NVIDIA oyuncularla dalga mı geçiyor?

Last of us 1080p de 8 GB VRAM yetmiyor 10-11 GB istiyor şimdiden geçmiş olsun. Nvidya da biliyor 16 GB 4070 yapmayı işine gelmiyor, rekabetin daha da artması lazım, millet tavuk gibi düşük VRAM olan kartları almaya devam ediyor. kimse almasa paşa paşa koyar vram.

3050 parasına 6600 XT aldım amele mi oldum şimdi.

Valla helal olsun çok güzel yazmışsın, ben 4070 ti kötü VRAM yetmeyecek diyince cahil AMD fanboy demişlerdi neymiş dlss 3 varmış.
Şimdi de VRAM'lerin yeterli olduğunu savunanlar görüyorum, The Last of Part 1'i örnek gösteriyorum "oyun bozuk ondan" diyorlar, Hogwarts Legacy'yi VRAM sebebiyle RTX 3060 (12GB) kullanıcılarının RTX 3070 Ti (8GB) kullanıcılarından bile daha rahat oynadığını dile getiriyorum "bozuk oyunu örnek gösterme" diyorlar, tamam diyorum Diablo IV'ün 1080p Ultra'da bile 11GB VRAM kullandığından söz ediyorum "PC'ye portlamayı becerememişler" diyorlar, Resident Evil 4'ün Ultra RT açık 10+GB VRAM kullandığını söylüyorum ona da "sıkıntılı" diyorlar. Star Wars'a girmiyorum bile.

Yahu biz size hangi oyunu örnek göstereceğiz o zaman? Bu oyunların hepsi mi bozuk. Belli ki oyun sektörü bundan sonra böyle olacak neyini kabullenemiyorsunuz. Unreal Engine 5 gümbür gümbür geliyor, Unreal Engine 5'in VRAM kullanımlarını uçuracağına %100 eminim ama yine de bir ilerleme söz konusu değil.

DLSS 3.0'ın VRAM konusunda pozitif bir etkisi yok, negatif bir etkisi var. Biraz araştırsalar bilirler DLSS 3.0, DLSS 2.5'den bile daha fazla VRAM kullanımına sebep oluyor, düşürmüyor kullanımı. VRAM ayrı mesele, kartın çizdiği kare ayrı mesele ama anlatamıyorum. VRAM yetersizliği sebebiyle oluşacak anlık FPS droplarını da DLSS 3.0 ile hallederler artık :D Oyunum sürekli takıldıktan akıcılığı öldürdükten sonra kartın çizdiği 200 karenin pek bir önemi yok.

Son düzenleme:
Şimdi de VRAM'lerin yeterli olduğunu savunanlar görüyorum, The Last of Part 1'i örnek gösteriyorum "oyun bozuk ondan" diyorlar, Hogwarts Legacy'yi VRAM sebebiyle RTX 3060 (12GB) kullanıcılarının RTX 3070 Ti (8GB) kullanıcılarından bile daha rahat oynadığını dile getiriyorum "bozuk oyunu örnek gösterme" diyorlar, tamam diyorum Diablo IV'ün 1080p Ultra'da bile 11GB VRAM kullandığından söz ediyorum "PC'ye portlamayı becerememişler" diyorlar, Resident Evil 4'ün Ultra RT açık 10+GB VRAM kullandığını söylüyorum ona da "sıkıntılı" diyorlar. Star Wars'a girmiyorum bile.

Yahu biz size hangi oyunu örnek göstereceğiz o zaman? Bu oyunların hepsi mi bozuk. Belli ki oyun sektörü bundan sonra böyle olacak neyini kabullenemiyorsunuz. Unreal Engine 5 gümbür gümbür geliyor, Unreal Engine 5'in VRAM kullanımlarını uçuracağına %100 eminim ama yine de bir ilerleme söz konusu değil.

DLSS 3.0'ın VRAM konusunda pozitif bir etkisi yok, negatif bir etkisi var. Biraz araştırsalar bilirler DLSS 3.0, DLSS 2.5'den bile daha fazla VRAM kullanımına sebep oluyor, düşürmüyor kullanımı. VRAM ayrı mesele, oyunun çizdiği kare ayrı mesele ama anlatamıyorum. VRAM yetersizliği sebebiyle oluşacak anlık FPS droplarını da DLSS 3.0 ile hallederler artık :D Oyunum sürekli takıldıktan akıcılığı öldürdükten sonra kartın çizdiği 200 karenin pek bir önemi yok.
Sanırsam yediği kazığı kabullenmek istemediği için aldığı ekran kartına değil de oyuna suç atıyorlar, çünkü eminim o da biliyordur sorunun vram dan dolayı olduğunu ancak yediremiyor kendine. Oyun dandik optimizasyon kötü diyerek kendini kandırıyor. Azıcık mantıkla anlarlar 3060 da akan oyun 3070 de takılıyorsa bu oyundan dolayı değil demek ki, yada biz bilmiyoruz yeni oyunların 3070e garezi var.

Ancak hiçbir şey değişmeyecek 24 gb 5090 çıkartır sonra 5090 ünü altından 12 gb 5070 sokar, herkes inceler WOIA dlss 4 artık fps 35 katına çıkacak der, herkes alır 2 yıl sonra oyun bozuk. O sırada 3090 alan adam bunlara güler....

Sonra fanboy oluyoz neyin fanboyu oluyoz amd mi, ben vram da dolayı nvidya kullanamıyorum zamanında 3080 ti 16 gb olsaydı alacaktım. Nvidya her zaman kişisel tercihim olmuştur ancak koyun değilim.

Nvidia'nın VRAM konusundaki cimriliği bir de laptopa VRAM koyma ile birleşince ortaya bu şekilde sonuçlar çıkıyor.

Cevap basit, işine gelmiyorsa tercih etmeyeceksin. Laptop piyasasında daha tekel oldukları için at koşturuyorlar. Ayrıca 23K o bilgisayar için fazla olmuş. O fiyatlara 3060 var.
O paraya 4070 var 19 k ya

Gurbet elde adamlar bir aylık mutfak masrafına ekran kartı değiştiriyor. Bizim gibi ülkelerde maalesef 2-3 yılda bir ekran kartı degistirebildigimiz için büyük sorun. Radeon almak lazım oyun için. Bu ülkeye, bu fiyatlara bu geleceğe anca intel ya da Radeon kurtarıyor. Maddi durumu iyi olan arkadaşları tabi bu sözlerimin dışında tutuyorum onlar Nvidia alabilir. Ben de iyi gelirli olsam Nvidia alır geçerdim.

Gurbet elde adamlar bir aylık mutfak masrafına ekran kartı değiştiriyor. Bizim gibi ülkelerde maalesef 2-3 yılda bir ekran kartı degistirebildigimiz için büyük sorun. Radeon almak lazım oyun için. Bu ülkeye, bu fiyatlara bu geleceğe anca intel ya da Radeon kurtarıyor. Maddi durumu iyi olan arkadaşları tabi bu sözlerimin dışında tutuyorum onlar Nvidia alabilir. Ben de iyi gelirli olsam Nvidia alır geçerdim.
İşlemci konusunda amd tarafı Türkiye de kurtarır dostum. Yabancı ülkede adamlar 13. nesil intel işlemci çekiyor 13900K KS tepe modeli üstüne 4090 ı akıyor oyunlarda. AMD ekran kartı tarafında Türkiye de dediğin doğru ama hazır sistemlere dikkat edersen çoğu kişi nvidia tarafına yöneliyor amd nin albenisi yok Türkiye de piyasa da yok. Millet korkuyor yazılım konusunda watt man konusunda. Adı kirlenmiş bir kere. Nvidia tarafında böyle problemler aşırı göze batacak şekilde yok. Yazılım desteği konusunda nvidia daha baskın ama nvidia kullanıcısı olarak savunmuyorum vram konusunda aşırı leş gidişatları var. 4090 alacak param olsa 4090 alacağım zaten. Patron çocuğu değilim. Heriflerde orta giriş seviye kartlarını yapmıyor ya da yapmak istemiyor. Türkiye pazarı da umurlarında değil adamların zaten bize mi kaldı koca nvidia. Avrupa vatandaşı 4080 4090 ı çakıyor direk sisteme bizim gibi aaa 4060 keşke şöyle olsaydı böyle olsaydı demiyor bizde de durum böyle olsa 4080 alsak 4090 alsak bak o zaman nvidia mı alınacak AMD mi AMD kullananların çoğu AMD bırakır azıcık bak kart fiyatları düşük olsa alım gücü yüksek olsa. AMD nin F/P oluşu yüksek vram oluşu kurtarır bizim ülkede. Yurt dışında yüzüne bile bakılmıyordur tahminimce işlemcilerine lafım yok.

İşlemci konusunda amd tarafı Türkiye de kurtarır dostum. Yabancı ülkede adamlar 13. nesil intel işlemci çekiyor 13900K KS tepe modeli üstüne 4090 ı akıyor oyunlarda. AMD ekran kartı tarafında Türkiye de dediğin doğru ama hazır sistemlere dikkat edersen çoğu kişi nvidia tarafına yöneliyor amd nin albenisi yok Türkiye de piyasa da yok. Millet korkuyor yazılım konusunda watt man konusunda. Adı kirlenmiş bir kere. Nvidia tarafında böyle problemler aşırı göze batacak şekilde yok. Yazılım desteği konusunda nvidia daha baskın ama nvidia kullanıcısı olarak savunmuyorum vram konusunda aşırı leş gidişatları var. 4090 alacak param olsa 4090 alacağım zaten. Patron çocuğu değilim. Heriflerde orta giriş seviye kartlarını yapmıyor ya da yapmak istemiyor. Türkiye pazarı da umurlarında değil adamların zaten bize mi kaldı koca nvidia. Avrupa vatandaşı 4080 4090 ı çakıyor direk sisteme bizim gibi aaa 4060 keşke şöyle olsaydı böyle olsaydı demiyor bizde de durum böyle olsa 4080 alsak 4090 alsak bak o zaman nvidia mı alınacak AMD mi AMD kullananların çoğu AMD bırakır azıcık bak kart fiyatları düşük olsa alım gücü yüksek olsa. AMD nin F/P oluşu yüksek vram oluşu kurtarır bizim ülkede. Yurt dışında yüzüne bile bakılmıyordur tahminimce işlemcilerine lafım yok.
Hocam tam olarak bunu söylemek istedim aslında. Parası olan nvidia alsın geçsin dertsiz tasasız oynasın. 2-3 yıl sonra zaten tekrar yükseltir sıkıntısız oynar. Ama bütçesi standart Türkiye vatandaşı olan bizler için amd iyiki var. Korkularla , içimize sinmeye sinmeye rx6600 , rx6700xt ler alıyoruz bir sorun yoksa oh ne ala sorunda varsa uğraşıp duruyoruz. Aynı paraya sadece rtx 3050 olunca gariban da olsak risk alıyoruz mecburen.

Hocam tam olarak bunu söylemek istedim aslında. Parası olan nvidia alsın geçsin dertsiz tasasız oynasın. 2-3 yıl sonra zaten tekrar yükseltir sıkıntısız oynar. Ama bütçesi standart Türkiye vatandaşı olan bizler için amd iyiki var. Korkularla , içimize sinmeye sinmeye rx6600 , rx6700xt ler alıyoruz bir sorun yoksa oh ne ala sorunda varsa uğraşıp duruyoruz. Aynı paraya sadece rtx 3050 olunca gariban da olsak risk alıyoruz mecburen.
Yapcak bişi yok dostum. 3070 li sistem almak istemiştim iyi ki 3060 lı sistem almışım diyorum . Aradığım fiyat bandına 5800X li 3070 li sistem bulmuştum sinerjiden alamamıştım para denk gelmedi diye. Vatandan sistem toplatmak zorunda kaldım aynı paraya düşük kaldı sistem kazık yedik gibi bir şey pandemi dönemindeki fiyatlara göre normal denilebilir ama işin gidişatına bakınca da 12gb 3060 olması her türlü lehime avantaj sağladı 3070 alsam deliriyor olurdum muhtemelen.
He ne oldu her işte bir hayır vardır derler ya benimki de o hesap oldu. Ekran kartından kurtardık. 10. nesil 10600K lı sistem kullanıyoruz diğerinde 5800X vardı mesela ciddi işlemci yüksekliği olsa bile şimdiki kombinasyonla da çoğu oyunda ultra akarım problem değil. 3070 olsa işlemci 5800x olsa bile vram dan dolayı işlemci de patlayacaktı elimde kartta patlayacaktı. İntel de Türkiye de anakart politikası yüzünden yargılanıyor amd işlemci tarafında o yüzden F/P diyorum destek konusunda çıtırında politika izliyorlar. Avrupa pazarında iş tamamen alım gücü işte adam anakart destek konusu 2 sene sürse bile intel işlemci alıyor tepe model kart alıyor keyfine bakıyor. Nvidia dan gidişata bakılırsa rekabet olmadığından da dolayı yüksek vram beklemekte absürt artık. AMD kartlarına korkuyla bakıyorum ben şahsen ama alırsam da nvidia tarafından alırsam şuan ya 3090 ın 2. elini alırım 2K da kullanırım ya da deli para vermek istesem 4080 4090 alırım. AMD alırsam da şuan ki fiyata göre 7900XT alınabilir duruyor. RT performansı da olmasa da olur aslında performans öldürüyor min 4070 ti 4080 falan olması lazım rt performansını adam gibi görmek için onun da kart fiyatları belli zaten. Gidipte 3060 la 4060 la rt performansı bekleyemeyiz rezil rüsva eder. Şöyle olabilir anca tepe modellerde nvidia orta giriş seviyede amd kartları türkiye de tutar ama zannetmiyorum satışlar bunu göstermiyor belki ileride yükselişe geçebilir bu vram konusundan dolayı. Rekabet artsın olmadıktan sonra bir halta yaramaz.

NVIDIA 2023 üretimi 3050 ve 3050 Ti serisinde artık 6 GB VRAM kullanıyor. 3050M serisinin en büyük dezavantajı 4 GB VRAM bulundurmasıydı. Ben dahil birçok oyuncu 3050 4 GB versiyonlarını aldı. 3 ay önce ASUS ROG STRIX G15 3050 Ti 4 GB cihazını 23K ya aldım. Biz şimdi enayi mi oluyoruz bu kadar fiyatı VRAM sıkıntılı cihazlara vererek? Resmen NVIDIA artık oyuncularla dalga geçiyor. Bu konu hakkında YouTuber'ların video yapması gerek!

Ben ikinci elden 4000'e 8 GB RX5700 XT Nitro+ almıştım😀

Hocam tam olarak bunu söylemek istedim aslında. Parası olan NVIDIA alsın geçsin dertsiz tasasız oynasın. 2-3 yıl sonra zaten tekrar yükseltir sıkıntısız oynar. Ama bütçesi standart Türkiye vatandaşı olan bizler için AMD iyi ki var. Korkularla, içimize sinmeye sinmeye RX6600, RX 6700 XT'ler alıyoruz bir sorun yoksa oh ne ala sorunda varsa uğraşıp duruyoruz. Aynı paraya sadece RTX 3050 olunca gariban da olsak risk alıyoruz mecburen.

Parası olan içinde NVIDIA sıkıntı ama. Yazılım konusunda haklı olabilirsiniz evet ama mesela 3070 Ti falan yönlensen yine kafan rahat değil çünkü VRAM düşük. Zamanla yetmeyecek hatta şu an bile oyunlar için artık yetmemeye başladı. He parası olandan kastın çok büyük paralar ise o zaman evet. Bende AMD kullanıcısıyım, tüm sorunları göz önünde bulundurarak aldım hiç de tedirgin olmadım hiç de sorun yaşamadım. Evet belli sıkıntılar olduğu aşikar ama sizin söyleminiz sanki AMD merdiven altı üretim yapıyor gibi olmuş. Kartın hakkettiği paralar bunlar zaten NVIDIA fazla uçuyor.

Eki Görüntüle 1767164

Zamanında bu mesajı gördükten sonra şaşırtmadı ve evet böyle devam edecek bu firmalar tarafından sağılmaya devam ederseniz.
Arkadas neden sikayet etmis onu anlamadim. Adamlar yine acimis 4 GB VRAM koymus. Maazallah bu zihniyete 2 GB VRAM'de yeterli.

Yeni konular

Geri
Yukarı