NVIDIA optimus nasıl kapatılır?

HacıArda

Hectopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Casper F600 laptopa sahibim oyun için kullanıyorum. Her zaman fişe bağlı bu yüzden batarya önemli değil benim için. Bir de tam olarak ne işe yarıyor bu optimus ben pek anlamdım da. Kapatınca da FPS yükseliyormuş nasıl kapatırız kapayınca da zararı olur mu?

Bir de tam olarak ne işe yarıyor bu optimus ben pek anlamdım da.
NVIDIA Optimus, Intel ve NVIDIA GPU yer alan dizüstü PC'lerde yüksek seviyede 3D işlem gücü gerektiren oyun ve uygulamaların harici NVIDIA GPU ile çalışmasını sağlayan teknolojidir. Bunun dışındaki video oynatma gibi basit işlemciler ise Intel GPU tarafından üstlenilmektedir. NVIDIA optimus bugün artık tamamen otomatik gerçekleşmektedir. Güncel Intel sürücüsü ve güncel NVIDIA sürücüsünün kurulu olması yeterlidir.

Olur da bir oyun NVIDIA GPU ile çalışmıyorsa bu rehberden yararlanılabilir:

Oyunları Harici Ekran Kartı ile Çalıştırma - Technopat

nasıl kapatırız?
Senin cihazında kapatılamıyor.

İkinci bir monitör bağlarsan intel tamemen devre dışı kalıyor ve tamamen nvidia ekran kartı kullanılıyor. Tüm oyunlarda fps artıyor fakat bazı oyunlarda ciddi bir artış oluyor. Senin laptopta işe yarar mı emin değilim. Üst seviye oyuncu laptoplarında işe yarıyor diye biliyorum.
Arkadaşımın 1660 Ti'li laptopu vardı. Intel'i devre dışı bırakmak için BIOS ayarı mevcut değildi. 144Hz bir monitör alıp laptopa bağladı. FPS'i ciddi miktarda artmıştı.

Yeni konular

Geri
Yukarı