NVIDIA Optimus görüntü yırtılması sorunu

tevfiksarsal

Kilopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, sistem özelliklerim aşağıdaki gibi:
  • i5 9300H
  • GTX 1650
  • 2x8 GB DDR4 2666 MHz RAM
  • 256 GB NVMe M.2 SSD
Sorunuma gelirsek oyunlarda yüksek FPS değerlerinde dahi yırtılma (tearing) ve sanki 30 40 FPS alıyormuşum gibi takılma sorunu yaşıyorum ama yırtılma normalden çok fazla. Tabii ki 60 Hz monitörde yırtılmamasını beklemek yanlış olur ama evde iki bilgisayar var, masaüstünde bu kadar yırtılma olmuyor ama laptopumda oluyor. Bu konuyu merak edip NVIDIA ile görüştüm ve benden NVIDIA denetim masasındaki Surround, Physx ayarlarını kontrol etmemi istediler. Dizüstü ekranı simgesinin Intel UHD 630'a bağlı olduğunu öğrendiklerinde cihazın optimus teknolojisini destekleyen bir cihaz olduğunu ve görüntüleri GTX 1650 işlese de ekrana UHD 630'un verdiğini söylediler, yırtılmalar bundan kaynaklanıyormuş.

Özellikle CPU'ya yüklenen oyunlarda yüksek kare hızı da alsam ekrana takılarak geliyor görüntü. Buna bir öneriniz var mı? Maalesef optimus teknolojili cihazlarda Fast Sync veya Adaptive Sync teknolojisi çalışmıyor. NVIDIA Profile Inspector yazılımından da denedim ama herhangi bir değişiklik yapmıyor. Bu kadar para verdiğim makinede, günün sonunda UHD 630'a mahkum kalmak çok sinir bozucu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mesajını biraz geç gördüm dostum,

Şöyle söylemem lazım, optimus laptopların genelinde bu problem var. Çözümü için V-Sync kullanmak zorundasın, çünkü görüntüyü aktaran cihaz Intel'in ıntegrated graphic kartı. Eğer ki elinde yeterli bütçe varsa (bazı bilgisayarlar destekliyor,%90 sende de destekleniyordur) bağlantıyı direkt olarak HDMI ile yapabilirsin NVIDIA ile. Ekstra bir monitör alıp, HDMI portu üzerinden görüntüyü aktarırsan aradan Intel'in grafik kartı çıkar, %100 performasını almaya başlarsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı