OC Avantaj ve dezavantajı nedir?

homie

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merak ettiğim bazı sorular, Ryzen 5 1600 AF kullanıyorum. CPB değerini kapalı bir şekilde 3.2 GHz kullanıyorum. İşlemci yüksek frekansa çıkmak isteyince çıkamıyor, bunun bir zararı var mı? CPB'yi açmalı mıyım? 3.2 GHz'den 4.0 GHz O.C yapsam ne gibi bir avantaj ve sıcaklık dışında ne gibi bir dezavantaj elde etmiş olurum?

Sıcaklık işlemciye doğrudan zarar vermez, verebilecek seviyeye çıkamadan defalarca sistem kendini kapatır. Sıcaklığın vereceği zarar işlemcinin direncini kırmak olur.

Avantajı: Daha yüksek performans ve ekran kartını zorlamayan LoL, CS gibi oyunlarda daha yüksek FPS.

Dezavantajı: Soğutmaya para haracamazsan üzer.

O işlemci için 4 GHz çerez gibi olur muhtemelen. Orta seviye soğutmayla mis gibi çalışır.

Merak ettiğim bazı sorular, Ryzen 5 1600 AF kullanıyorum. CPB değerini kapalı bir şekilde 3.2 GHz kullanıyorum. İşlemci yüksek frekansa çıkmak isteyince çıkamıyor, bunun bir zararı var mı? CPB'yi açmalı mıyım? 3.2 GHz'den 4.0 GHz O.C yapsam ne gibi bir avantaj ve sıcaklık dışında ne gibi bir dezavantaj elde etmiş olurum?
Aşırı miktarda OC yapmadığın sürece sıcaklık dışında dezavantajı olmaz. 4.3GHz gibi o işlemci için aşırı yüksek değerlere çıkıp 1.4V değerinden fazla voltaj verirseniz o zaman işlemciye de uzun vadede zarar verebilirsiniz.

Ben R5 2600 ile 1.1V 3.8GHz kullanıyorum. Siz de 1.12V civarı bir voltaj ile kolayca 3.8GHz hıza çıkabilirsiniz. Stok soğutucu ile bile 70 dereceyi pek geçmez 😀

4.0GHz için de 1.25V civarı voltaj gerek. Yeterli soğutma varsa o da yapılabilir.

CPB değerini kapatmanın işlemciye bir zararı var mı? Zarardan kastım ket vurmak, daha yüksek frekansa çıkabilecekken sabitlememiz kötü bir şey mi?

Şahsi görüşüm 4.0GHz'a pek gerek yok elinizdeki işlemci güzel OC olan bir işlemci ancak GTX970'i besleme derdi pek olmaz ben R53600'ü gündelikte 3.6 GHz 0.94V da kullanıyorum oyunlarda falanda sıkıntı olmadı render işlemi yapacağım zaman 1.19V 4.2'ye alıyorum sadece sizde ufak bir kurcalamayla yapabilirsiniz anakartınız oldukca iyi bir anakart.

Videoda 3.8'e O.C yapılmış halinin oyun içinde ve testlerdeki olumlu yöndeki performans artışını görebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

CPB değerini kapatmanın işlemciye bir zararı var mı? Zarardan kastım ket vurmak, daha yüksek frekansa çıkabilecekken sabitlememiz kötü bir şey mi?
Bu elinizde ferrari olup 120KM\h hızı geçmeden kullanmak gibi olur.

CPB kafasına göre voltaj veriyor diye düşünerek kapadım, elimdeki soğutucu AM4 uyumlu olmadığı için OC vs. yapmak istemedim açıkçası. 😂

Herkese bilgilendirme için teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 4 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı