NVIDIA RTX 40 Serisi Hakkında Bilinen Her Şey

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
RTX 3000 serisi

Hakkında birçok şey yazıp çizdiğimiz Ada Lovelace mimarisi ve GeForce RTX 40 serisi ekran kartlarının yıl sonuna kadar gelmesini bekliyoruz. NVIDIA muhtemelen resmi duyurusunu Eylül-Ekim civarında yapacak. Şirketin uzun zamandır iki yılda bir yeni mimari tanıttığını biliyoruz ve o yıl geldi çattı. Mevcut Ampere mimarisi ve RTX 30 serisi ekran kartları büyük ilgi gördü. Yeşil […]

Devamı: NVIDIA RTX 40 Serisi Hakkında Bilinen Her Şey
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Yarı iletken mesafesinin düşmesi ve transistör yoğunluğunun artması bile yine de TDP değerlerini ciddi derecede kayda değer bir düşüşe geçirememiş gibi görünüyor. RTX 4090, 3090 Ti'nin varisi olacak gibi. Dediğim gibi Tedaş ile çay içeriz artık. Ama bu TDP oranlarına göre de performans ciddi ölçüde artacak gibi. Zamanında forumda bir hocam söylemişti, 3000 serisi ara seri gibi kalacak demişti. Sanırım bu dediği olacak. 4000 serisi GPU tarihinde de dönüm noktası olabilir kim bilir.

Yarı iletken mesafesinin düşmesi ve transistör yoğunluğunun artması bile yine de TDP değerlerini ciddi derecede kayda değer bir düşüşe geçirememiş gibi görünüyor. RTX 4090, 3090 Ti'nin varisi olacak gibi. Dediğim gibi Tedaş ile çay içeriz artık. Ama bu TDP oranlarına göre de performans ciddi ölçüde artacak gibi. Zamanında forumda bir hocam söylemişti, 3000 serisi ara seri gibi kalacak demişti. Sanırım bu dediği olacak. 4000 serisi GPU tarihinde de dönüm noktası olabilir kim bilir.
Firmalar ciddi anlamda tıkandılar. 8K geliyor ve insanlar artık dahasını istiyor. M1 ve AMD'de sorun yok gibi gözükse de Nvidia ve birçok mobil işlemcide sorunlar başladı.

Firmalar ciddi anlamda tıkandılar. 8K geliyor ve insanlar artık dahasını istiyor. M1 ve AMD'de sorun yok gibi gözükse de Nvidia ve birçok mobil işlemcide sorunlar başladı.
Daha 4K 144hz yeni yeni rayına oturmaya başlarken 8K çok uçuk gibi geliyor hocam. Gerçi arz talep meselesi dediklerinize kesinlikle hak veriyorum. Teknoloji tıpkı 2000'li yılların başındaki gibi ciddi bir rekabet ortamının da etkisiyle alevlendi. Bu gidişle teknolojinin hızını yakalayamayacağım diye de korkmuyor değilim açıkçası.

Daha 4K 144hz yeni yeni rayına oturmaya başlarken 8K çok uçuk gibi geliyor hocam. Gerçi arz talep meselesi dediklerinize kesinlikle hak veriyorum. Teknoloji tıpkı 2000'li yılların başındaki gibi ciddi bir rekabet ortamının da etkisiyle alevlendi. Bu gidişle teknolojinin hızını yakalayamayacağım diye de korkmuyor değilim açıkçası.
Yakalayamayacağız zaten. Ekonomik durumlar sürekli tüketimi olumsuz etkiliyor.

Ciddi bir eletrik tüketimi artışı olacak yeni kartlarda. Eletrik faturalarını düşünemiyorum. 😅

3 sersini kullanmadan 4 serisini almayı umut ederiz artık. Muhtemelen ulaşabileceğim tarihte seneye mart gibi alırızz artık tabii fiyatlar ne kadar olur? Kur o dönem ne kadar olur belirsiz. Gelince bakarız artık :)

Her ne kadar, teknoloji sürekli ilerliyor olsa da, ben hâlâ GTX 1650 ile orta, yüksek arası ayarlarda çoğu oyunu 1080P 45-75FPS arası oynuyorum.
Evet, kesinlikle heyecan verici. Fakat bugün, RTX 3060 ya da RX 6600 bile; çok güçlü kartlar.
Sizi anlarım, herkes 1080P kullanıcısı değil. Genelden bahsediyorum.
Teknolojiyi yakalamak zor ve bana sorarsanız, belirli bir seviye üstü güç fantezinden başka bir şey olmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı