O.C sonrası anakartın aşırı ısınması

Makaleler
9
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bugün sistemime Dark X124 işlemci soğutucu montajı yaptım ardından da malum soğutucunun 180W soğutma gücü olunca direk OC işine giriştim. SMT ayarını kapatıp işlemciyi 6 core 6 thread yaptım ve frekansı 4.02 GHz'e yükselttim. Prime95 kararlılık testi yaparken tam her şey güzel gidiyor, işlemci 75 derece civarında derken bir de ne göreyim, anakart 85 dereceleri görüyor! Direk testi durdurdum, sistemi yeniden başlattım ve sıcaklıkları gene kontrol ettim. İşlemci sıcaklığı 40 derece civarındayken anakart 55-60 derecelerde, üstelik sistem boştayken! Hadi çok voltaj vermişimdir diyeceğim de 1.375V'un fazla olduğunu hiç sanmıyorum. Sorun ne olabilir?

Öncelikle OC ayarlarım:
  • 1.375V CPU Voltage
  • SMT kapalı
  • CPU Load Line Calibration mode 1
  • CPU Ratio 40.25
  • FCH Base Clock 100
Sistemim:
  • MSI B350M Pro VDH
  • Ryzen 5 1600
  • RX 570 Pulse ITX
  • Corsair 3000 MHz RAM
  • Adata SU650 SSD + Kingston A400 + RAID 0 2x 7200 RPM HDD
  • Dark N10 kasa
  • Dark X124 CPU soğutucu
  • Aerocool KCAS 600W 80+ PSU
EKLEME: Şu an 5 dakikadır stok değerlerde (sadece XMP ile RAM frekansını yükselttim) Prime95 testi yapıyorum ve şimdiden anakart sıcaklığı 66 dereceyi buldu, işlemci 44 derece.

Son düzenleme:
Zaten yaptım ve konu kısmına ekleme olarak yazdım şimdi. Fabrika ayarlarında bile 5 dakika Prime95 testinden sonra 66 dereceyi gördü. Şu an sistem 5 dakikadır boşta ve anakart 52 derece.
1.275 voltaj ile 3.9 Ghz stabil çalıştırıyor arkadaşım. 1.375 çok fazla.
Yavaş yavaş düşürüyordum stabil olduğundan emin olduktan sonra. Ancak anakartım her türlü çok ısınıyor.

Voltajı azar azar artır, birden yüksek voltaj ile başlayıp düşmek yerine düşükten yükseğe doğru gitmek lazım. 3.8 GHZ 1.275 kararlı mesela 3.9 GHZ dene mavi ekran alırsan voltaj artır. Böyle böyle gitmen daha iyi olur.
Ryzen'i bilmiyorum ama ben 6600K'yı 1.32V ile 4.6 GHZ'da kullanıyorum. 5.0 GHZ'da bile o kadar voltaj istemiyor. Bana 1.375 çok geldi ama Ryzen işlemcileri bilmiyorum dediğim gibi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı