CPB'nin kapalı olmasının avantajı ya da dezavantajı nedir?

Kapatabilirsin dostum r5 2500x her türlü besler rx570'i oyunlarda.
Kapatmayı düşünüyorum da uzun veya kısa vadede ne gibi zarar verebilir diye sorayım demiştim. BIOS ve OC işlerini hiç anlamam o yüzden sorun yaşamayayım dedim.
Bu çok yüksek bir değer. Oyunlarda 65 derece bandını geçmemesi gerek işlemcilerin. Gerçekten aşırı ağır bir oyunda 70 derece kabul edilebilir. Eğer oyunlarda 65 derece bandını geçiyorsa, render vb işlemlerde +10-20 derece arası sıcaklık artışı söz konusu olacağı için işlemcinin ömrünü kısaltacaktır. Ayrıca 80 derecelerde oyun oynamak yine işlemcinin performansına uzun vadede eksi yönde etki edecektir.
Her oyunda olmuyor zaten RDR2 ve AC Odyssey gibi detay içeren oyunlarda oluyor.
Stok soğutucu da kullanmayın derim. Stok soğutucu da bu ayarı açmıştım dereceler 89-90 görmüştü bilgisayar resmen cehennem ateşi gibiydi 😄 Arctic Freezer 34 e-Sports Duo fan aldım maksimum yükte 65 dereceyi geçmiyor ve aşırı performanslı çalışıyor. Ayarı kapatmak cidden performans kaybına neden oluyor. Ama stok soğutucu varsa mutlaka kapalı da tutulmalı...
Şu anlık soğutucu değişimi gibi planım yok.

Ben de CPB'yi kapatıp işlemci hızını ve voltajı sabitleyenlerdenim. 1.2V 4.2 de sabit çalıştırıyorum R23 testlerinde Ryzen 5 3600 9555 gibi bir skor çıkarttı. Testler sırasında Max 61 dereceye kadar yükseldi. Kullanmış olduğum soğutucu H150i capallix 360mm termal macun olarak da Cooler Master MasterGel maker nano partikül kullandım. Tavsiye ederim hiçbir performans kaybı yaşamadım şu ana kadar.

Yeni konular

Geri
Yukarı