Nvidia Yeni Seri Ekran Kartları Çıkaracak mı?

Yukarıda buna cevap olduğunu düşündüğüm bir link paylaştım yukarıda ama bir arkadaş karşı bir yorum yaptı;

Ancak takıldığım nokta şu ki, haberi yine okudum ve arkadaş haklı sanırım. Özel olarak chip'ten bu isimle bahsediyor.

Fiyata gelirsek "teknik" olarak düşmesi lazım diye düşünüyorum. Belki o gün değil ama 1 ay sonra evet düşecektir diye umuyorum.
Evet GP100 içindeki çipin ismi. Yani ürün kodu değil.
Fiyat olarak aslında ekran kartları çok az pahalandı. Mesela Amerika'da oturan birisi 800 para vererek GTX980 Ti alabiliyor. Neden para dedim? Çünkü adam ülkesinde o para birimiyle yaşıyor ve her alışverişi o para üzerinden. Aldığı para, manavdan aldığı patates... Bu yüzden aslında fiyatlar gayet ucuz. Ancak TL olarak bakarsak 800TLx3=2400TL olması gerekirken aracı firmalar bu fiyata en az 500TL ekleyip bize ulaştırıyor. Yani biz 3000 para verirken onlar 800 para veriyor. Biz burada 800 paraya R9 380 4G bile alamıyoruz. Sıkıntı burada. Doların 1.70 olduğu zamanlarda biz GTX980 Ti'ı 800x2(Aracı firma payı)=1600TL'ye alabilirdik. Şimdi bana "Biz GTX980 Ti'dan bahsetmiyoruz. GTX 470'in nesilce rakibi GTX970'dir. Neden GTX970 800-1000TL değil o zaman? Dolar kuru da bir yere kadar geçerli. Amerika'da bile GTX 470'in çıkış fiyatıyla GTX970'in çıkış fiyatı farklı." diyebilirsiniz. Burada da üretim maaliyeti devreye giriyor. Çünkü artık ekran kartları boyut olarak ve güç tüketimi olarak olabildiğince küçültülmeye çalışılıyor. 30cm uzunluğa sahip bir karta şuan 17 MİLYAR transistör sığdırılmaya çalışılıyor. Bu kadar küçük bir üretimi ortaya koymak hiç kolay değil. Yani aslında fiyat Türkiye'de sıkıntı. Yoksa Amerika'da olan birisi için gayet ucuz.

Evet GP100 içindeki çipin ismi. Yani ürün kodu değil.
Fiyat olarak aslında ekran kartları çok az pahalandı. Mesela Amerika'da oturan birisi 800 para vererek GTX980 Ti alabiliyor. Neden para dedim? Çünkü adam ülkesinde o para birimiyle yaşıyor ve her alışverişi o para üzerinden. Aldığı para, manavdan aldığı patates... Bu yüzden aslında fiyatlar gayet ucuz. Ancak TL olarak bakarsak 800TLx3=2400TL olması gerekirken aracı firmalar bu fiyata en az 500TL ekleyip bize ulaştırıyor. Yani biz 3000 para verirken onlar 800 para veriyor. Biz burada 800 paraya R9 380 4G bile alamıyoruz. Sıkıntı burada. Doların 1.70 olduğu zamanlarda biz GTX980 Ti'ı 800x2(Aracı firma payı)=1600TL'ye alabilirdik. Şimdi bana "Biz GTX980 Ti'dan bahsetmiyoruz. GTX 470'in nesilce rakibi GTX970'dir. Neden GTX970 800-1000TL değil o zaman? Dolar kuru da bir yere kadar geçerli. Amerika'da bile GTX 470'in çıkış fiyatıyla GTX970'in çıkış fiyatı farklı." diyebilirsiniz. Burada da üretim maaliyeti devreye giriyor. Çünkü artık ekran kartları boyut olarak ve güç tüketimi olarak olabildiğince küçültülmeye çalışılıyor. 30cm uzunluğa sahip bir karta şuan 17 MİLYAR transistör sığdırılmaya çalışılıyor. Bu kadar küçük bir üretimi ortaya koymak hiç kolay değil. Yani aslında fiyat Türkiye'de sıkıntı. Yoksa Amerika'da olan birisi için gayet ucuz.
Türkiye fiyatlarından bahsediyoruz evet. Hani dolar kuru ile doğrudan artmıyor vergisi vs. biniyor.

Bunun en net olduğu sektörlerden biri otomobil örneğin. Bakınız bir mustang mesela. Amerikan filmlerinde lise öğrencilerinin bindiği orta halli ailelerin çocuklara mezuniyet hediyesi olarak aldığı bir arabadan bahsediyoruz. Türkiyede görünce acayip yorumlar yapılan bir model.

Şuan amerikada çıkışı en ucuz modeli ele alalım. 2.3EcoBoost Fastback. (Ki bu motor özellikleri ile bir mustang bile değil neredeyse, iyi bir arabadan azıcık halice ama bu konuya girmeyeceğim) 25.000 Fiyatı var başlangıç serisinin. Motoru düşük diye türkiyeye gelen 2015 modellerin neredeyse tamamı bu seriden. Hadi diyelim tam dolusu geldi 30.000 dolar amerika çıkış fiyatı.

Doları 3.00 desen 90.000 dolar türkiyede olması gereken rakam. Peki şuan kaç paradan satışta? 140.000 dolar (Bakınız hala dolar) Türkiye satış fiyatı. Yıllık vergileri katmıyorum bile.

Neden bunu anlattım. Haklısınız çünkü. Aletler araçlar pahalı değil günümüzde. Türkiyede yaşayan bizler çok pahalıya alıyoruz bunları.

Benim de adlarının GTX 1080/1070 ve VRAM'lerinin 8GB/ 6GB olacağı en çok okuduğum söylentiler arasında. Umarım 4 Nisan'daki GTC'de netleşir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı