OC yaparken işlemci yanabilir mi?

ahmet672117

Hectopat
MSI MPG B550 Gaming Plus anakart RX 6700 ekran kartı ve R5 5600 işlemcim var. Az önce YouTube'dan izleyerek BIOS üzerinden OC yapmaya çalıştım. BIOS'tan kaydedip çıktıktan sonra PC yeniden başladı ve bir uyarı karşıma geldi okumaya fırsat kalmadan ekran gitti. Şu an PC'ye ekran hiç gelmiyor BIOS ekranı da gelmiyor. Fare ve klavye ışıkları yanmıyor sanırım elektrik gitmiyor. PC'ye açma tuşuna bastığımda anakarttaki CPU ışığı yanıp sönüyor ama ekran hiç gelmiyor. Yardımcı olur musunuz?

BIOS pilini çıkartıp 5 dakika bekleyip tekrar takın. Böylece BIOS ayarları resetlenecektir.

OC yaparken işlemci yanabilir ama belki yanlış yaptığın bir ayar yüzünden işlemcin yanmasın diye Windows bilgisayarı başlatmıyorda olabilir.

Elinde düzgün bir soğutucu varsa pek sıkıntı olmaz. Stok ile yapmak pek mantıklı değil.

OC yaparken işlemci yanabilir ama belki yanlış yaptığın bir ayar yüzünden işlemcin yanmasın diye Windows bilgisayarı başlatmıyorda olabilir.

Ne yapacağım peki

BIOS pilini çıkartıp 5 dakika bekleyip tekrar takın. Böylece BIOS ayarları resetlenecektir.

BIOS pilini çıkar 1 dk bekle ve fişi her yerini çıkar anakarta bağlantı girme.

Pili çıkarıp takmayi denedim bir değişiklik olmadı maalesef. Başka yapılacak bir şey var mı?

Elinde düzgün bir soğutucu varsa pek sıkıntı olmaz. Stok ile yapmak pek mantıklı değil.
Stok ile yaptım. Sıcaklık degerlerim çok yüksekti. Bir nebze olsun düşürmeyi deniyordum.

Anakartın voltaj koruması varsa yanmaz. Büyük ihtimalle o koruma devreye girdiği için açılmıyor. BIOS pili tavsiyelerini deneyin.

Stok ile yaptım. Sıcaklık degerlerim çok yüksekti. Bir nebze olsun düşürmeyi deniyordum.

Gerek yok yapmanıza zaten işlemciniz yeterli.

Zaten gariban stok soğutucu anca yetiyor daha da zorlama.

Geri
Yukarı