OBP puanım düşer mi?

BixibeeZy

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar bir sorum olacak. Şimdi ben YKS tercih yapmıştım 2022 YKS sonucum ile. Ama istediğim yer gelmedi yani yerleşemedim. Sonra ek tercih yaptım ve bir yer geldi ama kaydımı yaptırmadım yani mezuna kalmaya karar verdim. OBP puanım düşer mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Üniversite kazandıysanız OBP %50'ye düşer. Ben de aynı durumdayım. Sayısal için sınav zor olursa OBP çok önemli olmuyor. EA için matematik yaparsanız çoğu kişinin önüne geçeceğiniz için OBP önemsiz oluyor.

Merhaba,
Diyelim ki 2022 sınavında tercih yaptınız ve yerleştiniz. Yerleştiğiniz için 2023 sınavında OBP puanınız yarıya düşer ancak tercih yapmanıza rağmen hiçbir yer gelmediyse OBP puanınızda bir düşüş olmuyor. Bu sistem bir nevi anlamsız tercihlerin önüne geçmek için var diyebiliriz. Bir yeri kazanamadıysan dert etmeni gerektirecek bir durum yok ve bu sistem sadece bir seneliğine geçerli oluyor.

2022 sınavında tercih yapıp yerleşen bir adayın 2023 sınavında OBP puanı yarıya düşer, 2024 sınavında OBP puanı yarıya düşmez ancak 2022 sınavında tercih yapıp yerleşen bir aday, 2023 sınavında tekrardan tercih yapıp yerleşirse 2024 sınavında OBP puanı yarıya düşer. Bu sistem, sınava girip yerleştikten sonraki sene için geçerli. Ondan sonraki seneler için sorun olmuyor.

Geri
Yukarı