OC ekran kartlarının ömrü kısa mı olur?

yusufsuren

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Su Bilimleri Mühendisliği
Selam arkadaşlar, bir ekran kartı chipsetinin normal versiyonuna kıyasla OC modelinin ömrü daha mı azdır? Mesela ROG STRIX GTX 1660 SUPER ile ROG STRIX GTX 1660 SUPER OC 'nin ömürleri aynı mıdır? Manual OC demiyorum fabrika çıkışlı OC modellerinden bahsediyorum.

Selam arkadaşlar, bir ekran kartı chipsetinin normal versiyonuna kıyasla OC modelinin ömrü daha mı azdır? Mesela ROG STRIX GTX 1660 SUPER ile ROG STRIX GTX 1660 SUPER OC 'nin ömürleri aynı mıdır? Manual OC demiyorum fabrika çıkışlı OC modellerinden bahsediyorum.
Hayır değildir eğer OC (over clock) yapıp güçlendirirsen performansı yüksek olur ama ömrü kısalır OC olması over clok yapabilirsin anlamına gelir (kullanmanı tavsiye etmem).

evet ömrü bir miktarda olsa kısalır fakat performans artışıda büyük ölçüde olur.

Hayır değildir eğer OC (over clock) yapıp güçlendirirsen performansı yüksek olur ama ömrü kısalır OC olması over clok yapabilirsin anlamına gelir (kullanmanı tavsiye etmem).
nasıl oc olması oc yapılabilir demek ? normal versiyonlara da overclock yapılıyor

Over clock sağlıklı değildir bunun sebebi normalde vermen gereken voltajdan daha yüksek voltaj vermendir fazla ısı gpu nun transistörlerini yakabilir aman dikkat oc yapacağına daha güçlü bir ekran kartı al daha iyi

Dostum çok takılma böyle şeylere. Bir fark yaratmaz, yaratsa bile kayda değer olmaz, ömür kısaltan en büyük etken yüksek ısıda kullanılması. Uzun vadede sürekli 80-85 dereceler. O yüzden kullanmana bak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı