NVMe M.2 SSD tavsiyesi

Teşekkür ederim peki bu almak istediğim SSD uyar mı yuvaya?

Bir de attığım Kingston marka ile bunun arasında bu fiyat farkına değen bir fark var mı? Hangisini önerirsinizi kisinin arasından?

Hocam son attıklarıma bakar mısınız?

Öncelikle ikinci bir M.2 yuvanız var yani iki tane M.2 çalıştırabilirsiniz. Diğer sorunuza gelecek olursak bana kalacak olursa aradaki 600 TL'lik farka değmez hız değerleri hemen hemen aynı. Kingston alıp geçin. Tek sorun eğer SSD alacaksanız Windowsunuzu yeni SSD'nize kurmanızı öneririm. Çünkü yeni SSD'iniz daha hızlı. Bana kalacak olursa yeni aldığınız SSD'yi eski SSD'nizin takılı olduğu yuvaya takın, 2. yuvaya ise eski ssdinizi takın. Yeni SSD'nize temiz bir Windows kurun. Önemli dosyalarınızı da yedeklemeyi unutmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle ikinci bir M.2 yuvanız var yani iki tane M.2 çalıştırabilirsiniz. Diğer sorunuza gelecek olursak bana kalacak olursa aradaki 600 TL'lik farka değmez hız değerleri hemen hemen aynı. Kingston alıp geçin. Tek sorun eğer SSD alacaksanız Windowsunuzu yeni SSD'nize kurmanızı öneririm. Çünkü yeni SSD'iniz daha hızlı. Bana kalacak olursa yeni aldığınız SSD'yi eski SSD'nizin takılı olduğu yuvaya takın, 2. yuvaya ise eski ssdinizi takın. Yeni SSD'nize temiz bir Windows kurun. Önemli dosyalarınızı da yedeklemeyi unutmayın.

Hocam Windows kurma falan ben nasıl yapacağım hiç bilmiyorum eski yere yeni SSD'yi takmanın sebebi nedir?

Hocam Windows kurma falan ben nasıl yapacağım hiç bilmiyorum eski yere yeni SSD'yi takmanın sebebi nedir?
Çok basit internetten çok kolay bir şekilde rehber videoları yardımı ile 1 saatinizi bile almaz yeni windows kurmak. Yeni SSD'yi eski yere takmanızın sebebi de benim takıntım, onu ciddiye almasınz da olur nedense yeni ssd ilk slotta olmalı gibi düşünüyorum ciddiye almayabilirsiniz 😁

Çok basit internetten çok kolay bir şekilde rehber videoları yardımı ile 1 saatinizi bile almaz yeni Windows kurmak. Yeni SSD'yi eski yere takmanızın sebebi de benim takıntım, onu ciddiye almasınz da olur nedense yeni SSD ilk slotta olmalı gibi düşünüyorum ciddiye almayabilirsiniz 😁

Hocam peki benim 512 GB'lık SSD D ve C ye bölünmüş. Bu SSD'yi alınca yeni bir D mi olacak nasıl bölünecek hafıza?

Hocam peki benim 512 GB'lık SSD D ve C ye bölünmüş. Bu SSD'yi alınca yeni bir D mi olacak nasıl bölünecek hafıza?
Şimdi şöyle isterseniz format sırasında C ve D olarak bölünmüş diskleri birleştirebilirisiniz. Eğer birleştirirseniz, yeni aldığınız 1 TB'lık SSD C, 512 GB'lık SSD D sürücüsü olarak görünecektir. Ama formattan sonra Disk Yönetime girip 512 GB'lık SSD için yeni birim oluşturmanız gerekir o çok basit iş siz bunları yapcaksanız o konuda da yardımcı olabilirim.

Şimdi şöyle isterseniz format sırasında C ve D olarak bölünmüş diskleri birleştirebilirisiniz. Eğer birleştirirseniz, yeni aldığınız 1 TB'lık SSD C, 512 GB'lık SSD D sürücüsü olarak görünecektir. Ama formattan sonra Disk Yönetime girip 512 GB'lık SSD için yeni birim oluşturmanız gerekir o çok basit iş siz bunları yapcaksanız o konuda da yardımcı olabilirim.

Hocam inanın sırf bu mevzular için bile bir bilgisayarcıya gitmek isterim ancak yaşadığım yer çok ücra. Öyle bir yer yok. Becerebilir miyim dersiniz? Bir de gösterdiğim Samsung SSD için ne düşünüyorsunuz fiyat farkına değer mi? Ayrıyeten 16 GB RAM var PC'de. Ek bir RAM almam mantıklı mı?

Hocam inanın sırf bu mevzular için bile bir bilgisayarcıya gitmek isterim ancak yaşadığım yer çok ücra. Öyle bir yer yok. Becerebilir miyim dersiniz? Bir de gösterdiğim Samsung SSD için ne düşünüyorsunuz fiyat farkına değer mi? Ayrıyeten 16 GB RAM var PC'de. Ek bir RAM almam mantıklı mı?

Yukarıda belirtmiştim, yapması çok kolay ve bence becerebilirsiniz ama kendinize güvenmiyorsanız hiç bulaşmayın ancak rehber videoları izleyerek 1 saatinizi bile almaz format atmak çok basit. SSD hakkında ise yorumumu yapmıştım dediğim gibi iki SSD'ninde hızları hemen hemen aynı ben olsam 600 TL daha fazla vererek Samsung almazdım Kingston alır geçerim.

RAM konusunda ise siz bilirsiniz nasıl isterseniz ağır işler yapmıyorsanız (render, oyun tasarımı vb) 16 GB RAM günümüz için şu anlık ideal ama isterseniz yükseltebilirsiniz de nasıl isterseniz.

Hocam bir diskiniz varsa yedeklemeniz gerekenleri yedekleyin sonra eski olan hard diski çıkartın yenisini takın Windows kurma rehberi ile kurun sonra eski olanı da takın ve sistemi açarken sormaz ama sorarsa yeni SSD ile açın sonrasında da eski olanı sıfırlama rehberi ile sıfırlayın.

Yukarıda belirtmiştim, yapması çok kolay ve bence becerebilirsiniz ama kendinize güvenmiyorsanız hiç bulaşmayın ancak rehber videoları izleyerek 1 saatinizi bile almaz format atmak çok basit. SSD hakkında ise yorumumu yapmıştım dediğim gibi iki SSD'ninde hızları hemen hemen aynı ben olsam 600 TL daha fazla vererek Samsung almazdım Kingston alır geçerim.

RAM konusunda ise siz bilirsiniz nasıl isterseniz ağır işler yapmıyorsanız (render, oyun tasarımı vb) 16 GB RAM günümüz için şu anlık ideal ama isterseniz yükseltebilirsiniz de nasıl isterseniz.
Kusura bakmayın cümleye büyük harfle başlamadığım için engel yedim bir saatlik. O yüzden dönemedim. Format için önerebileceğiniz bir kılavuz videosu var mı ? Ayrıca bu format işini ssd yi taktıktan sonra yapıyorum değil mi ? son olarak da ben sadece oyun oynamak için kullanıyorum. 16gb yeter derseniz ram almam ona vereceğim paraya ssd nin samsung olanını da alabilirim ne yapmamı önerirsiniz

Hocam bir diskiniz varsa yedeklemeniz gerekenleri yedekleyin sonra eski olan hard diski çıkartın yenisini takın Windows kurma rehberi ile kurun sonra eski olanı da takın ve sistemi açarken sormaz ama sorarsa yeni SSD ile açın sonrasında da eski olanı sıfırlama rehberi ile sıfırlayın
Hocam harddisk yok içinde. yalnızca 512gblık bir ssd var. c ve dye bölünmüş halde.

Benim kendi bilgisayarımda bir SSD bir de HDD var, ve SSD'im C ile D'ye bölünmüş durumda ve HDD'im ise E olarak gözüküyor. Yeni SSD'nizi takınca o da E olur muhtemelen.

Format falan işlerine girmek istemiyorsanız, en azından uygulamalarınız ve belgelerinizi yeni SSD'ye taşıyabilirsiniz, eskisinde yer açılır.

Format at diyen arkadaşlar, yeni SSD'niz daha hızlı olduğundan Windows'u ve uygulamaları başlatması eskisine göre daha hızlı olur diye söylüyorlar, yoksa sadece yer açmak istiyorsanız fazla gerekli bir prosedür değil.

Kısaca, eğer format atıp sonra geri kurulumu yeni SSD'ye yaparsanız, bilgisayarınız daha hızlı açılır ve uygulamalarınız daha hızlı çalışır. Yoksa, sadece yer olsun derdindeyseniz, yeni SSD'nizi 2. Slot'a takmanızda bir sıkıntı olmayacaktır. Eski SSD'nizde yer açmak amacıyla uygulama ve dosyalarınızın bir kısmını yenisine taşırsınız, olur biter.

Yeni konular

Geri
Yukarı