Nvidia RTX 4070 üretimini azaltıyor

deMarc

Kilopat
Tweaktown’daki iddiaya göre Nvidia RTX 4070 üretimini azaltmaya başladı. Buna sebep olarak karta olan düşük talep gösteriliyor:

NVIDIA is reportedly slowing GeForce RTX 4070 production due to low sales

RTX 3070 modeli önceki neslin amiral gemisi 2080 Ti modelini performansta sollamıştı ama yarı fiyatına satılıyordu. Bu neslin 70 serisi kartı ise önceki neslin amiral gemisi 3090 Ti şöyle dursun 3080’i bile ham güçte geçemeyip üstüne sadece 100 dolar ucuz olunca elde patladı tabii. Bizde ise ilk gün 15K fiyattan çıkan 4070’lerde yüksek talebi gören satıcılar fiyatları 17K ve üzerine çekti bile. Kötüye kötüye diyemeyen yerli incelemecilerimiz sağolsun millet 15K’dan mid level kart almak için kuyruğa girdi ama yurt dışında insanlar daha bilinçli belli ki.

RTX 4080’ın 16 GB ve 12GB versiyonları olacaktı, tepkiler üzerine iptal edilince isimlendirmeler sapıttı galiba. RTX 4060/Ti diye çıkması gereken kartı RTX 4070 diye çıkardılar, yine dalga konusu oldular. Orta seviyede çuvalladılar iyice.

Bütçem yetmedi o kadar ikinci el temiz 3080 bulamadım güvenemedim sıfır aldım elimde mi patlamış oldu?
Öyle düşünmeyin. Nvidia için buna gücünüz yetiyorsa devam edin. Şimdi iade edin falan diyemem. Ülke ekonomisi belli olmaz. O başka mevzu.

Geri
Yukarı