşullarda bir test yapalım dedik; aynı oyunu (çözünürlük "1366x768") o yüksek ayarlarda High ayarlarda tahminen 30-40 fps (belki daha fazla) ile gayet akıcı bir şekilde oynarken ben Low ayarlarda 15-20 fps arası oynuyorum. [İkimizin de ekran kartı driverı güncel durumda. Pcyi prize takılı kullandık, güç ayarları 'yüksek performans'da ve tabiki oyunu nvidia yüksek performanslı NVIDIA işlemcisiyle açtık.)

Şimdi gelelim işin en komik tarafına... Oyunun ekran çözünürlüğü sabit tutarak yani "1366x768" önce en yüksek ayarlarda açtım daha sonra da tam tersini yaparak en düşük seviyeye getirdim sonuçlar çok ilginç çıktı: (Low = 20-24fps / Very High = 18-20fps). Hatta ve hatta en düşüğe getirmekle kalmadım, scaling yani "ölçeklendirme"yi de normali %100 ken %25'e kadar düşürdüm. Ekranda sanki yakın gözlüğü takıp da oynuyormuşsunuz gibi bir görüntü varken bu kart max 24 fps verdi :D [Oyunun adı: Euro Truck Simulator]

Başka bir örnek veriyim; League Of Legends. Aynı ekran çözünürlüğü ve ekran kartına sahip laptopu olan bir başka arkadaşım (Asus marka) bu oyunda full ayarlarda 80-140fps alırken, ben 8-30fps alıyorum.

Anlayacağınız çok yüksek miktarda bir performans kaybım var ve herhangi bir şeyi gözden kaçırdığımı düşünmüyorum. Ekran kartı driverımı tamamen kaldırıp tekrar yükledim yine bir şey değişmedi maalesef.

Sorunum çok can sıkıcı ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. "Abaca garantiye bir göstersem, bir şeyler yaparlar mı?" diye düşünüyorum ama sonuçta ekran kartı çalışıyor bozulma yok, hatta driverları da başarıyla yüklüyor.

Şöyle de bir dipnot: Desteklenen ekran çözünürlüğü "1920x1080"

Şimdiden Teşekkürler :)
geforce_gt_01.jpg

Tamamdır. Peki, sadece GPU ısı değerlerini mi? yoksa CPU+GPU mu paylaşayım?

Oyunların CPU'yu tam zorlamadığını bildiğimden stabilite testine soktum Min:40-47 Avg:54-58 Max:70-73 dereceyi gördü

AIDA ile ısı değerlerini paylaşabilirmisiniz oyun oynadıktan 30 dakika sonrasını ve boştaki ısı değerlerini.
GPU boşta: 42-43 Derece
yük altında: 54-58 Derece

@mami1234 kesinlikle. Bir ara entegre kartla açayım dedim inanır mısın aynı fpsyi verdi :D Tabiki yaklaşık bir 5dk sonra fanlar coştu, işlemci bayağı ısındı ve gereksiz kasılmalar meydana geldi ben de yeter bu kadar deyip kapattım. Açıkçası ne yapmam gerek gram fikrim yok.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı