OBS ayarları nasıl olmalı?

strheberga

Hectopat
İşletim sistemi adı Microsoft Windows 11 Home.

Temel kart ürünü B450M-A Pro Max (MS-7C52)

Yüklü fiziksel bellek (RAM) 16,0 GB.

İşlemci AMD Ryzen 3 3300X 4-Core Processor, 3801 MHz, 4 çekirdek, 8 mantıksal işlemci.

Bvıdıa GeForce GTX 1060 3GB.

4ping.
Download Mbps.
53.29
Upload Mbps.
7.62
Yayın için kayıt düşünmüyorum.

1080p 60 FPS, 6000 bitrate yayın verebilirsin. İşlemci üzerinden vereceksen fast ayarda kaldırır. Ekran kartı üzerinden vereceksen maksimum kalite ayarında yayın verirsin.

Online rekabetçi oyun oynayacaksan bitrate'i biraz daha düşrebilirsin 4500-5000 bitrate falan yeter.

AMD Ryzen 3 3300X sahipsin. CPU ön kullanım ayarını ultrafast ile veryfast arasında kullan.
Fazlası zorlar oyunda oynayacağın için. İşleme, kodlama kaynaklı hataya düşersin ve drop oluşma ihtimali yüksek olur. Hatta kesin olur diyebilirim.

Ben hem çözünürlüğüm yüksek olsun, hem de kalitesi iyi olsun dersen eğer deneme yapman lazım. Faster'a zorlarsın bir nebze bence. Fast işlemcini zorlayacaktır bence.

Ryzen 1800x ile 1080p de fast tutuyorum ben.

Gelişmiş sekmesindeki renk ayarlamasında kısmi değil tam kullanmanı öneriyorum.

Bitrate senin internetine ve diğer kullanımlara bağlı olarak değişir.
Kimse şunu kesin olarak verebilirsin diyemez.

Sence işlemci üzerinden mi NVIDIA üzerinden mi versem donanım üzerinden vermem daha mantıklı'da.
İşlemci ile yayın açınca mesela X bitrade de kaliteli diyelim. Donanım ile açınca X+a belli bir değer verince aynı kaliteye geliyor.

Sence işlemci üzerinden mi NVIDIA üzerinden mi versem donanım üzerinden vermem daha mantıklı'da.
İşlemci ile yayın açınca mesela X bitrade de kaliteli diyelim. Donanım ile açınca X+a belli bir değer verince aynı kaliteye geliyor.

Önce internet tüketiminizi hesaplayın.
Genelde ev kullanımında 1 internet varsa 3500 bitrate anca verilebiliyor. En fazla 4000, çok nadir olarak 4500 verildiğini görüyoruz.

Örnek olarak OBS kullanımı için ayırdığınız bitrate değeriniz 3800 çıktı diyelim tüm hesaplamalar sonucunda.

Sonraki adım şöyle olur;

OBS'den ayarlar penceresini açarsın.
Çıkış sekmesine geçiş yaparak ayarlamaya geçersiniz.
Burada basit, gelişmiş adı altında 2 yönelme vardır.
Hangisi ile ilerlemek istiyorsun buna karar vermeniz lazım.

Basit kullanacaksanız eğer;
Kodlayıcı X264 olacak.
Video bit hızı X değer olacak. ( Örnekleme için yukarda örnek olarak verdiğim 3800'ü baz alıyorum ben.)
Gelişmiş kodlayıcı ayarlarını etkinleştire tik atıyorsunuz. Aşağıdaki seçenekler belirecek. Kodlayıcı ayarını veryfast yapınız.

Gelişmiş kullanacaksanız eğer;
Oran kontrolü CBR.
Bit hızı X değer olacak. ( Örnekleme için yukarda örnek olarak verdiğim 3800'ü baz alıyorum ben.)
İsteğe bağlı arabellek boyutunu kullan da tik olmayacak. (Bu seçenek bize dalgalı internette drop oluşmaması için otomatik bitrate düşüşü oluşturmakta. Yani X ile Z bitrate arası bitrate değişkenli olur.)
Anahtar kare aralığı 2 olacak.
CPU ön kullanım ayarını veryfast ile başlayın.
Profil main veya high olacak.
Ayarla yok kalacak.

Video sekmesine geçiş yapın.
Tuval çözünürlüğü genelde 1080p kullanılır.
Çıkış çözünürlüğü ise hangi çözünürlükte yayın vermenizi belirler. 720p için 1280x720, 1080p için 1920x1080 olarak belirlemeniz lazım. Ara çözünürlükleri kullanabilirsiniz yine. Buna birazdan değineceğim.

Not : CPU ön kullanım ayarını veryfast ile başla demiştim. Burada çıkış çözünürlüğümüz çok önemli. 1080p çözünürlükte veryfast ile doğru ayar çıkıyorsa, 720p çözünürlükte medium çıkıyorsa ne istediğimize dikkat etmemiz lazım.

1080p çözünürlükte CPU ön kullanım ayarını veryfast olup X bitrate kalite için yeterli olmayabilir.
Bu olduğunda ne yapmamız lazım peki? Kıyaslama testleri oluşturmamız lazım.
720p çözünürlükte medium seçimiyle X bitrate ile kaliteyi kıyaslayın.
Kıyaslama sonucunda hangisi daha hoşunuza giderse onu seçin.

720p çözünürlükte oluşan sonuç hoşunuza gitmiyorsa ve 1080p çözünürlükte sorun yaşıyorsanız ara çözünürlükler deneyin.

864p veya 900p çözünürlükte test edin böyle bir durumda.
CPU ön kullanım ayarını çözünürlüğe göre ayarlamayı unutmayın.
Sorun görene kadar veryfast ile medium arası kontroller sağlayın. Sorun olmayan ayarı kullanın.

Geri
Yukarı