NVIDIA Studio driver ve Game Ready driver nedir?

Sorako

Hectopat
Sorum şu 2 Driver'ı da aynı anda kullanamıyor muyuz? Ben hem editörlük yapıyorum hem oyun oynuyorum, her oyun oynayacağımda Game Ready driverı mı kuracağım? Her montaj yapacağımda Studio driver mı kuracağım?

2'si bir arada olmuyor mu?

Fark etmiyor ikisinde de benzer sonuç alıyorsun. Game Driver daha yeni yazılımlar, oyunlarla alakalı optimizasyonlar içerir, Stüdyo Driver game drivere göre eski kararlı sürümleri yükler sadece. eski derkende bir iki sürüm öncesi.
Ben stüdyo driver kullanıyorum game driver ile hiçbir fark tespit etmedim. Sadece kararlılıktan dolayı stüdyo kullanıyorum.

Fark etmiyor ikisinde de benzer sonuç alıyorsun. Game Driver daha yeni yazılımlar, oyunlarla alakalı optimizasyonlar içerir, Stüdyo Driver Game drivere göre eski kararlı sürümleri yükler sadece. Eski derkende bir iki sürüm öncesi.
Ben stüdyo driver kullanıyorum Game driver ile hiçbir fark tespit etmedim. Sadece kararlılıktan dolayı stüdyo kullanıyorum.

Studio Driver'ın renkleri daha çok hoşuma gitti. 2'si aynı anda kullanılmıyor madem ara ara değiştirip farklarını inceleyeceğim.

Studio Driver'ın renkleri daha çok hoşuma gitti. 2'si aynı anda kullanılmıyor madem ara ara değiştirip farklarını inceleyeceğim.
Renk derken ?
farkı yok zaten sana ekstra bir şey katmaz.
En yeni popüler oyunlar için özel optimizasyon güncellemeleri gönderiyorlar game driver' a genel olarak daha kararsız ve deneysel oluyor haliyle. Stüdyo driver ise game driverin kararlı sürümleri gibi düşün.

Fark etmiyor ikisinde de benzer sonuç alıyorsun. Game Driver daha yeni yazılımlar, oyunlarla alakalı optimizasyonlar içerir, Stüdyo Driver game drivere göre eski kararlı sürümleri yükler sadece. eski derkende bir iki sürüm öncesi.
Ben stüdyo driver kullanıyorum game driver ile hiçbir fark tespit etmedim. Sadece kararlılıktan dolayı stüdyo kullanıyorum.

Daha kararlı derken ? Nvidia'nin tüm paylaştığı drivarlar lisanslı :p Ortada daha kararlı, daha kötü gibi bir şey yok. Tabii ki bir kullanıcının bilgisayar bileşenlerine göre ekran kartı driver sürümleri değişiklik gösterebilir. Ayrıca Studio driver farkı var. En kabaca örnek; yayın yapanlar için daha performanslı oluyor. Windows üzeri çalışma anlayışları farklı.

"NVIDIA Studio Sürücüleri, yaratıcı uygulamalarla çalışırken sanatçılara, yaratıcılara ve 3D geliştiricilere en iyi performansı ve güvenilirliği sağlar. En yüksek düzeyde güvenilirlik elde etmek için Studio Sürücüleri, çoklu uygulama oluşturucu iş akışlarına karşı kapsamlı testlerden ve Adobe'den Autodesk'e ve ötesine kadar en iyi yaratıcı uygulamaların birden çok revizyonundan geçer."

Demek ki farkı varmış. Ekran kartlarını herkes sadece oyun açıp oynamak için kullanmıyor.

Dostum kendimde animasyon, oyun işleri vs. yapıyorum hem oyun oynama hem tasarım işlerinde neredeyse hiç göze görülür derece de fark görmedim. Kararlı derken de Game sıksık güncelleme alıyor stüdyo driver ise yine eski sürümlerin kararlı çalışanları kuruluyor. Game Driver daha deneysel ara ara sorunları da çıkabiliyor.
Windows güncellemeleri gibi düşün kararlı sürümler oluyor 3-5 tane diğerleri hep deneysel daha çok kararlı stabil çalışmayan güncellemeler.

Son düzenleme:
Dostum kendimde animasyon, oyun işleri vs. yapıyorum hem oyun oynama hem tasarım işlerinde neredeyse hiç göze görülür derece de fark görmedim. Kararlı derken de Game sıksık güncelleme alıyor stüdyo driver ise yine eski sürümlerin kararlı çalışanları kuruluyor. Game Driver daha deneysel ara ara sorunları da çıkabiliyor.
Windows güncellemeleri gibi düşün kararlı sürümler oluyor 3-5 tane diğerleri hep deneysel daha çok kararlı stabil çalışmayan güncellemeler.
Bu yorumunuza pek inanmadım. Çünkü Studio driverları için "kararlı" ve "eski" dediniz, bir başka yorumunuzda "game driver' a genel olarak daha kararsız ve deneysel oluyor haliyle" demişsiniz. Ben de şu deneysel konusu hakkında size bir şey sormak istiyorum. Sanırım anladığım kadarıyla siz burada Nvidia önce driverları çıkarıyor GameReady olarak, ve Microsoft gibi bir nevi Insider kullanıcılarına beta olarak sunuyor, kullanıcılarda denedikten sonra onay mı veriyor ? :p Kısacası beta gibi sürüm mü sunuyor. Studio driverlarda bu yüzden kararlı oluyor çünkü sizin anlattığınıza göre;
Stüdyo Driver game drivere göre eski kararlı sürümleri yükler sadece. eski derkende bir iki sürüm öncesi.

O zaman buyrun buradan yakın. Bir de paylaştığım Nvidia GameReady driverların isteğe bağlı olmadığını görün;
Adsız.jpg

Bu açıklamada bir alıntıdır. WHQL nedir diye araştırırsanız Nvidia'nin kendi açıklamasına ait kaynaklarıda bulursunuz, bol bol bulursunuz.

"WHQL, Windows Donanım Kalite Laboratuvalarları'nın kısaltmasıdır.

Bu laboratuar, donanım ve yazılım için, aygıt sürücülerinin test edilmesine ve 'imzalanmasına' izin veren çeşitli test araçları sağlar. WHQL imzalı sürücüler bu labortuvarda test edilmiş, onaylanmış ve dijital olarak imzalanmış sürücülerdir.

WHQL, Windows XP ile birlikte hayat geçmiştir ve bugün halen daha devam etmektedir. "WHQL imzalı" bir sürücü, kararlı ve Windows işletim sisteminde kullanıma hazır kabul edilir ve Microsoft, satıcının "Windows için Tasarlanmış" olduğunu iddia etmesine izin verir. Uyumluluk gereksinimlerini karşılayan ürünlerin, ürünün Microsoft standartlarını karşıladığını ve ürünün Windows işletim sistemleriyle çalışacak şekilde tasarlandığını belirten ürün ambalajı, reklam ve diğer pazarlama materyallerinde Windows logoları görüntülemesine de izin verilir.

S: Sürücü imzalama nasıl çalışır?​

C: Bir sürücü "imzalandığında", tüm kurulum dosyası grubuna (sürücü yürütülebilir (Exe) dosyaları, INF dosyaları, README vb.) şifrelenmiş bir dijital imza (anahtar) eklenir ve bu, belirli sürüm sürümünün en son WHQL testlerini başarıyla geçtiğini kanıtlar. Daha sonra, sürücü kurulumunun ayrılmaz bir parçası haline gelen benzersiz bir "katalog" dosyası oluşturulur ve bu, işletim sistemi tarafından "tanınır". WHQL testi, sürücü imzalama ve dijital imzalar hakkında daha fazla bilgiyi Microsoft'un sitesinde bulabilirsiniz .

S: Microsoft'un tüm işletim sistemlerinde sürücü imzalama etkin mi?​

C: Hayır. Sürücü imzalama, Windows 98, 98 SE, Millennium, Windows 2000, Windows XP ve sonraki sürümlerde uygulanır, ancak yalnızca Windows XP, Windows 2000 ve Windows Millennium ve sonraki işletim sistemlerinde varsayılan olarak etkinleştirilir (açılır).

S: İmzasız sürücüleri yükleyebilir miyim?​

C: Evet. Yüklediğiniz sürücünün imzalı olmadığına dair bir uyarı mesajı görünecektir. Yönetimsel ayarlara bağlı olarak artık devam edebilir veya iptal edebilirsiniz."

Dip not: Kaç tane yayıncı arkadaşıma Studio driver indirdim. Kullandığı yayın programlarında, yayını verirken aynı zamanda oyununu oynarken GameReady sürücüsünden daha iyi sonuçlar aldı. Benim tarafımdan da, arkadaşlarımın tarafından da imzalanmış oldu :p

Son düzenleme:

Geri
Yukarı