NZXT Kraken 120 değiştirilmeli mi?

bey10

Centipat
Yer
İstanbul Avrupa
Ekran kartı
Asus Rog Strix 3060
Anakart
B450m k ii
İşlemci
Ryzen 5 5600x
Merhabalar,

120mm'lik sıvı soğutucum (nzxt m22) arıza yaptı ve garantiye gönderdim. Değişim oldu ve şuan elimde jelatinli kutusunda NZXT Kraken 120 var, kararsız olduğum için dokunmadım. Bu süre içerisinde işlemcinin stok fanını taktım şuan onunla idare ediyorum.
İşlemcim Ryzen 5 5600x, kasam GT301.

Aklıma takılan ve size danışmak istediğim ise şu;
Kraken 120mm performansı yeterli gibi geliyor. Tam yükte test ederken maksimum 80 derece, oyunlarda 60-75 arasıdır tahminen. 240mm'lik bir soğutucu alsam mı diye düşünüyorum (örn; H100X). Sizce bu değerlere bakarak 240'a geçiş yapmaya gerek var mı yok mu? Kullanan arkadaşlardan bilgilendiren olursa sevinirim.

YouTube da karşılaştırma testlerine bakabilirsiniz. 120mm aio vs 240mm aio. Tabii nzxt gibi kaliteli 120 mm sıvı soğutmalarla karşılaştırmalı.

Farkı hissedersiniz birkaç derece. Ama değer mi bunun için masrafa girmeye? Tartışılır.
Elimdekini satıp bir tık üzerine koyarak alabilirim, ama karar veremedim henüz.

YouTube da karşılaştırma testlerine bakabilirsiniz. 120mm aio vs 240mm aio. Tabii nzxt gibi kaliteli 120 mm sıvı soğutmalarla karşılaştırmalı.
Muhtemelen 5-10 arası bir derece farkı olacaktır.

oc yapacağım diyorsanız gidip 360 mm alın bir şey diyemem. Ama yapmayacaksınız 5 10 derece için böyle masrafa girmeyin. Dolar şu an dünya çapında çok yüksek. Her çıkışın inişi olur. Hadi bu konu neyse, karışık ve tartışmalı. Bunun yerine paranızı biriktirip 12. 13. nesile geçebilir, RTX 4000, RX 7000 e hazırlanabilirsiniz, işlemci veya ekran kartını satarak tabii. 80 derece bence gayet güzel. Ha ille 70 olsun diyorsanız güzel bir hava soğutmada alabilirsiniz. Çok işlevsel modeller var ama birazda zevk meselesi.

oc yapacağım diyorsanız gidip 360 mm alın bir şey diyemem. Ama yapmayacaksınız 5 10 derece için böyle masrafa girmeyin. Dolar şu an dünya çapında çok yüksek. Her çıkışın inişi olur. Hadi bu konu neyse, karışık ve tartışmalı. Bunun yerine paranızı biriktirip 12. 13. nesile geçebilir, RTX 4000, RX 7000 e hazırlanabilirsiniz, işlemci veya ekran kartını satarak tabii. 80 derece bence gayet güzel. Ha ille 70 olsun diyorsanız güzel bir hava soğutmada alabilirsiniz. Çok işlevsel modeller var ama birazda zevk meselesi.
Ses ve performansından memnunum aslında sanırım takıp kullanıcam, teşekkürler tavsiyeler için.

Satabilirseniz satıp kaliteli bir kule tipi soğutucu alın. Artan parayla tatlı falan yersiniz:)
Kule tipini çok düşündüm aslında ama cesaret edemedim. Öneriniz var mı 1500'e kadar?

@bey10 Merhaba konuyu tekrar hortlattığım için kusura bakmayın. Aynı soğutucuyu i5 12400f için düşünüyorum ryzen 5600 ile denk işlemci sayılır soğutucunun pompa motoru fazla ses yapıyor mu ve soğutma performansından memnun musunuz? Şimdiden teşekkürler.

@bey10 Merhaba konuyu tekrar hortlattığım için kusura bakmayın. Aynı soğutucuyu i5 12400f için düşünüyorum ryzen 5600 ile denk işlemci sayılır soğutucunun pompa motoru fazla ses yapıyor mu ve soğutma performansından memnun musunuz? Şimdiden teşekkürler.
herhangi bir yükseltme ya da ayarla oynamadığım için bana yetiyo şuan fazlasıyla. kasa gt301 hava akışı da yeterli sanırım. ses konusunda açıkçası en başından beri bi rahatsızlığım olmadı. psikolojik olarak 240 takmak istedim hep ama bu haliyle yetiyor bana, tam yükte uzun süre kullanan biri değilim.

Geri
Yukarı