Çözüldü nvlddmkm.sys mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10
Çözüm
Not: Sürücüyü silmeden önce ekran kartının modelini aygıt yöneticisinde görüntü bağdaştırıcıları kısmından öğren.

İlk önce DDU adlı programı indir(programın kullanımı için rehber)

2. olarak sürücüyü sildikten sonra Nvidia ekran kartın hangisi ise onu seç hemen altında download type var o Game Ready Driver seçili olacak onu Studio Driver olarak değiştir.

3. olarak driverı kurduktan sonra NVIDIA GeForce Experience gir(hesabın yoksa istiyecektir) drivers kısmından en son ki sürücüyü indir ancak üst tarafta sürücü tipini Game Ready driver(GRD) seç.

Son olarak eğer yine mavi ekran alıyorsan kartı taktığın slot bozulmuş olabilir başka slot dene yine de mavi ekran alıyorsan kartın bozulmuş demektir.
Bu şekilde mi?

Bu problemi normalde almıyordum. Format attım sonrasında bu problem çıktı. Fortnite giriyorum 5 dk sonra mavi ekran. Bende de GTX1050 notebook var.

Bu şekilde indir sonra dediklerimi yapmaya devam et.

Kullandığın işletim sistemini, arama yerine winver yazarak öğrenebilirsin.

Geç cevap verdiğim kusura bakma kendi 3060 Ti kartımı düzetlmeye çalışıyorumda anlayışın için teşekkürler.

Son düzenleme:
Bu şekilde indir sonra dediklerimi yapmaya devam et.

Kullandığın işletim sistemini, arama yerine winver yazarak öğrenebilirsin.

Geç cevap verdiğim kusura bakma kendi 3060 Ti kartımı düzetlmeye çalışıyorumda anlayışın için teşekkürler.
Çok teşekkür ederim derdimle ilgilendiğin için . Şimdi deneyeceğim .

Sırf bu soruna yanıt vermek için, belki faydam olur diye foruma üye oldum. Çok sinir bozucu bir sorun. Ben sıfır aldığım bilgisayarımda ilk günden itibaren 6 ay boyunca bu sorunu yaşadım ve internetteki tüm çözümleri denedim. (yabancı siteler dahil)

Tamamen random yaşanan sinir bozucu sorun özellikle AC Valhalla, Hitman 3, COD MW2 vb. gibi yüksek grafikli oyunlarda; bazen 1-2 saat bazense 4-5 saat sonra oluyordu. Deneyimlerime göre bu sorun bilgisayarınızın ısınmasına bağlı olarak da ortaya çıkma süresi değişebiliyor. Oyun oynarken bir anda hiç bir hata vermeden oyun kapanarak masa üstüne geri atmakta ve kontrol ettiğimde ise nvidia ekran kartının kendini kapattığını görmekteydim. Mesela FM23 gibi düşük grafikli oyunlarda bazen 8 saat gibi çok daha uzun saatler oynamama rağmen hiç bir hata almadım. Lütfen boşuna uğraşmayın, çünkü yazılımsal bir hata değil.

Muhtemelen şunlardan biri çözecek:
- Ekran kartı ve ekran kartı bağlantı kablolarının değişmesi
ve/veya
- Komple anakartın değişmesi.

Emin olduğum tek şey sorun kesinlikle donanımsaldır. Ben en sonunda garantiden yetkili servise gönderdim, orada yapılan testler sonucu mavi ekranla karşılaşılmış ve sorunum anakart değişimiyle çözüldü. (format bile atılmadı)

*ancak tabii ki; Ekran Kartı, BIOS, Windows sürümlerinin güncel versiyonda olması ve doğru yüklenmiş olmaları da çok önemlidir.*

event viewer-windows günlükleri-sistem üzerinden kontrol ettiğinizde Nvidia ekran kartları için (benimki RTX 3070 Laptop GPU) hatanız şuna benzer olacaktır:
--
nvlddmkm kaynağındaki 0 Olay Kimliği'nin açıklaması bulunamıyor. Bu olayı başlatan bileşen yerel bilgisayarınızda yüklü değil veya yükleme bozulmuş. Bileşeni yerel bilgisayara yükleyebilir veya yüklüyse onarabilirsiniz.

Olay başka bir bilgisayardan başlatıldıysa, olayla birlikte görüntüleme bilgileri kaydedilmiş olmalıdır.

Olayla birlikte aşağıdaki bilgiler eklendi:

\Device\Video8
Error occurred on GPUID: 100

İleti kaynağı var ancak ileti, ileti tablosunda bulunamadı
--

Son düzenleme:
Sırf bu soruna yanıt vermek için, belki faydam olur diye foruma üye oldum. Çok sinir bozucu bir sorun. Ben sıfır aldığım bilgisayarımda ilk günden itibaren 6 ay boyunca bu sorunu yaşadım ve internetteki tüm çözümleri denedim. (yabancı siteler dahil)

Tamamen random yaşanan sinir bozucu sorun özellikle AC Valhalla, Hitman 3, CoD MW2 vb. gibi yüksek grafikli oyunlarda; bazen 1-2 saat bazense 4-5 saat sonra oluyordu. Deneyimlerime göre bu sorun bilgisayarınızın ısınmasına bağlı olarak da ortaya çıkma süresi değişebiliyor. Oyun oynarken bir anda hiçbir hata vermeden oyun kapanarak masaüstüne geri atmakta ve kontrol ettiğimde ise NVIDIA ekran kartının kendini kapattığını görmekteydim. Mesela FM23 gibi düşük grafikli oyunlarda bazen 8 saat gibi çok daha uzun saatler oynamama rağmen hiçbir hata almadım. Lütfen boşuna uğraşmayın, çünkü yazılımsal bir hata değil.

Muhtemelen şunlardan biri çözecek:
- Ekran kartı ve ekran kartı bağlantı kablolarının değişmesi.
ve/veya
- Komple anakartın değişmesi.

Emin olduğum tek şey sorun kesinlikle donanımsaldır. Ben en sonunda garantiden yetkili servise gönderdim, orada yapılan testler sonucu mavi ekranla karşılaşılmış ve sorunum anakart değişimiyle çözüldü. (format bile atılmadı)

*Ancak tabii ki; ekran kartı, BIOS, Windows sürümlerinin güncel versiyonda olması ve doğru yüklenmiş olmaları da çok önemlidir.*

Event Viewer-Windows günlükleri-sistem üzerinden kontrol ettiğinizde NVIDIA ekran kartları için (benimki RTX 3070 laptop GPU) hatanız şuna benzer olacaktır:
--
Nvlddmkm kaynağındaki 0 olay kimliği'nin açıklaması bulunamıyor. Bu olayı başlatan bileşen yerel bilgisayarınızda yüklü değil veya yükleme bozulmuş. Bileşeni yerel bilgisayara yükleyebilir veya yüklüyse onarabilirsiniz.

Olay başka bir bilgisayardan başlatıldıysa, olayla birlikte görüntüleme bilgileri kaydedilmiş olmalıdır.

Olayla birlikte aşağıdaki bilgiler eklendi:

\Device\Video8
Error occurred on gpuıd: 100.

İleti kaynağı var ancak ileti, ileti tablosunda bulunamadı.
--

Laptopum 7 ay önce ekran kartı çipi yanarak çöp oldu. Eğer bu problemle karşılaşan varsa kesinlikle garantiye yollasın. Ben yazılımsal bir problem olduğunu düşündüğüm için garantiye yollamamıştım. Bu hatam bana 13K zarar ettirdi. Daha dikkatli olmanızı tavsiye ederim. İyi sosyaller dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı