NVIDIA GTX 1650 laptopa 8+8 mi 8+16 mı RAM takılmalı?

Bütçe
2000

Metozci

Femtopat
Daha fazla  
Bilgisayarıma RAM ekleyeceğim, sizce hangisi ideal? Laptopumda NVIDIA GTX 1650, Intel i7-9750H, 1 TB hard disk ve 512 SSD mevcut ancak RAM 8 GB. 2 slotlu bir bilgisayarım var 8x1 şeklinde, diğer slotum boş. Sizce 8 GB RAM eklemem yeterli olur mu, 16 mı eklemeliyim? Çünkü sistemin diğer parçaları bu şekilde olduğu için 24 GB RAM'i kullanmayacaksam boşuna eklemenin bir anlamı yok. Kısaca bu sisteme 8+8 yeterli mi 8+16 mı yapmalıyım?
(Bilgisayarımda özellikle mimari programlar kullanıyorum, 3D modellemeyi de buradan yapıyorum. Zaman zaman CS:GO, Rocket League tarzı oyunlar oynuyorum)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarıma RAM ekleyeceğim, sizce hangisi ideal? Laptopumda NVIDIA GTX 1650, Intel i7-9750H, 1 TB hard disk ve 512 SSD mevcut ancak RAM 8 GB. 2 slotlu bir bilgisayarım var 8x1 şeklinde, diğer slotum boş. Sizce 8 GB RAM eklemem yeterli olur mu, 16 mı eklemeliyim? Çünkü sistemin diğer parçaları bu şekilde olduğu için 24 GB RAM'i kullanmayacaksam boşuna eklemenin bir anlamı yok. Kısaca bu sisteme 8+8 yeterli mi 8+16 mı yapmalıyım?
(Bilgisayarımda özellikle mimari programlar kullanıyorum, 3D modellemeyi de buradan yapıyorum. Zaman zaman CS:GO, Rocket League tarzı oyunlar oynuyorum)

8 + 8 yeterli ama isterseniz 8 + 16'da yapabilirsiniz.

8 + 8 yeterli ama isterseniz 8 + 16'da yapabilirsiniz.
Yorumunuz için teşekkürler.
Zaten sistem bilgilerim ortada 8+8 şimdilik benim işimi rahatça görür ama bu bilgisayarı 3-4 yıl daha kullanmayı hedefliyorum. Şuan için bir sıkıntı yok zaten ama mimari modelleme programlarını aynı anda açıp kullandığım için RAM’e biraz yüklenmiş oluyorum. Nasıl olsa yeni bir adet RAM ekleyeceğim 8 veya 16. Buradaki soru 16 ekleyip hakkını vermeyeceksem 8 almak.

Yorumunuz için teşekkürler.
Zaten sistem bilgilerim ortada 8+8 şimdilik benim işimi rahatça görür ama bu bilgisayarı 3-4 yıl daha kullanmayı hedefliyorum. Şu an için bir sıkıntı yok zaten ama mimari modelleme programlarını aynı anda açıp kullandığım için RAM'e biraz yüklenmiş oluyorum. Nasıl olsa yeni bir adet RAM ekleyeceğim 8 veya 16. Buradaki soru 16 ekleyip hakkını vermeyeceksem 8 almak.

16 GB genel itibarıyla yeterli hocam Windows 12'nin sistem gereksinimlerinde de Minimum 8 GB RAM önerilen olarak da 16 GB RAM olacağı söyleniliyor onunda sebebi Yapay zeka tabanlı bir işletim sistemi olarak çıkacak olması. Yani 16 GB RAM bir 5-6 yıl daha kullanılabilir.

Günümüze göre 9750H eh işte bir işlemci gibi kaldı. GTX1650 için durum farklı değil. Kullandığınız programlar güncel ise eğer 24 GB RAM gerekli değil bence çünkü sistem çok güçlü değil zaten.

Günümüze göre 9750H eh işte bir işlemci gibi kaldı. GTX1650 için durum farklı değil. Kullandığınız programlar güncel ise eğer 24 GB RAM gerekli değil bence çünkü sistem çok güçlü değil zaten.
Teşekkürler.
Bilgisayarı ilk aldığım zaman gayet iyi bir bilgisayardı. Haliyle üzerinden zaman geçti ve dediğiniz gibi eh işte ortalama bir bilgisayar ayarında. Önümüzdeki 3-4 yıl içinde kullanacağım programlarda çok bir farklılık olacağını düşünmüyorum. Mimari 3D modelleme programları aynı anda açtığım zaman RAM’e bir yüklenme olduğu için 8+16 nın 8+8 e göre ne kadar avantaj sağlayacağını merak ediyorum yoksa kullandığım programlar ve oyunlar için zaten şuan için yeterli olur önümüzdeki 3-4-5 sene beni götürsün yeter.

Geri
Yukarı