NVIDIA Optimus Nedir?

NVIDIA Optimus nedir, kapatılırsa zararı olur mu, faydası var mı?
Dahili ekran kartı ve işlemci arasında yüke göre geçiş yapar.
Oyun oynarken yüksek performanslı Nvidia ekran kartına, günlük kullanımda ise işlemci dahili ekran kartına geçer.
Kapatırsanız iki ekran kartından birini seçersiniz ve sürekli onu kullanır, bir sakıncası yok. Faydası ise yükten kurtarması.

Bu teknoloji yüzünden az perfonmans alıyorum. Ekran kartı tam gücünü alamıyorum maalesef.
Harici monitörle bağlantı yaparsan harici ekran kartını en performanslı şekilde kullanırsın. Aksi durumda harici ekran kartından gelen görüntüler dahili ekran kartı üzerinden veriliyormuş. Performans bu yüzden düşüyormuş.

Harici monitörle bağlantı yaparsan harici ekran kartını en performanslı şekilde kullanırsın. Aksi durumda harici ekran kartından gelen görüntüler dahili ekran kartı üzerinden veriliyormuş. Performans bu yüzden düşüyormuş.
Linux'te Optimus yerine sadece harici ekran kartını kullanınca inanılmaz performanslar elde ettim. Pek inanmıyordum eskiden buna ama doğruymuş.

Abra a5 16.6.3 modelini, hdmi üzerinden televizyona taktım, değişen bir şey olmadı. Bir kaç gün sonra soğutucu alıcam, yanına ise vga to hdmi yada minidisplay port, eski bir monitör var, öyle denicem olmadı.

Geri
Yukarı