OC ayarlarım nasıl olmuş?

Marked One

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Pripyat
Anakart
Asus Prime B450M-K II
İşlemci
AMD Ryzen 5 4500
Bu ayarlarla stabil çalışıyor. Uzun vade için vs. bir hata olup olmadığını kontrol eder misiniz? Galiba voltaj biraz fazla olmuş ama pek anlamadığım için sormak istedim.

Screenshot_1.png

IMG_20240316_211644.jpg

Voltajı yavaş yavaş azaltıp stabiliteyi kontrol edin, en düşük stabil voltajda kullanın.

Sıcaklıklar da ideal değil biraz yüksek ama oyunlarda falan o kadar yükselmez diye düşünüyorum.

Kayda değer bir performans artışı yaşamıyorsanız overclok yapmanızı tavsiye etmem anakartınızın ve işlemcinizin sağlığı için çok ta iyi bir şey değil. Özellikle sizin anakart gibi orta-düşük kalite anakartlari için.

Voltajı yavaş yavaş azaltıp stabiliteyi kontrol edin, en düşük stabil voltajda kullanın.

Sıcaklıklar da ideal değil biraz yüksek ama oyunlarda falan o kadar yükselmez diye düşünüyorum.

Kayda değer bir performans artışı yaşamıyorsanız overclok yapmanızı tavsiye etmem anakartınızın ve işlemcinizin sağlığı için çok ta iyi bir şey değil. Özellikle sizin anakart gibi orta-düşük kalite anakartlari için.
Öncelikle yanıtın için teşekkürler. Aslında ilginç bir şekilde bu zamana kadarki tecrübelerimin aksine bu işlemcide gerçekten iyi diyebileceğim bir performans artışı gözlemleyebiliyorum. Dark Freezer x90 kule tipi soğutucu kullanıyorum. Dediğiniz gibi şimdi denedim, sıcaklıklar oyunlarda bu kadar yükselmiyor. Voltajı azalttığımda stabilite gidiyor. Biraz performans kaybını göze alıp bi tık daha azaltıcam galiba.

Soğutma biraz yetersiz, biraz kısarsanız daha iyi olur.

Performans kazandıysanız güzel. Zamanında Pentium D işlemcimin suyunu sıkana kadar overclok yapıyordum, 3.8 GHz ye çekmiştim core 2 duo tokatlıyordum 😆 Tabi zamane bilgisayarları 250w psular vardı yanmıştı 😆

Soğutma biraz yetersiz, biraz kısarsanız daha iyi olur.

Performans kazandıysanız güzel. Zamanında Pentium D işlemcimin suyunu sıkana kadar overclok yapıyordum, 3.8 GHz ye çekmiştim core 2 duo tokatlıyordum 😆 Tabi zamane bilgisayarları 250w psular vardı yanmıştı 😆
Zamanında çekirdek açma muhabbeti vardı, 2 çekirdekli AMD Phenom 545 işlemcimi 4 çekirdeğe çıkartıp performansı neredeyse 2 kat artırıyordum.💀 Bu arada CPU Core Ratio ayarını yükselttiğim zaman görev yöneticisinde sürekli en yüksek frekansta çalıştığını fark ettim. Windows güç planlarından bağımsız olarak sürekli en yüksek frekansta çalışıyor. Ayarı otomatiğe aldığımda bu sefer OC yapamıyorum. Var mıdır bunun bir çözümü?

O voltaj nedir ya? Şu voltajı düşürmeyi deneyin. Çok çok yüksek bir voltaj o. Stabil çalışıyor olması işlemci için sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor.
Bu frekansla düşürünce test sırasında mavi ekran veriyor. Frekansı biraz düşürüp performanstan kısarak voltajı biraz daha düşürdüm.

Geri
Yukarı