Çözüldü Oculus Quest 2 şarj olmuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Dr.Xanax

Femtopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
M.D
Merhaba Technopat ailesi. Oculus Quest 2 gözlüğümü aldığım günden beri 5 kere şarj ettim. Ancak son 2 şarjdır ciddi bir yavaşlık problemi olmaya başladı. Önce 30 saat şarj etmeme rağmen %30'larda kalan bir şarj sorunu oldu, sonra kullanıp tekrar şarja taktığımda normal şarj oldu 2 saat sonra fullendi. Sonra yine aynı problem oldu. Şu an yine şarj olmuyor. Gözlüğün yanındaki şarj ışığı yanıyor ama saatler sonra %1-2 ancak artıyor şarjı. Cihazı kapatıp tekrar şarja takma, kabloyu ters çevirip tekrar şarja takma vb gibi pek çok yöntemi denemem rağmen bu problem sık sık tekrar ediyor. Cihaz sıcakken şarj etmiyor diye bir şey okudum başka bir konuda ancak cihazı saatlerdir kullanmıyorum ve oldukça soğuk bataryası. Aynı problem başına gelen Quest 1 - 2 kullanıcıları var mı aramızda? Ve çözümünü bilen bir yardımsever var mıdır aramızda?
Merhaba Technopat ailesi. Oculus Quest 2 gözlüğümü aldığım günden beri 5 kere şarj ettim. Ancak son 2 şarjdır ciddi bir yavaşlık problemi olmaya başladı. Önce 30 saat şarj etmeme rağmen %30'larda kalan bir şarj sorunu oldu, sonra kullanıp tekrar şarja taktığımda normal şarj oldu 2 saat sonra fullendi. Sonra yine aynı problem oldu. Şu an yine şarj olmuyor. gözlüğün yanındaki şarj ışığı yanıyor ama saatler sonra %1-2 ancak artıyor şarjı. cihazı kapatıp tekrar şarja takma, kabloyu ters çevirip tekrar şarja takma vb gibi pek çok yöntemi denemem rağmen bu problem sık sık tekrar ediyor. Cihaz sıcakken şarj etmiyor diye bir şey okudum başka bir konuda ancak cihazı saatlerdir kullanmıyorum ve oldukça soğuk bataryası. Aynı problem başına gelen Quest 1 - 2 kullanıcıları var mı aramızda? Ve çözümünü bilen bir yardımsever var mıdır aramızda?

Çözümünü buldum. Merak edip bunu okuyan Oculus kullanıcıları olacaktır muhakkak.
Çözüm: Önce Oculus'u yandaki kapatma tuşuna kapatma/yeniden başlatma menüsü çıkana kadar basılı tutun sonra kapatmayı seçerek cihazı kapatın. Cihaz kapandıktan sonra aşağıdaki 2 yöntemden birini deneyerek yavaş şarj olma ya da şarj olmama sorununu çözebilirsiniz. Bu 2 yöntemin birincisi soft format, ikincisi hard format yönte midir? Anacak endişelenmeyin bu iki yöntemde cihazın içeriğindeki veriler silinmez.
Yöntem 1: Kapalı olan Oculus başlığının sağ yanında bulunan kapatma tuşuna 25-30 sn boyunca basılı tutun. Bu basılı tutma süresi boyunca ekranda Oculus simgesi çıkacak sonra kapanıp tekrar açılacak. Bu sırada cihaz bozuldu mu diye düşünebilirsiniz ancak siz basılı tutmaya devam edin. 25-30 sn. basılı tuttuktan sonra tuşa basmayı bırakın ve cihazın açılmasını bekleyin. Sonra cihazı tekrar kapatarak şarja takın. Cihaz şarjdayken otomatikman açılıcak sonra bekleme moduna girecek ve bu şekilde şarj olmaya devam edecek. Bu aşamadan sonra her 15 dakikada bir Oculus telefon uygulamasından Bluetooth ile bağlı olduğunuz Oculus başlığımızı şarjını kontrol edebilir ve şarjın eskisi gibi hızlı şarj olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
(1.yönteme ek olarak eğer işe yaramadıysa bu sefer 50 sn. boyunca tuşa basılı tutmayı deneyin.)
Yöntem 2: Oculus başlığını kapattıktan sonra kapatma tuşu ile ses kısma tuşuna(Oculus başlığının alt sağ tarafında bulunan +/- tuşu) aynı anda karşınıza "USB Update mode" menüsü gelene kadar basılı tutun. Karşınıza gelen menüden Boot device seçerek cihazı yeniden başlatın. Sonra cihazı şarja takarak telefon uygulamasından normal hızda şarj olup olmadığını kontrol edin.
Benim aşırı yavaş şarj olma problemim 1. yöntem ile son buldu ve bir daha tekrar etmedi. Eğer bu yöntemlerden hiçbiri işe yaramazsa geriye kalan tek yöntem fabrika ayarlarına geri döndürmek olacak ki bu yöntem cihazın içindeki tüm yüklemiş olduğunuz verileri silerek eski ayarlarına geri döndürücektir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı