OC Genie 4 Sonrası Mavi Ekran

ayberk961

Decapat
OC işini çok iyi bilmiyorum. Bu yüzden otomatik bir şekilde internette araştırdığım kadarıyla bilgisayarı zorlamadan her şeyi otomatik ayarlarak overclock yapan OC Genie 4 programını kullanmayı denedim ama OC Genie 4'ü BIOS'tan aktifleştirip, kaydetip cıktından sonra Prime 5 testini yapar yapmaz mavi ekran veriyor. Arada bir program kapatırken de direk mavi ekran veriyor. Prime 5 testini yaparken CPU sıcaklıklarına bakıyorum 55'i geçmeden mavi ekran veriyor. Sorunun ne olduğunu anlayamadım, yardımcı olabilir misiniz? Ayrıca overclock yapmamı onerir misiniz? Yalnızca işlemciye mi yapayım yoksa ekran kartına, RAM vs yapayım mı? K serisi bir işlemci alıp overclock yapmayınca gereksiz para harcamış gibi hissediyorum kendimi.

Bilgisayarın özellikleri
  • MSI RTX 2080 DUKE
  • MSI Z-390A pro anakart
  • Intel i7-9700K işlemci (120mm sıvı soğutma Xigmatek fan ile birlikte)
  • GSKILL 8GB (2x8GB) SniperX Orman Kamuflaj DDR4 3200Mhz CL16 1.35V Single RAM (Çift RAM)
  • WD 500GB Blue SATA 3.0 (560MB Okuma / 530MB Yazma) 3D-NAND SSD Disk
  • WD Blue 3,5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM
  • ASTRO 650W 80PLUS POWER 4x120mm RGB FANLI USB3.1 KASA
  • PSU resmini attım
  • Asus mg279q 144hz IPS 2k ekran

Sorunun PSU'dan kaynaklanabileceğini düşünüyorum ama emin değilim. Yardımcı olursanız sevinirim.

WhatsApp Image 2019-05-14 at 00.52.13 (1).jpegWhatsApp Image 2019-05-14 at 00.52.13 (2).jpegWhatsApp Image 2019-05-14 at 00.52.13 (3).jpegWhatsApp Image 2019-05-14 at 00.52.13.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
neden başka bir programa gerek duydun ki bios dan tek tıkla oc yapabilirsin yada biosa giremem diyorsan msi'ın kendi yazılımı var msi live update i indir kendi sitesinden anakart ile ilgili her ayarı rahatça yapabileceğin yazılımları indirsin direk. ordan sorunsuz oc yaparsın.

O işlemciye O.C. işleminin çok gerekli olduğunu sanmıyorum. Çoklu işlemlerde zaten Turbo Boost ile frekans yükseltiliyor. Ekstra hız aşırtma yapmanıza gerek yok.

neden başka bir programa gerek duydun ki bios dan tek tıkla oc yapabilirsin yada biosa giremem diyorsan msi'ın kendi yazılımı var msi live update i indir kendi sitesinden anakart ile ilgili her ayarı rahatça yapabileceğin yazılımları indirsin direk. ordan sorunsuz oc yaparsın.

Zaten BIOS'dan yapmış arkadaş. Konuyu tamamen okumadan yorum yapmayın.

5 sene önce aldığım 4790K işlemciyi overclock yapmak şöyle dursun üstüne Turbo Boost kapatıp Undervolt 4.0 GHz kullanıyorum. İşlemciye dar boğaz yapacak durumları henüz yaşamamışken açıkcası gerek duymuyorum. 9700K daha yeni ve güçlü bir işlemci olduğundan overclock yapmana hiç gerek yok. Deneyim kazanmak istiyorsan da OC Genie doğru bir tercih değil.

Kurulumu Legacy yapmışsın onu UEFI olarak değiştir.

5 sene önce aldığım 4790K işlemciyi overclock yapmak şöyle dursun üstüne Turbo Boost kapatıp Undervolt 4.0 GHz kullanıyorum. İşlemciye dar boğaz yapacak durumları henüz yaşamamışken açıkcası gerek duymuyorum. 9700K daha yeni ve güçlü bir işlemci olduğundan overclock yapmana hiç gerek yok. Deneyim kazanmak istiyorsan da OC Genie doğru bir tercih değil.

Kurulumu Legacy yapmışsın onu UEFI olarak değiştir.
teşekkürler yardımın için overclock yapmaktan vaz geçtim gerek olmadığını düşünüyorum ama sence oc genie 4 acınca mavi ekran vermesinin nedeni ne olabilir?Bir fikrin var mı?

Tek şu sebepten oluyor demek zor birden çok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Sorun sadece donanımdan değil işletim sistemi sürücü zararlı yazılım kaynaklı da olabilir. Overclock ihtiyaç duyduğunda denemeler yaparsın şimdi bırak kendi halinde takılsın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı