NVMe SSD Boot menüde gözükmüyor

Akutluay

Femtopat
Daha fazla  
Konu hakkında birçok benzer başlık var ancak çözüm olmadığı için kendi verilerimi sunup görüş almak istedim ve tekrar başlık oluşturdum.

Notebook: MSI GL62 6qd Specification GL62 6QD

Adata SU630 SATA SSD'yi sorunsuz kullanıyordum. SanDisk 240 NVMe SSD eklemesi yaptım ve sistemi buraya kopyaladım. Birkaç kere sorunsuz aç kapa yaptım bir sorun yoktu. Ertesi gün açılmadı ve Boot menude NVMe'yi görmediğini fark ettim. NVMe SSD'yi bozuk diye götürdüm ve WD marka ile değiştirdim yine aynı problemle karşılaştım.

Bu aşamada;
1-sadece klonlanmış (windown 10) NVMe'yi takıp denedim.
2- sadece NVMe takıp Windows 10 kurdum (birkaç denemede yine Boot menude görmedi)

Sorun devam edince BIOS güncellememi yaptım.
Güncellemeden sonra hiçbir diski görmemeye başladı, "restore defaults" yaptım düzeldi.

NVMe SSD'ye tekrar Windows kurdum ancak yine BIOS da bazen görüyor bazen görmüyor.

BIOS'da (UEFI) görünmeme iki şekilde oluyor:
1-bazen Storage information'da gözüküp Boot'da gözükmüyor.
2-bazen iki bölümde de gözükmüyor.
Buna karşın gözlemlediğim kadarıyla legacy Boot'da info ve Boot'da her zaman gözüküyor.

Sonuç olarak şu an NVMe de Windows 10 kurulu ancak bilgisayar canı isterse görüyor gibi bir durum var. Bilgisayar NVMe üzerinden açıldığında kapanma vs olmuyor.

Problem M.2 portunda mı? Cihazda mı? Yazılımsal mı? ya da laptop NVMe desteklemiyor mu? (katalogda desteklediği yazıyor)

Son olarak;
Forumda yayınlanan NVMe desteği nasıl eklenir başlığını buldum ancak dizüstümün normalde NVMe desteği olması sebebi ile çekindim.
AMI UEFI BIOS Sistemlere NVMe Desteği Nasıl Eklenir? - Technopat
Ayrıca aynı model bilgisayarda NVMe takıp kullanıldığını gördüm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Denediğim NVMe SSD'ler.
Çözümü çok basitmiş sadece 1 kere güvenli modda açıp yeniden başlatın birçok kişinin problemini çözecektir.

Kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Bilgisayarımda 240 gb bir ssd vardı ve işletim sistemi kurulu idi. Yeni 500 gb nvme m2 ssd alıp sistemi sıfırdan kurdum ve kurulum sırasında 240 gb olan eski ssd yi silip biçimlendirdim.
Sistem şimdi mükemmel çalışıyor. Fakat eski ssd yi söktüğümde pc açılmıyor.
Flash ile kurulum yapmak için boot menüde 1. sırada uefı usb key var ama nvme m2 ssd boot menüde görünmüyor. (240 gb olan ssd görünüyor)
Bu konuda bilgi verecek var mı??

Yeni konular

Geri
Yukarı