NZXT H510 kasada hava sirkülasyonu nasıl iyileştirilir?

XakoR

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600X
Gigabyte B550M DS3H
ASUS TUF Gaming RTX 3080
G.Skill Trident Z 16(8x2)GB 3200MHz DDR4
Kingston NV2 1TB 3500/2100 M.2 SSD
Cooler Master Masterliquid ML240L
NZXT C750 750W 80+ Bronze
Dark Guardian Kasa

Asus XG249CM 23.8" 270hz 1ms
Asus VG248QE 24" 144Hz 1ms
Logitech G Pro X
Logitech G Pro TKL
Lamzu Atlantis OG PRO v2
Merhaba, kasamın önünde Cooler Master ML240L takılı ve öne doğru (radyatöre doğru) üflüyor. Arkada egzoz fan var ve bir adet tepe fanı var. Tepe fanı şu an için çalışmıyor çünkü bir kablo eksik gelmiş kablo alacağım 1-2 gün içinde. Kasanın içinde neredeyse hiç hava sirkülasyonu yok. CPU 80 dereceleri görüyor. Kasanın için çok sıcak olduğu için parçalar soğumuyor. Tepe fanını içeri üfleyecek şekilde değiştirsem sirkülasyon sağlanır mı? Yoksa tepe fanını çalıştırınca dışarı mı üfleteyim? Sorunu ek parça almadan nasıl çözebilirim? İnternette çok araştırdım ve NZXT H510 kasaya böyle takılıyormuş sıvı soğutma. Onların sistemi niye alev atmıyor da benimki atıyor anlayamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim bayağı araştırma yaptım ama bir sonuç elde edemedim.

Ek bilgi: GPU 60-65 derece arası gezerken CPU 80 görüyor. Kasanın camına elimi değdiremiyorum. Sıvı soğutmam sorunsuz çünkü önceki sistemimden yeni söktüm, termal macun MasterGel.

Sistem
Ryzen 5 5600 4.4 GHz
Gigabyte B550M DS3H
Gigabyte Gaming OC RTX3070 Ti
16(8x2)GB 3600MHz DDR4
MLD 1TB M300 3300/3100 M.2 SSD
NZXT H510
DeepCool PF650 650W +80

Merhaba, kasamın önünde Cooler Master ML240L takılı ve öne doğru (radyatöre doğru) üflüyor. Arkada egzoz fan var ve bir adet tepe fanı var. Tepe fanı şu an için çalışmıyor çünkü bir kablo eksik gelmiş kablo alacağım 1-2 gün içinde. Kasanın içinde neredeyse hiç hava sirkülasyonu yok. CPU 80 dereceleri görüyor. Kasanın için çok sıcak olduğu için parçalar soğumuyor. Tepe fanını içeri üfleyecek şekilde değiştirsem sirkülasyon sağlanır mı? Yoksa tepe fanını çalıştırınca dışarı mı üfleteyim? Sorunu ek parça almadan nasıl çözebilirim? İnternette çok araştırdım ve NZXT H510 kasaya böyle takılıyormuş sıvı soğutma. Onların sistemi niye alev atmıyor da benimki atıyor anlayamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim bayağı araştırma yaptım ama bir sonuç elde edemedim.

Ek bilgi: GPU 60-65 derece arası gezerken CPU 80 görüyor. Kasanın camına elimi değdiremiyorum. Sıvı soğutmam sorunsuz çünkü önceki sistemimden yeni söktüm, termal macun MasterGel.

Sistem
Ryzen 5 5600 4.4 GHz
Gigabyte B550M DS3H
Gigabyte Gaming OC RTX3070 Ti
16(8x2)GB 3600MHz DDR4
MLD 1TB M300 3300/3100 M.2 SSD
NZXT H510
DeepCool PF650 650W +80
Öne doğru ufluyordan kastinizi tam olarak anlayamadim ama doğrusu şu şekilde olmali.

Kasanin önündeki fanlar havayi önden alip kasanin içine verecek, tepe fan ve egzoz fan ise içerideki havayi dişari atacak şekilde olacak.

Hocam o kasada ön panel mesh olmadığı için bu rakamlar maalesef normal. Ön taraftan düzgün bir hava gelmediği için sıvı soğutma da olsa işlemci pek de iyi soğumaz. Tavsiyem ön paneli söküp öyle kullanmanız. Eğer yaptırabilirseniz ön paneli mesh hale getiren kişiler var. Onlarla iletişime geçerek ön tarafa mesh panel yaptırabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla NZXT, H510 için ayrı olarak bir mesh panel satmıyor.

Kasa önde iki 140mm fan desteği bulunmakta. Viper 140mm fan alırsın iki adet.

Üst fan olarak bu arkadaşı alın. (yukarıdaki arkadaşı da alabilirsiniz)

Egzoz fanı olarak ise bu arkadaşı alın. (yukarıdaki arkadaşın 120mm olanını da alabilirsiniz)

Elinizdeki sıvı soğutmayı satıp SE 214 XT alın. Kalan paraya ekleme yaparak attığım fanları satın alın.

İç hacmi ufak olan bir kasa içerideki sıcak havayı iyi bir şekilde tahliye edebilirseniz önden iyi fanlar ile hava alırsanız zaten sıcaklık değerleri düşecek iyi de bir hava akışına sahip olacaksınız.

İlla sıvı soğutma kullanacağım diyorsanız bu fanları alın ve sıvı soğutmaya önden hava verecek şekilde konumlandırın.

Eğer ekran kartı ile radyatör arasında bir fan sığacak kadar mesafe mavcut ise sıvı soğutmanın fanlarını yine içeri hava çekecek şekilde radyatörün diğer kısmına monteleyin.

Son düzenleme:
İçerideki ekran kartından gelen sıcak havayı radyatöre doğru konumlandırmışsın yanlış anlamadıysam. Dışardan gelen havayı içeriye doğru gelecek şekilde kullanmanı tavsiye ederim.

Düzenleme: Radyatör önündeki fanların konumunu yanlış anlamışım sanırım. Arkadaşların dediği gibi mesh bir ön panel sizi çok rahat ettirecektir onun dışında ön tarafa bir toz tutucu uygulayıp ön taraf açık şekilde kullanılabilirsin.

Arkadaşların dediği gibi mesh bir ön panel sizi çok rahat ettirecektir onun dışında ön tarafa bir toz tutucu uygulayıp ön taraf açık şekilde kullanılabilirsin.

Mesh panel fark ettirir ancak iyi özellikli fanlar ile donatılırsa mesh panele sahip olmadan da iyi bir hava akışı elde edilebilir.

İç hacmi küçük eğer içerideki sıcak havayı kalmayacak şekilde tahliye edebilirsen mesh panele ihtiyaç duymadan iyi fanlar ile birlikte güzel bir hava akışı elde edilebilir. Nasıl olsa küçük alanı soğutmak daha kolaydır.

YouTube kanalları sağ olsun bir mesh panel düşüncesi yer edinmiş ve olmazsa olmaz gibi görülüyor.

Sanırım tam anlatamadım. Radyatör kasanın önünde, fanlar ise radyatöre doğru yani öne doğru üflüyor. Dışarıya önden atıyor havayı. Bu ekran kartının tüm ısısını radyatörün emmesine sebep oluyor. ML240L de fanları ters çevirsem radyatör nasıl soğuyacak onu anlamadım. PCKolik 'ten aldığım zaman böyle takmamın sorun olmayacağını söylemişlerdi. Ön paneli mesh yapamam çünkü üst ve ön panel tek parça, yani ön panel çıkan bir şey değil. Direkt tüm kasanın önüyle üstü çıkıyor. Tepedeki fanı içeri hava verecek şekilde koysam nasıl olur sizce? Yani kabataslak çizim ile şöyle:
Ek bilgi: Tepe fan şu an çalışmıyor, çünkü ana kartımda 3. fan bağlantısı yoktu. Dönüştürücü kablo alıp çalıştıracağım. Çizdiğim görseldeki sirkülasyon iyi midir? İşe yarar mı?

Dosya Ekleri

• resim_2023-04-05_145947532.png
    resim_2023-04-05_145947532.png
    2,2 KB · Görüntüleme: 11
Mesh panel fark ettirir ancak iyi özellikli fanlar ile donatılırsa mesh panele sahip olmadan da iyi bir hava akışı elde edilebilir.

İç hacmi küçük eğer içerideki sıcak havayı kalmayacak şekilde tahliye edebilirsen mesh panele ihtiyaç duymadan iyi fanlar ile birlikte güzel bir hava akışı elde edilebilir. Nasıl olsa küçük alanı soğutmak daha kolaydır.

YouTube kanalları sağ olsun bir mesh panel düşüncesi yer edinmiş ve olmazsa olmaz gibi görülüyor.
Olmazsa olmaz değil tabii ki fakat hunharca içeriye giren taze bir havadan bahsediyoruz. Aynı şekilde ön tarafı kapalı kasa sahibiyken en güzel hava akışını sağlayacak fanları bulup araştırıp aldım. En güzel şekilde hava akışı için ayarladım fakat hiçbir şey ön paneli açıp kullanmak kadar serinletici ve masrafsız değil. 😂

Sanırım tam anlatamadım. Radyatör kasanın önünde, fanlar ise radyatöre doğru yani öne doğru üflüyor. Dışarıya önden atıyor havayı. Bu ekran kartının tüm ısısını radyatörün emmesine sebep oluyor. ML240L de fanları ters çevirsem radyatör nasıl soğuyacak onu anlamadım. PCKolik 'ten aldığım zaman böyle takmamın sorun olmayacağını söylemişlerdi. Ön paneli mesh yapamam çünkü üst ve ön panel tek parça, yani ön panel çıkan bir şey değil. Direkt tüm kasanın önüyle üstü çıkıyor. Tepedeki fanı içeri hava verecek şekilde koysam nasıl olur sizce? Yani kabataslak çizim ile şöyle:
Ek bilgi: Tepe fan şu an çalışmıyor, çünkü ana kartımda 3. fan bağlantısı yoktu. Dönüştürücü kablo alıp çalıştıracağım. Çizdiğim görseldeki sirkülasyon iyi midir? İşe yarar mı?
Evet doğru anlamışım o zaman. Bende radyatörü ön tarafa koymak zorunda kaldım fakat benim kasanın ön tarafı mesh. CPU sıcaklığının artmasına büyük etken şuan senin için ekran kartının ısınması, ekran kartından çıkan sıcak hava direkt radyatörüne üflüyor. @Shuichi Tatsuo hocamın dediği gibi içeriye güzel bir fan alıp ilk önce ekran kartı ve kasa içini serinletmen gerekiyor.

Olmazsa olmaz değil tabii ki fakat hunharca içeriye giren taze bir havadan bahsediyoruz. Aynı şekilde ön tarafı kapalı kasa sahibiyken en güzel hava akışını sağlayacak fanları bulup araştırıp aldım. En güzel şekilde hava akışı için ayarladım fakat hiçbir şey ön paneli açıp kullanmak kadar serinletici ve masrafsız değil. 😂

Mesh güzel güzel ama olmazsa olmaz değil ona vurgu yapmak istemiştim.

Sanırım tam anlatamadım. Radyatör kasanın önünde, fanlar ise radyatöre doğru yani öne doğru üflüyor. Dışarıya önden atıyor havayı. Bu ekran kartının tüm ısısını radyatörün emmesine sebep oluyor. ML240l de fanları ters çevirsem radyatör nasıl soğuyacak onu anlamadım. Pckolik'ten aldığım zaman böyle takmamın sorun olmayacağını söylemişlerdi. Ön paneli mesh yapamam çünkü üst ve ön panel tek parça, yani ön panel çıkan bir şey değil. Direkt tüm kasanın önüyle üstü çıkıyor. Tepedeki fanı içeri hava verecek şekilde koysam nasıl olur sizce? Yani kabataslak çizim ile şöyle:

Öyle olmaz öyle olmaz. Aşağıdaki resimdeki şekilde üflemeli fanlar. Neden içerideki sıcak havayı radyatörden geçiyorsun dışarıdan temiz hava alıp kasanın içine atman gerek.

Git 2 tane 12cm Viper al önden içeri doğru üflet eğer yer geliyorsa ekran kartı ile sıvı soğutma fanlarını yine içeriye hava üfleyecek şekilde montajla.

1680696579107.png

l74y9ug8b4v51.jpg

Resimde gördüğün gibi radyatörün iki tarafında da olacak fan. Üst ve arka fanlar ise içerideki havayı dışarı atacak.

Sıvı soğutma ile yapabileceğin en iyi konfigürasyon bu.

Mesh güzel güzel ama olmazsa olmaz değil ona vurgu yapmak istemiştim.

Öyle olmaz öyle olmaz. Aşağıdaki resimdeki şekilde üflemeli fanlar. Neden içerideki sıcak havayı radyatörden geçiyorsun dışarıdan temiz hava alıp kasanın içine atman gerek.

Git 2 tane 12cm Viper al önden içeri doğru üflet eğer yer geliyorsa ekran kartı ile sıvı soğutma fanlarını yine içeriye hava üfleyecek şekilde montajla.

Eki Görüntüle 1728028

Hocam dediğin şeyin mantığını tam anlayamadım. Sıvı soğutma ML240L dediğin gibi yaparsam radyatör nasıl soğuyacak? Radyatörün arkasından minik yerden gelen havayı nasıl alacak o fanlar? Daha kötü olmaz mı? Dediğim gibi yukarıdan hava verirsem ne gibi bir sorunla karşılaşırım onun da bilgilendirmesini yapabilir misiniz? Yanlış anlamayın harbiden anlamadığım için soruyorum.

Düzenleme: Dediğinizi biraz daha inceledim fotoğraf çok güzel olmuş. Anladım mantığı. Sıvı soğutmanın fanlarının yönünü değiştireceğim. Bir hafta içinde yapacağım kablo bekliyorum. Eğer sorunum çözülürse buraya güncelleme düşerim yine.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı