OC olmadan işlemciyi yüksek hızda çalıştırma

mars0009

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, benim i5 9600K işlemcim var. OC yapmayacağım için Cooler Master I71C fanlı soğutma aldım. Bilgisayara Riva Turner uygulamasını indirdim. Fakat uygulamayı çalıştırdığımda işlemcinin en yüksek hızda 4.3 GHz'de oyun oynarken 67 dereceye kadar ulaştı. Fakat Windows'da 3.7 GHz'de çalışıyor. Bu durumu nasıl düzeltebilirim?

Adsız1.pngdhfb.png

Işlemcin oyundayken turbo frekansına çıkıyor, Windows'dayken de hızlı çalışmasına gerek olmadığı için hızını düşürüyor.

Bildiğim kadarıyla çarpan kilidi kapalı bir anakartda yapabileceğin bir şey yok.

Işlemcin oyundayken turbo frekansına çıkıyor, Windows'dayken de hızlı çalışmasına gerek olmadığı için hızını düşürüyor.

Bildiğim kadarıyla çarpan kilidi kapalı bir anakartda yapabileceğin bir şey yok.
G41 anakartımla X5470 işlemcimi ThrottleStop uygulaması sayesinde sabit hızda çalıştırabiliyorum. Birazdan program ayarlarını atacağım.

Merhaba arkadaşlar, benim i5 9600K işlemcim var. OC yapmayacağım için Cooler Master I71C fanlı soğutma aldım. Bilgisayara Riva Turner uygulamasını indirdim. Fakat uygulamayı çalıştırdığımda işlemcinin en yüksek hızda 4.3 GHz'de oyun oynarken 67 dereceye kadar ulaştı. Fakat Windows'da 3.7 GHz'de çalışıyor. Bu durumu nasıl düzeltebilirim?

Eki Görüntüle 423807Eki Görüntüle 423809
Dostum işlemci frekans kontrolü Windows tarafından otomatik yapılır. Fakat Windows 10 kullanıyor isen nihai performans modunu aktif hale getirirsen sistem var olan bütün performansını sana aktif olarak sunacaktır. Edindiğim tecrübe ise test amaçlı e2140 işlemci ile Windows 10 1809 sürümünde c1e modunu kapatmadan sadece nihai perfomans modu ile maks. frekans ile işlemciyi çalıştırdım.

komut istemini yonetici olarak calistirin ve asagidaki kodu kopyalayip yapistir yapin sorununuz cozulecektir

powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

komut istemini yonetici olarak calistirin ve asagidaki kodu kopyalayip yapistir yapin sorununuz cozulecektir

powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61
Ya ben şey diyorum benim işlemcim programdan bakınca 4.3 ghz Windows da 3.7 ben bunu programdan 3.7 ye nasıl düşürürüm

Yetkili arkadaşlar ne yapıyorsunuz allah aşkına konuyu anlamadan neden başlığı değiştiriyorsunuz ben yüksek hızda çalıştığına isyan ediyorum siz gelmişsiniz burda ap ayrı bir konuya çevrmişsiniz

Son düzenleme:
Ya ben şey diyorum benim işlemcim programdan bakınca 4.3 ghz Windows da 3.7 ben bunu programdan 3.7 ye nasıl düşürürüm

Yetkili arkadaşlar ne yapıyorsunuz allah aşkına konuyu anlamadan neden başlığı değiştiriyorsunuz ben yüksek hızda çalıştığına isyan ediyorum siz gelmişsiniz burda ap ayrı bir konuya çevrmişsiniz
Güzel arkadaşım işlemcin turbo boost özellikli bir işlemci 4.60GHz gibi hızlara otomatik olarak çıkıyor ve bu anlık çıkışları Windows'ta sadece görev yöneticisi üzerinden takip edebilirsin. Şayet anakartın ve işlemcin turbo boost özelliğini kapatmaya izin veriyorsa BIOS üzerinden kapatırsın ve 3.7GHz hızına kadar çıkar.

Geri
Yukarı