M.2 PCI-e (NVMe) vs M.2 SATA

EleGante

Hectopat
Arasında ki farklar nedir?

Oyun amaçlı almak istiyorum. Elimde 120GB SSD var ama şu an Steam kursam içindeki 1 tane oyun zaten dolduracak. Onun için ek olarak HDD aldıydım oyunlar orada kurulu lakin sorun oyun açılmasında. Bayağı bir geç kalıyorum ondan sorun oluyor. Şimdi internet sitesinden sipariş vereceğim ama sekmelerde m2.SATA ve m2.NVMe seçeneklere takılı kaldım hangisi tercih etsem sağlıklı olur?

1000 TL'ye kadar bütce var SSD önerileri yaparsanız sevinirim.

Oyun için NVMe almanız çok gereksiz olur. Aradaki farkı hissetmezsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu ürün tercih edilebilir.

Anakartınız NVMe SSD destekliyor fakat dediğim gibi gerek yok. Benim attığım ürünü alırsanız en alttaki porta takmanız gerekecek, haberiniz olsun. Üstteki SATA desteklemiyor çünkü.

M.2 SATA diskler normal 2.5" SATA disklere göre daha pahalılar genel olarak. M.2 form faktörü olmak zorunda mı?

2.5" SATA Alternatifler
M.2 SATA Alternatifler
M.2 PCI-e Alternatifler

Şahsi fikrim, 970 QVO serisi daha yeni olduğu için eğer SATA işimi görür diyorsan (ki sadece oyun kurup çalıştıracaksın), 970 QVO tercih etmen olacaktır. Ama yok illaki M.2 formunda olsun diyorsan 100 lira daha ver, gerek kontrolcü gerekse depolama yongaları olarak daha kaliteli olan 1TB Intel 660p SSD'yi al derim.

M.2 SATA diskler normal 2.5" SATA disklere göre daha pahalılar genel olarak. M.2 form faktörü olmak zorunda mı?

2.5" SATA alternatifler
M.2 SATA alternatifler.
M.2 PCI-e alternatifler

Şahsi fikrim, 970 QVO serisi daha yeni olduğu için eğer SATA işimi görür diyorsan (ki sadece oyun kurup çalıştıracaksın), 970 QVO tercih etmen olacaktır. Ama yok illaki M.2 formunda olsun diyorsan 100 lira daha ver, gerek kontrolcü gerekse depolama yongaları olarak daha kaliteli olan 1TB Intel 660P SSD'yi al derim.

SATA olarak elimde mevcut sadece kapasite düşük onda sistem kurulu. Ek olarak M.2 bakıyorum sadece Steam için bırakacagım orayı. Peki misal 4000 okuma olanla 2000 okuma arasında ne fark vardır aynı şekilde yazmada aynı diyelim. Hafızdan dolayı genellikle ve popürleliğinden dolayı da diyebilirim Samsung ön planda bu yüzden fiyatlar biraz daha pahalı diğerlerine göre peki Corsair olsun Adata olsun bunlar tercih edlimez mi? Son olarak da M.2 almakta kararlıyım sadece kurulum yapmam için gerekli olan BIOS'tan ayar gerekiyor mu? Arkadaş M.2 SATA alacaksan alt sekmeye tak demiş.

Yeni konular

Geri
Yukarı