OC yaparken anakart fark eder mi?

KindOfEmre

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilişim
Merhaba, başlıkta da belirttiğim gibi yakın zaman önce uygun fiyata i7 8700K işlemci aldım. Bu işlemciyi overclock yapmak için önce bazı video incelemelerine göz attım. Videoda baktığımda işlemcinin minimum 1.300v ile 4700 MHz'ye çıkabildiğini gördüm. Bende hava soğutma var mevcut soğutucum ile 1.200v üstüne çıkmam mümkün değil. Dün denemelerim sonucu 1.160v ile 4700 MHz de tüm çekirdekleri stabil şekilde çalıştırmayı başardım. Benim anlamadığım şu, ben Z serisi farklı bir anakart aldığımda misal daha ucuz bir model alsam aynı işlemciyi aynı voltaj değerleri ile 4.7 GHz de çalıştırmam mümkün olacak mı?

Benim bildiğim kadarıyla fark sıcaklıklarla etkili oluyor. Daha iyi anakartlarda daha iyi mosfetler olduğu için işlemci daha az ısınıyor.

Tabi burada anakarta takılan işlemci de önemli. Her işlemcinin silikon kalitesi farklıdır dolayısıyla işlemcinin hangi volt değerinde ne kadar hıza çıkabildiği işlemcine bağlı bir durum. Senin işlemcin 1.160voltta 4.8ghz çalışamıyorsa bu işlemciyi hangi anakartta kullanırsan kullan gene çıkamaz. Yani anakartın overclock performansı sadece sıcaklık anlamında etkili olur.

Bu açıdan bakınca işlemcinin ne kadar düşük voltajda ne kadar hıza çıkabileceği işlemcinin silikon kalitesiyle alakalı olduğundan undervolt yapılan bir işlemcide mosfet kalitesinin aslında pekte bir önemi yok diyebiliriz. Mosfet kalitesi, kas gücü yüksek işlemciler undervolt yapılarak değil, aksine voltajıda yükselterek yapılan overclock işlemlerinde önem kazanır.

Yani senin durumun için eğer Z serisi bir anakarta geçersen voltajı 1.160 değerinde tuttuğun sürece hiçbir fark olmaz, işlemcin gene 4.8 ghz değerine çıkamaz, ancak daha iyi mosfetler daha iyi soğutma sağlayacağından voltajı 1.160'dan 1.2'ye yükseltme ve yüksek hızlara daha yüksek voltaj ama aynı sıcaklıklarla çıkma imkanın olur.

Benim bildiklerim bu şekilde 👍

VRM ve MOSFET tasarımları farklı olacaktır, her anakartın bu beslemeleri farklı olabileceği için OC'yi yeniden şekillendirmen gerekecektir. Aynı voltaj ile aynı GHz değerlerini verip sonrasında işlemcinin çekeceği güce göre tekrar uğraşma ihtimalin var kısaca.

Uzun lafın kısası, çoğu zaman evet fark ediyor.

Benim bildiğim kadarıyla fark sıcaklıklarla etkili oluyor. Daha iyi anakartlarda daha iyi MOSFET'ler olduğu için işlemci daha az ısınıyor.

Tabii burada anakarta takılan işlemci de önemli. Her işlemcinin silikon kalitesi farklıdır dolayısıyla işlemcinin hangi Volt değerinde ne kadar hıza çıkabildiği işlemcine bağlı bir durum. Senin işlemcin 1.160Volt'ta 4.8GHz çalışamıyorsa bu işlemciyi hangi anakartta kullanırsan kullan gene çıkamaz. Yani anakartın overclock performansı sadece sıcaklık anlamında etkili olur.

Bu açıdan bakınca işlemcinin ne kadar düşük voltajda ne kadar hıza çıkabileceği işlemcinin silikon kalitesiyle alakalı olduğundan undervolt yapılan bir işlemcide MOSFET kalitesinin aslında pek de bir önemi yok diyebiliriz. MOSFET kalitesi, kas gücü yüksek işlemciler undervolt yapılarak değil, aksine voltajıda yükselterek yapılan overclock işlemlerinde önem kazanır.

Yani senin durumun için eğer Z serisi bir anakarta geçersen voltajı 1.160 değerinde tuttuğun sürece hiçbir fark olmaz, işlemcin gene 4.8 GHz değerine çıkamaz, ancak daha iyi MOSFET'ler daha iyi soğutma sağlayacağından voltajı 1.160'dan 1.2'ye yükseltme ve yüksek hızlara daha yüksek voltaj ama aynı sıcaklıklarla çıkma imkanın olur.

Benim bildiklerim bu şekilde 👍

Anladım. Cevap için çok teşekkür ederim. İşlemcim 4.7'nin üzerine de çıkıyor ama dediğim gibi voltaj yükseltmem gerekiyor o zamanda ısınma problemi ortaya çıkıyor.

Merhaba, başlıkta da belirttiğim gibi yakın zaman önce uygun fiyata i7 8700K işlemci aldım. Bu işlemciyi overclock yapmak için önce bazı video incelemelerine göz attım. Videoda baktığımda işlemcinin minimum 1.300v ile 4700 MHz'ye çıkabildiğini gördüm. Bende hava soğutma var mevcut soğutucum ile 1.200v üstüne çıkmam mümkün değil. Dün denemelerim sonucu 1.160v ile 4700 MHz de tüm çekirdekleri stabil şekilde çalıştırmayı başardım. Benim anlamadığım şu, ben Z serisi farklı bir anakart aldığımda misal daha ucuz bir model alsam aynı işlemciyi aynı voltaj değerleri ile 4.7 GHz de çalıştırmam mümkün olacak mı?
Fark eder. Zayıf soğutma bloğu olan bir anakart, OC yapmanı zorlaştırır. Daha çok ısınır. İşlemcinin silikon kalitesi düşük anakart üst düzey ise yine zorluuk çıkar.

Aslında benim aklıma asıl takılan soru farklı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
videodaki arkadaş birçok i7 8700K ile 4700 MHz denemesi yapıyor. Doğal olarak her biri silikon kalitesine göre farklı voltajlarda 4700 MHz'ye çıkıyor ama genel olarak 1.300v altıında bu hıza çıkabilen işlemci yok. 1.280v filan olsa aradaki fark silikon kalitesi diyeceğim ama arada uçurum voltaj farkı var. Bunun açıkçası sadece silikon kalitesiyle alakası olduğunu düşünmüyorum. Zira daha önceden kullandığım i5 8600K işlemcimi de aynı anakartla 1.130v ile 4800 MHz hızında kullandım yıllarca. Galiba Anakart'dan dolayı ciddi anlamda fark oluşabiliyor. Cevap veren herkese teşekkürler.

Geri
Yukarı