O.C sonrası anakartın aşırı ısınması

Dediğim gibi, sana tavsiyem; 3.7GHz civarında, auto voltaj ile kullanman yeterli olur. Ben işlemciyi 3.9GHz'e kadar zorladım ve 3.7GHz ile arasında dişe dokunur bir fark göremedim.
Benim istediğim tek çekirdek performansını Intel muadillerinin seviyesine çekebilmek. Hatta bu uğurda 200 TL verip işlemci soğutucu aldım. OC yapmaktan keyif alıyorum cidden 🙂 Hep sınırları zorlamayı severim. OC'den dolayı 2 tane RAM'im hakkın rahmetine kavuştu ancak bu beni durdurmadı 🙃 Tecrübe kazandım ve sonraki RAM'lerim sapasağlam.

@Shimada Sensei

İşlemcinin GHz seviyesi, tek çekirdek performansı için tek başına belirleyici bir unsur değil hocam. Önemli olan işlemcinin mimarisi. GHz, birbirinin aynısı işlemcilerde ön plana çıkan unsur oluyor. Dolayısıyla, Ryzen 5 1600'ü tek çekirdek performansı yüksek olan ve farklı bir mimariyi kullanan Intel karşısında üstün hale getiremezsin. Sonuç olarak işlemciyi fazla strese sokmadan, makul bir oranda çalıştırman daha mantıklı olacaktır.

AMD FX X8 9590'ı düşün. 4.7GHz ama Ryzen 5 1600 onu tokatlıyor.

@dogant

Kasada fazla fan kalabalığına gerek yok dostum. R5 1600'de, 3.7GHz'den yukarıda dişe dokunur bir fark yok. O yüzden boş yere masrafa girmesin derim.
20 TL lik 1 adet fan yeter hocam.
Benim istediğim tek çekirdek performansını Intel muadillerinin seviyesine çekebilmek. Hatta bu uğurda 200 TL verip işlemci soğutucu aldım. OC yapmaktan keyif alıyorum cidden 🙂 Hep sınırları zorlamayı severim. OC'den dolayı 2 tane RAM'im hakkın rahmetine kavuştu ancak bu beni durdurmadı 🙃 Tecrübe kazandım ve sonraki RAM'lerim sapasağlam.
Evet bir kere yaptıktan sonra hobiye dönüyor. İşlemciden daha pahalı soğutma sistemi kurmak falan istiyorsun :)

@Shimada Sensei

İşlemcinin GHz seviyesi, tek çekirdek performansı için tek başına belirleyici bir unsur değil hocam. Önemli olan işlemcinin mimarisi. GHz, birbirinin aynısı işlemcilerde ön plana çıkan unsur oluyor. Dolayısıyla, Ryzen 5 1600'ü tek çekirdek performansı yüksek olan ve farklı bir mimariyi kullanan Intel karşısında üstün hale getiremezsin. Sonuç olarak işlemciyi fazla strese sokmadan, makul bir oranda çalıştırman daha mantıklı olacaktır.

AMD FX X8 9590'ı düşün. 4.7GHz ama Ryzen 5 1600 onu tokatlıyor.

En son CPU-Z benchmarkında i5 7600K'yı yakalıyordum neredeyse ama çok çekirdek performansı baya baltalandı çekirdek kapatma ve SMT'den dolayı 🙃

En son CPU-Z benchmarkında i5 7600K'yı yakalıyordum neredeyse ama çok çekirdek performansı baya baltalandı çekirdek kapatma ve SMT'den dolayı 🙃
Ben tek çekirdekte 8700K'yı geçtim:) Çok çekirdek performansı pek öenmli değil hocam oyunlarda, sadece bazı oyunlarda ve çok güçlü kartlarda gerekiyor. Ben 4 çekirdekli işlemci ile 1070'i rahatlıkla en ağır oyunlarda bile besliyorum OC ile kart kullanımı %96-97 den aşağı düşmüyor.
Intel'deki Hyper threading de oyunlarda performansı düşürüyor.

@dogant @Shimada Sensei

O değil de konusu açılmışken, Temmuz'da Ryzen 7 3700X alacağım. TDP değeri 65W olduğu düşünüldüğünde, sizce B350 PC Mate ile kullanmaya devam etsem mi? Yeni bir anakart gereksiz masraf gibi duruyor.

Anakarta hiç yoktan 1500-2000 TL masraf yapmaktansa, o parayı RTX 2080'e aktarmak mantıklı olmaz mı? Hatta kasa değiştirmeyi düşünüyordum. Onu da değiştirmeyeceğim. Kasa fırıl fırıl ve hala yepyeni. Fanları da Cougar yaptım. Sırf biraz değişiklik için Dark N10'u değiştirmeye gerek yok gibi.

@dogant @Shimada Sensei

O değil de konusu açılmışken, Temmuz'da Ryzen 7 3700X alacağım. TDP değeri 65W olduğu düşünüldüğünde, sizce B350 PC Mate ile kullanmaya devam etsem mi? Yeni bir anakart gereksiz masraf gibi duruyor.
Ben Ryzen 3600'ü B350M ile kullanmaya devam etmeyi planlıyordum.

@Shimada Sensei

Bence de öyle yapmak lazım gibi. Çünkü yeni işlemciler için BIOS desteği geldi. Zaten yeni işlemcilerin TDP değeri 65W. Anakarta ekstra yük bindirmeyecek. Bir miktar overclocku da kaldırır. DDR5 RAM'ler gelene kadar, bu anakartlarla devam etmek en mantıklısı gibi duruyor.

Temmuz için 7-8 bin TL bütçe ayırmıştım. Ryzen 7 3700X en fazla 2.700 TL civarında olsa, geriye kalan parayla RTX 2080 alırım. 5-6 ay sonra da 2K monitöre geçerim. Anakart ve yeni kasa almaya kalksam, boş yere masraf olacak.

Sürekli yükselen sıcaklık mosfet sıcaklığıdır. Durdurmana gerek yok testi. Sınırlandırma varsa zaten işlemci frekansın mosfetler belli bir sıcaklığa ulaştığında düşer test esnasında. Sınırlama yoksa veya kapattıysan mavi ekran verene kadar devam eder. Pasif soğutma yerine fan mantıklı ancak hava soğutma kullanıyorsun. Kasanda hala yeterli yer varsa takabilirsin.
Ben tek çekirdekte 8700K'yı geçtim
Stok haline yetişmeniz güzel ancak 8700K'sı olan kimse stok olarak kullanmaz bu işlemciyi 😁.

Sürekli yükselen sıcaklık mosfet sıcaklığıdır. Durdurmana gerek yok testi. Sınırlandırma varsa zaten işlemci frekansın mosfetler belli bir sıcaklığa ulaştığında düşer test esnasında. Sınırlama yoksa veya kapattıysan mavi ekran verene kadar devam eder. Pasif soğutma yerine fan mantıklı ancak hava soğutma kullanıyorsun. Kasanda hala yeterli yer varsa takabilirsin.

Stok haline yetişmeniz güzel ancak 8700K'sı olan kimse stok olarak kullanmaz bu işlemciyi 😁.
İki işlemci de OC olunca arada %10'luk bir tek çekirdek farkı oluyor. Çok çekirdek farkı fazla ama 8700K 9700K'yı bile çok az farkla geçiyor çoklu çekirdekte 6 çekirdek olmasına rağmen.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı