NVIDIA Quadro

'Masaüstü Bilgisayarlar' bölümünde Recep Baltaş tarafından 16 Şubat 2011 tarihinde başlatılan konu.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Recep Baltaş

  Recep Baltaş Technopat Yönetici

  Katılım:
  14 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  51.917
  Beğenileri:
  42.527
  Yer:
  İstanbul
  “Alice Harikalar Diyarında” “Başlangıç” “Demir Adam 2” “Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 1”
  ve“Öteki Dünya” Görsel Efekt Dalında Oscar adayı

  TÜRKİYE, İstanbul — 15 Şubat 2011 — Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi bu yıl, En İyi Görsel Efektler kategorisini beş aday film belirleyerek genişletti. NVIDIA® teknolojisi ile gerçekleştirilen bu filmler ödülü kazanmak için heyecanla bekliyor —bu kategorideki tüm Oscar adayı filmler NVIDIA® Quadro® profesyonel çözümler kullanan stüdyolar tarafından yapıldı.

  “Başlangıç,” “Demir Adam 2” ve “Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 1” gibi bu yılın aday gösterilen filmlerin birkaçının görsel efektleri Double Negative (DNeg) tarafından oluşturuldu. DNeg’in yarattığı görsel efektlerin merkezinde, şirketin kendi akışkan simülasyon sistemi olan “Squirt” yer alıyor. Bu sistemin bir bileşeni, NVIDIA CUDA™ paralel hesaplama mimarisi ve Quadro grafik işlem birimlerini (GPU’lar) kullanmak üzere yakın bir zamanda yeniden yazıldı.

  Dneg’de GPU geliştirici Dan Bailey, “Akışkan çözücümüzü GPU’ya taşımak, sanatçılarımıza simülasyonlarının sonucunu çok daha hızlı alma olanağı verdi” dedi ve ekledi, “Büyük ekranda daha inandırıcı bir sonuç elde etmek için, sanatçılara yineleme ve bir çekimin karmaşıklığını artırmada daha çok zaman vermek üzere, akışkan simülasyonları artık özelleştirilmiş bir GPU ortamına gönderiliyor.”

  “Demir Adam 2” büyük bir bölümü Industrial Light & Magic (ILM) tarafından sunulan muhteşem görsel efektlerin bir araya geldiği bir çalışmadır. ILM görsel efektler danışmanı Ben Snow, “NVIDIA Quadro ile daha hızlı bir şekilde çalışıp yineleme yapabiliyoruz. Bu da, sanatçılarımıza ve “Demir Adam 2” gibi filmlerdeki proje çalışmalarımıza çok önemli avantajlar sağlıyor” dedi. ILM, efekt oluşturma ve görüntü sunma çözümlerinde GPU geliştirme konusunda NVIDIA ile yakın işbirliği içindedir.

  Scanline VFX, “Öteki Dünya” adlı filmdeki muhteşem tsunami sahnesi gibi olağanüstü doğal olayları oluşturmak için şirketin kendi simülasyon yazılımı olan “Flowline” programını kullanmaktadır. Scanline şimdi gelecek nesil “Flowline” yazılımını CUDA mimarisi tabanlı, GPU ile optimize edilmiş bir uygulama olarak yazıyor.

  Scanline VFX LA Başkanı Stephan Trojansky, “Scanline VFX, daima teknolojinin sınırlarını zorlamanın yollarını arayan AR-GE merkezli bir efekt şirketidir” dedi. “GPU hızlandırmanın çeşitli yollarını çalışmalarımıza uygulamak üzere yoğun yatırım yapıyoruz ve bu bileşenleri iş akışımıza dahil ettikçe 10 katın üzerinde hızlanmalar görmeye başlıyoruz.”

  Sony Pictures Imageworks (SPI), toplam 1.700 çekim yaparak “Alice Harikalar Diyarında” filminin görsel efektlerinin büyük bölümünü gerçekleştirdi. NVIDIA GPU’ları tarafından hızlandırılan efektlerden bazıları ejderha Jabberwocky’nin püskürttüğü alevler, Kedi Chesire’in ortaya çıkıp yok olma efektleri ve asabi Bandersnatch’ın yarattığı toz ve yıkıntılardır.  SPI kıdemli teknik yönetici Magnus Wrenninge, “İşimiz öykü anlatmak, bu nedenle sanatçılarımızın hikayelerini daha kolay anlatabilmeleri için araçlara gereksinim duyarız” dedi. “Diğer sistemlere göre 100 kata kadar daha hızlı performans sunan NVIDIA Quadro grafikleri ile yönetmenin yaratıcı vizyonuna yanıt verebiliyoruz —bu bizim ana hedefimiz.”

  Kazanan, 27 Şubat 2011 Pazar günü yapılacak olan 83. Yıllık Akademi Ödülleri töreninde açıklanacak.

  NVIDIA Quadro Profesyonel Grafik Çözümleri ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen Workstation PC - Professional Graphics for Mobile Workstations and Desktop Workstations adresini ziyaret edin.

  NVIDIA Quadro’yu YouTube ve Twitter’dan izleyin: @NVIDIAQuadro.
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş