Çözüldü NVMe SSD vs 2.5" SATA SSD

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. SSD için para biriktiriyorum. Uzun zamandır yüksek kapasiteli bir SSD alma hayalim vardı. Şimdilik model önerisi istemeyeceğim çünkü para biriktirme sürecim devam ediyor. Fakat aklıma takılan bir konu var.
Mesela 1 TB SATA QLC SSD 1000 TL ise 1 TB M.2 NVMe QLC SSD 1300 TL oluyor. Sizce NVMe SSD'ye ekstra para vermeye değer mi yoksa SATA SSD alınıp geçilmeli mi?
Ben hem oyun oynuyorum, hem Render alıyorum, hem de bol bol depolama yapıyorum. NVMe SSD almaya değer mi?

Çözüm
Kaliteli bir M.2 alacaksanız makul bir durum, hem seri hem 4K hem IOPS olarak iyiler. Yeni teknoloji M.2 olarak gözüküyor ancak piyasada halen çok fazla eski bilgisayar kullanan var.
Şunun gibi aslında WPA3 çıkalı 2 sene oldu ama kullanan kimse yok.
Merhaba arkadaşlar. SSD için para biriktiriyorum. Uzun zamandır yüksek kapasiteli bir SSD alma hayalim vardı. Şimdilik model önerisi istemeyeceğim çünkü para biriktirme sürecim devam ediyor. Fakat aklıma takılan bir konu var.
Mesela 1 TB SATA QLC SSD 1000 TL ise 1 TB M.2 NVMe QLC SSD 1300 TL oluyor. Sizce NVMe SSD'ye ekstra para vermeye değer mi yoksa SATA SSD alınıp geçilmeli mi?
Ben hem oyun oynuyorum, hem Render alıyorum, hem de bol bol depolama yapıyorum. NVMe SSD almaya değer mi?
4K okuma/yazma ve IOPS değerlerine göre değişir :)
Kimi M.2, SATA'dan daha yavaş o konuda :)

4K okuma/yazma ve IOPS değerlerine göre değişir :)
Kimi M.2, SATA'dan daha yavaş o konuda :)
Peki form faktörü olarak M.2 daha mantıklı olmaz mı?
Çünkü mesela artık bazı laptop'larda 2.5" disk yuvası gelmiyor bile. O yüzden M.2 hem daha az yer kaplar, hem de NVMe iyi bir modelde daha yüksek hız alabilirim diye düşünüyorum.

Kaliteli bir M.2 alacaksanız makul bir durum, hem seri hem 4K hem IOPS olarak iyiler. Yeni teknoloji M.2 olarak gözüküyor ancak piyasada halen çok fazla eski bilgisayar kullanan var.

Çözüm
Ben zaten haftaya i5 3570K'dan Ryzen 5 3600'e geçiyorum. O yüzden M.2 slotum da olacak artık :)
Peki NVMe SSD'ler en az hangi Windows sürümü ile kullanılabilir? Yani M.2 destekli platformun işletim sistemi desteği olarak demiyorum. NVMe destekli en eski Windows sürümü nedir?

Kesin bilgi değil tahminim diyeyim öncelikle, düşüncem o yönde yani. Chipset sürücüsü okunduğu sürece Windows 7'ye kadar gidebilirsin aslında. Ama R5 3600'a geçiyorsan muhtemelen sadece Windows 10 sürümleri vardır sürücülerin.

Kesin bilgi değil tahminim diyeyim öncelikle, düşüncem o yönde yani. Chipset sürücüsü okunduğu sürece Windows 7'ye kadar gidebilirsin aslında. Ama R5 3600'a geçiyorsan muhtemelen sadece Windows 10 sürümleri vardır sürücülerin.
Araştırdığım kadarıyla Windows 7 ve 8'in NVMe desteği yokmuş. En az Windows 8.1 gerekiyormuş NVMe desteği için. Zaten ben Windows 10 dışında bir işletim sistemi kullanmadığım için sorun yok.
Ryzen 5 1600/2600 Windows 7 destekliyordu fakat Ryzen 5 3600 desteklemiyor. En az Windows 10 1903 veya üstü bir sürüm gerekiyor. Hatta Ryzen 5 1600'ü bile Windows 7 ile kullanınca Windows Update çalışmıyor, "Unsupported hardware" hatası veriyor. Gönül ister ki Ryzen 9 3950X ile Windows 95 kullanalım ama maalesef olmuyor :D Maalesef güncel işletim sistemleri bunun için var. Aldığınız bir işletim sistemini sonsuza kadar kullanamıyorsunuz maalesef.
Şu anda ben Windows 10 2004 kullanıyorum ve büyük ihtimalle yükseltme sonrası format atarken de yine Windows 10 2004 kuracağım. Bence SSD konusunda M.2 NVMe almak daha mantıklı gibi. Çünkü boşu boşuna SATA kablolarının şekilleriyle veya kasa yuvalarıyla uğraşmıyorsun, direk takıp kullanıyorsun. Gerçekten çok pratik.

Denenmişse benim tahminim yanlış o zaman, bende öğrenmiş oldum sayende.
M.2 portum olmadığı için SATA kullanmaya devam ediyorum. 4K ve IOPS değerlerim gayet yüksek, o yüzden pek derdim yok şimdilik :D
Pentium 4'ler 10 desteklemiyor mesela ama Pentium D 10 desetekliyordu. Nostalji için eski bir bilgisayar toplamak lazım, kenarda dursun :D

Geri
Yukarı