OC yaptıktan sonra sistem mavi ekran hatası veriyor

ErhanEmre

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

İşlemcimi OC yapıyorum İntelin Processor Diagnostic Tool progamı ve diğer benzer bir İntel programdan testlerden geçiyor fakat oyunda mavi ekran veriyor bu nasıl saçma durumdur, OC yaparken hangi programı referans alacağız ! Şaştım kaldım

İşlemcim İ7 6700K 1.210 V ile 1.340V arası tüm değerlerde 4.4GHZ sabit hızda denedim testlerden geçti oyunlarda sadece işlemci 1.210 V de denetim mavi ekran aldım.

Düşüncelerinizi yazmanızı bekliyorum arkadaşlar.

OC BIOS'tan yapılır, hiçbir üçüncü parti program kullanılmasını önermiyorum istisna birkaç durum harici. Z serisi bir anakartın varsa BIOS'tan yapmalısın OC'ni.

OC BIOS'tan yapılır, hiçbir üçüncü parti program kullanılmasını önermiyorum istisna birkaç durum harici. Z serisi bir anakartın varsa BIOS'tan yapmalısın OC'ni.
OC' u BİOS tan yapmıştım bende, bahsettiğim programlar Stress test ve OC hata denetim programları İntel in hemde, anakartımda Z170 Asus Pro Gaming

@ErhanEmre
OC kaynaklı bir mavi ekran alıyorsun gibi geliyor, hoş aslında mavi ekranlar "mavi ekran hata analizi" kategorisinin konusu ama büyük ihtimal OC kaynaklıdır. Isınmadan kaynaklı da olabilir.

İşlemcim i7 6700K 1.210 v ile 1.340v arası tüm değerlerde 4.4GHz sabit hızda denedim testlerden geçti oyunlarda sadece işlemci 1.210v'de denetim mavi ekran aldım.

Şu duruma baktığıma voltaj yetersizliğinden bir mavi ekran almışsın gibi, ondan sonraki değerlerde testi geçmiş gibi söylüyorsun.

Cinebench R15 ve R20 sürümlerini yükle bir de onların testine sok. 2-3 kere yap ikisinde de çökme olmazsa sıkıntı yoktur. Mavi ekran yiyorsan voltaj azdır voltajı artırman gerek. Tabii önce arkadaşın dediği gibi BIOS'tan yap overclock işlemini.

Geri
Yukarı