OC uygulanmış işlemci garantiye girer mi?

RedBear

Femtopat
Daha fazla  
R5 3600 işlemcimi OC ile çok stabil bir şekilde kullanıyordum, fakat bugün kasanın hava akışını değiştirmek için fanların yerini ayarlıyayım diye kasayı açtım ve fanların yerini değiştirdim. İşlemci ile ilgili hiçbir işlem yapmadım. Buna rağmen kasayı kapatıp açınca görüntü gelmedi ve anakartta CPU ışığı yanmaya başladı. BIOS pilini bir kere 15 dakika ve 1 kere 30 dakika olacak şekilde söküp tekrar taktım. Yine gelmedi görüntü, söküp tekrar taktım bütün parçaları yine gelmedi görüntü, şimdi bu yüzden garantiye göndereceğim. OC olması garanti dışına mı çıkarır, BIOS pilini çıkardığım için ve söküp tekrar montajladığım için BIOS sıfırlanmış mıdır?

OC garantiyi direkt bozmaz. Fakat OC yüzüden sikintiolduysa garanti dışı kalır.

OC yüzünden olmadığına adım kadar eminim. Zaten daha önce garantiye gitmiş ve endeks bilişim tarafından delid uygulanmış çok iyi silikon yapısına sahip bir işlemci onca ay gram sıkıntı yaşamadım. 4.2 GHz 1.08V ile boşta 35-38, işlemci ağırlıklı oyunlarda Max 55, Cinebench testinde 63 en ağır stres testinde Max 70 derece almış bir işlemci. Zaten kasayı açmadan önce bir sıkıntım yoktu.
Fanların yerini değiştirdiğinde nasıl işlemci hatası alabiliyorsun? Kasayı düşürmüş falan olman gerek.

İşte bir anlasam.

OC yüzünden olmadığına adım kadar eminim. Zaten daha önce garantiye gitmiş ve endeks bilişim tarafından delid uygulanmış çok iyi silikon yapısına sahip bir işlemci onca ay gram sıkıntı yaşamadım. 4.2 GHz 1.08V ile boşta 35-38, işlemci ağırlıklı oyunlarda Max 55, Cinebench testinde 63 en ağır stres testinde Max 70 derece almış bir işlemci. Zaten kasayı açmadan önce bir sıkıntım yoktu.

İşte bir anlasam.

Yalnız hatırladığım kadarıyla AMD işlemciler delid olmuyor/ ihtiyaç duymuyordu.

Geri
Yukarı