NVMe PCI-e M.2 dönüştürücü

Hocam öncelikle kavramları birbirine karıştırmayalım. Genellikle kullanılan 2 formda SSD var, 2.5 inç ve M.2 tip. mSata, HHHL veya U.2 denk gelmez pek.
1.si 2.5 inç SSDler sadece SATA arayüzü kullanır. Haricen kullanmak için SATA to USB çevirici almanız gerek. Burası basit.
2.si M.2 tip SSDler ya SATA yada PCIe (NVME) arayüzü kullanır. AHCI arayüzü de var ama o da denk gelmez. Haricen kullanmak için de hem SATA hem NVMe protokolünü destekleyebilen yine M.2 formunda ama USB çıkışlı çevirici almanız gerek. Veyahut daha sağlıklı olması için M.2 formunda SATA ve NVME olarak iki ayrı çevirici adaptör almanız gerek.

Hocam verdiğiniz linki inceledim fiyatı da bana uygun geldi. Yalnız M.2 SSD'ler çok çeşitli, mesela Monster bilgisayarların kullandığı NVMe PCI-e M.2 SSD'lerde kullanılabilir değil mi?

Kusuruma bakmayın. Cümlelerime büyük harfle başlamadığım ve bu cümlelerin sonlarına nokta koymadığım için 1 saat forumda engellenme cezası almışım. Bu yüzden size cevap yazamadım. Umarım size yazmakta çok geç kalmamışımdır.

Size gönderdiğim linkteki ürünle birçok M.2 SSD'leri kontrol edebilirsiniz. Fakat şöyle bir durum var ki anakartınızın USB'den desteklediği veri hızı maksimum 5gpbs yani 625 MB/sn veri aktarımına eşit. Bu da ancak normal SSD hızları kadar. Yani demek istediğim şey dışarıdan takacağınız her aparat M.2 SSD lerinizin hızlarını düşürecektir.

Bunun önüne geçebilmenin 2 yolu var.

1. yöntem
PCI-e sokete M.2 SSD'yi bağlayıp kullanacaksınız.
2. yöntem.
PCI-e üzerine Type-C aparat takıp buradan M.2 SSD disk kutusu kullanacaksınız.

Kusuruma bakmayın. Cümlelerime büyük harfle başlamadığım ve bu cümlelerin sonlarına nokta koymadığım için 1 saat forumda engellenme cezası almışım. Bu yüzden size cevap yazamadım. Umarım size yazmakta çok geç kalmamışımdır.

Size gönderdiğim linkteki ürünle birçok M.2 SSD'leri kontrol edebilirsiniz. Fakat şöyle bir durum var ki anakartınızın USB'den desteklediği veri hızı maksimum 5gpbs yani 625 MB/sn veri aktarımına eşit. Bu da ancak normal SSD hızları kadar. Yani demek istediğim şey dışarıdan takacağınız her aparat M.2 SSD lerinizin hızlarını düşürecektir.

Bunun önüne geçebilmenin 2 yolu var.

1. yöntem
PCI-e sokete M.2 SSD'yi bağlayıp kullanacaksınız.
2. yöntem.
PCI-e üzerine Type-C aparat takıp buradan M.2 SSD disk kutusu kullanacaksınız.
Hocam tekrar teşekkürler,
Sizin linkini verdiğiniz kutuyu sipariş geçtim. Ben bunu müşterilerden gelen notebook yada masaüstü bilgisayarlarda bulunan M.2 SSD lerin testlerinde yada açılmayan bilgisayarlarda bulunan M.2 SSD lerden veri almak (Yedekleme) adına kullanacağımdan dolayı hız o kadarda önemli değil.
Yalnız cevabınızda bahsettiğiniz 2 yöntemi biraz açabilmeniz yada bu 2 yöntem için kullanmam gereken aparatların nasıl bir şey olduğunu belirtebilirseniz sevinirim.
Saygılarımla.

Hocam tekrar teşekkürler,
Sizin linkini verdiğiniz kutuyu sipariş geçtim. Ben bunu müşterilerden gelen notebook ya da masaüstü bilgisayarlarda bulunan M.2 SSD'lerin testlerinde ya da açılmayan bilgisayarlarda bulunan M.2 SSD'lerden veri almak (yedekleme) adına kullanacağımdan dolayı hız o kadar da önemli değil.
Yalnız cevabınızda bahsettiğiniz 2 yöntemi biraz açabilmeniz ya da bu 2 yöntem için kullanmam gereken aparatların nasıl bir şey olduğunu belirtebilirseniz sevinirim.
Saygılarımla.

Birinci yöntemde bilgisayarın içine takabilirsiniz.
İkinci yöntemde de bilgisayara Type-C kart takıp onunla dışarıdan kullanın demek istemiştim.

Ama zaten anlattıklarınıza göre pek de hıza ihtiyacınız yok çalışıyor olması yeterli.
Bu yüzden almasanız da olur bu ürünleri.

Dosya Ekleri

• M2-PCIe-SSD-adapt-r-M-2-SSD-NVME-PCIe-M-2-PCIe-M2-PCI-e.jpg_Q90.jpg_.jpg
    M2-PCIe-SSD-adapt-r-M-2-SSD-NVME-PCIe-M-2-PCIe-M2-PCI-e.jpg_Q90.jpg_.jpg
    153,2 KB · Görüntüleme: 27
  • 71q7j5XhRQL._AC_SL1500_.jpg
    71q7j5XhRQL._AC_SL1500_.jpg
    128,8 KB · Görüntüleme: 22

Yeni konular

Geri
Yukarı