Çözüldü OC yaparken CPB kapatılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

277726

Hectopat
Makaleler
4
Arkadaşlar, CPB disable yapıyorum. Daha sonra RAM ve CPU O.C yapıyorum. Ama nedense CPB en son baktığımda siyahlaşıyor ve değiştirilemiyor. BIOS sıfırladım ve ilk CPB kapatıp ondan sonra O.C yaptım. Yine aynı şekilde siyahlaşıyor disable yazıyor ama BIOS Memory Z'de CPB yes gösteriyor.

Çözüm
Güç yönetimi ayarlarını kapattınız mı? (Cool&quiet, global C-state vs.)

Cool quiet kapalıydı ama şimdi boşta artıyor diye tekrar açtım. Diğer dediğiniz hakkında bir fikrim yok.
Prime95 test sonuçlarım bunlar. Kasayı yan çevirmiştim denemek için ama 78 derece görünce düzelttim ve 76 dereceye düştü. 5-6dk test süresi bitene kadar 76'da kaldı.
Voltaj veya frekans değiştirildiğinde CPB zaten otomatik disable oluyor, buna müdahale edemezsin. Senin ayarladığın frekansta işlemci çalışıyorsa zaten ek bir şey yapmana gerek yok.

Ya benim boşta dalgalanmalar oluyor. Google Chrome açınca birden 50 oluyor düşüyor. Steam açıyorum birden 52 oluyor düşüyor. BIOS'ta CPB yes görünce dedim acaba kapatılmıyor da ondan böyle dalgalanmalar yaşıyorum.

Ya benim boşta dalgalanmalar oluyor. Google Chrome açınca birden 50 oluyor düşüyor. Steam açıyorum birden 52 oluyor düşüyor. BIOS'ta CPB yes görünce dedim acaba kapatılmıyor da ondan böyle dalgalanmalar yaşıyorum.
Güç yönetimi ayarlarını kapattınız mı? (Cool&Quiet, Global c-state vs.)

Güç yönetimi ayarlarını kapattınız mı? (Cool&quiet, global C-state vs.)

Cool quiet kapalıydı ama şimdi boşta artıyor diye tekrar açtım. Diğer dediğiniz hakkında bir fikrim yok.
Prime95 test sonuçlarım bunlar. Kasayı yan çevirmiştim denemek için ama 78 derece görünce düzelttim ve 76 dereceye düştü. 5-6dk test süresi bitene kadar 76'da kaldı.

Dosya Ekleri

• 20-22dk.png
    20-22dk.png
    51,7 KB · Görüntüleme: 48
Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı