OC desteği olmayan anakarta OC destekli GPU takmak

hakanaktas

Decapat
Sizlere merak ettiğim bir soruyu soracağım. Örneğin anakartımızın Overclock'u stok olarak bulunmuyor fakat aldığımız fakat GPU veya CPU her neyse stok olarak OC desteği ile geliyor veya sonradan yapabiliyoruz. Anakartın Overclock'u olmadığı için bu parçalarda overclock desteği işe yarar mı? Teşekkürler.
Kendimi daha net ifade edebilmek adına şöyle minimal bir örnek vermek istiyorum. Örneğin GPU'muz 1650 Super (OC) fakat anakartımız BIOSTAR H410MH DDR4 s+v+gl 1200P gibi OC ile gelmeyen bir anakart. Bu anakartın üzerinde GPU'nun sahip olduğu overclock desteği işe yarar mı yoksa anakartlarda olan overclock sadece anakartı mı etkiler?

Ekran kartına anakarttan bağımsız olarak hız aşırtma işlemi yapılabilir. Anakart, işlemci ve RAM'i kısıtlıyor. İşlemci konusu daha net ancak RAM konusunu pek bilmiyorum. Mesela Intel tarafında yeni nesilde Z serisi anakart ile K serisi işlemci gerekiyor overclock için. AMD tarafında ise (en azından Ryzen için) Pro serisi hariç işlemci ve B-X serisi anakart lazım.

Ekran kartına anakarttan bağımsız olarak hız aşırtma işlemi yapılabilir. Anakart, işlemci ve RAM'i kısıtlıyor. İşlemci konusu daha net ancak RAM konusunu pek bilmiyorum. Mesela Intel tarafında yeni nesilde Z serisi anakart ile k serisi işlemci gerekiyor overclock için. AMD tarafında ise Pro serisi hariç işlemci ve B veya X serisi anakart lazım.

Anakartta olan OC desteği işlemciler ve RAM'lerle alakalıdır ekran kartını harici yazılımlarla masaüstünden OC edebilirsiniz.

İşlemcim i3 10100F anakartım BIOSTAR H410MH DDR4 s+v+gl 1200P işlemci kendi stok hızında sıkıntısız çalışır mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı