OC Olmadan Ryzen 5 2600X 4.1 GHz Yapma

Barış Uysal

Kilopat
Daha fazla  
Sistemin oyun içerisindeki değerleri Afterburner'da göründüğü üzere 3975 yani 3.9GHz. Normalde ben bu işlemciyi aldığımda 4.2GHz diye aldım. Isısı düşsün diye işlemci soğutucu aldım stock'tan vazgeçerek. 15-20 derece oynadı. 4.2 GHz Overclock manasında bir şey yapmadan, yani garantisini bozmadan kendi stabil 4.2 değerinde çalışmasını nasıl sağlarım. Isınma sorunu zaten olmayacaktır tahminen, Cooler Master Mastergel ile birlikte geldi sürdüm. Derdim garantisi bozulmadan normal performansını kullanmak. Kendi sitesinde (Vatan Bilgisayar) AMD Ryzen 5 2600X Socket AM4 4.2GHz 19MB Önbellek 95W İşlemci olarak zaten 4.2 olması gerektiğini gösteriyor. Bu işlemi nasıl düzeltebilirim?
Not: Bir ara yanlışlıkla park Control diye bir program yüklemiştim, ondan olabileceğini düşündüm, silip Ryzen Master'da ilk profili seçtim. O zamandan beri böyle bir durumda.
Yardımcı olursanız şimdiden çok teşekkür ederim.
@Ali Güngör
@Recep Baltaş

1566224199511.png

Sistemim:

Dosya Ekleri

• 1566224200425.png
    1566224200425.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 99
Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinin temel frekansı 3.6 GHz, maks. turbo frekansı 4.2 GHz.

Tek çekirdekte 4.2 GHz'e çıkar.

İşlemcinin temel frekansı 3.6 GHz, maks. turbo frekansı 4.2 GHz.

Tek çekirdekte 4.2 GHz'e çıkar.
Bu şekilde overclock yüzünden garantiyi iptal etmez değil mi?
Birde bu işlemi nereden hangi şekilde yapmamı önerirsiniz? (Daha önce Overclock ile işim sadece ekran kartında oldu oda msi after burner ile aidax64de test ederek yaptım)

Dostum overclockdan bu kadar korkmana gerek yok. İşlemciyi öldüren şey yüksek frekans değil yüksek voltajdır. Voltajı uçurmadığın, b**unu çıkarmadığın sürece overclock zarar vermez.

Garanti dışına büyük ihtimalle çıkar overclock sonucu zarar görürse ama işlemcinin üzerine "overclock yapılmıştır" yazmayacak😉

Ben baya uzun süredir Ryzen 1600 işlemcimi 4-4.1 GHz seviyelerine overclocklu kullanıyorum. Bırak 1600X'i, 2600X'lere soğuk terler döktürüyor 🙂

Dostum overclockdan bu kadar korkmana gerek yok. İşlemciyi öldüren şey yüksek frekans değil yüksek voltajdır. Voltajı uçurmadığın, b**unu çıkarmadığın sürece overclock zarar vermez.

Garanti dışına büyük ihtimalle çıkar overclock sonucu zarar görürse ama işlemcinin üzerine "overclock yapılmıştır" yazmayacak😉

Ben baya uzun süredir Ryzen 1600 işlemcimi 4-4.1 GHz seviyelerine overclocklu kullanıyorum. Bırak 1600X'i, 2600X'lere soğuk terler döktürüyor 🙂
İyi hoş doğru diyorsunda olası bir arızada eski overclock'suz değerlerine döndürme şansı 0 yani garantiye gittiğinde fark edilemez mi?

Hayır 0 değil. Anakart üzerinde iki tane diş oluyor, o dişlere tornavida değdirmen yeter, her şey eski haline geliyor. Zaten ayarlar işlemciye değil anakarta kaydediliyor. Overclock yapılıp yapılmadığı anlaşılır mı bilmiyorum ama sanmıyorum.

Xfr ozelligini kapatmaniz garantiyi bozmaz. Biosdan ratioyu 42 yapabilirsiniz. Konu disi olacak ama ayni sogutucuyu bende kullaniyorum. 60 ddan assagi inmiyor oyunlarda. Bendeki sikintiyi cozemedim gitti.

Xfr ozelligini kapatmaniz garantiyi bozmaz. Biosdan ratioyu 42 yapabilirsiniz. Konu disi olacak ama ayni sogutucuyu bende kullaniyorum. 60 ddan assagi inmiyor oyunlarda. Bendeki sikintiyi cozemedim gitti.
Benim kasanın kendi modelinde önde 3 arkada 1 fan bulunuyor ondan dolayı ekstra soğutma etkisi gösterebilir birde ben fanı arka taraftakinden dışarı çıkacak şekilde ayarladım
XFR nedir bilemiyorum açıklayıcı konuşmanız lazım o nedir ne işe yarar nasıl yapılır vs?

Benim kasanın kendi modelinde önde 3 arkada 1 fan bulunuyor ondan dolayı ekstra soğutma etkisi gösterebilir birde ben fanı arka taraftakinden dışarı çıkacak şekilde ayarladım

XFR nedir bilemiyorum açıklayıcı konuşmanız lazım o nedir ne işe yarar nasıl yapılır vs?
Sizin bahsettiğiniz olay. İşlemcinin kendini overclocklaması.

XFR: Extended Frequency Range'in kısaltmasıdır. Bu özellik Ryzen serisinde uygun koşullar sağlandığında işlemcinin kendi kendine hız aşırtma yapmasıdır. Genelde 50-100 MHz yani 0.1 GHz artış gerçekleşir. Sıvı soğutma kullananların 70 dereceleri görmesinin nedeni de budur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı