Oculus Quest 3 ne kadar gerçekçi?

Murat Salmanow

Centipat
Arkadaşlar Quest 3 alacağım, ne kadar gerçekçi hissetiriyor acaba bir videoda adam geri geri yanlışlıkla gazı kökleyince çok fena korktu, gerçek dünya ile ayırt etmesi çok zor dedi, yani görüntüde texturelerde gerçek gözükmeyecek yer var fakat sandboxa koyulmuş gibi hissetiriyor dendi acaba doğru mu gerçekten sanki oradasın gibi bir şey mi, çünkü ben 200TL'ye vrbox aldım ve yani sadece sanki görüntüye yakın gibime geldi ondan tedirginim bir de ağırlık biniyordu burnuma kafamı sallayınca yoruluyordum bunda da öyle bir şey var mı?

Arkadaşlar Quest 3 alacağım, ne kadar gerçekçi hissetiriyor acaba bir videoda adam geri geri yanlışlıkla gazı kökleyince çok fena korktu, gerçek dünya ile ayırt etmesi çok zor dedi, yani görüntüde texturelerde gerçek gözükmeyecek yer var fakat sandboxa koyulmuş gibi hissetiriyor dendi acaba doğru mu gerçekten sanki oradasın gibi bir şey mi, çünkü ben 200TL'ye vrbox aldım ve yani sadece sanki görüntüye yakın gibime geldi ondan tedirginim bir de ağırlık biniyordu burnuma kafamı sallayınca yoruluyordum bunda da öyle bir şey var mı?

Gerçeklik algısı ilk deneyimleyen kişiye muhtemelen farklı gelecektir ki o da doğal. İlk kullandığım zaman ben de inanamamıştım hatta belirli başlı oyunlar ile mesela richie's plank Experience oyunu ile yükseklik korkumu test etmiştim ve bayağı da korkmuştum ama yavaşla alışıyorsunuz. Quest 3 direkt gerçek dünyaya entegre olduğu için arayüz falan önünüzde çıkıyor ve bu da onu yeteri kadar gerçekçi yapıyor.

Gerçeklik algısı ilk deneyimleyen kişiye muhtemelen farklı gelecektir ki o da doğal. İlk kullandığım zaman ben de inanamamıştım hatta belirli başlı oyunlar ile mesela richie's plank Experience oyunu ile yükseklik korkumu test etmiştim ve bayağı da korkmuştum ama yavaşla alışıyorsunuz. Quest 3 direkt gerçek dünyaya entegre olduğu için arayüz falan önünüzde çıkıyor ve bu da onu yeteri kadar gerçekçi yapıyor.
Alıştıktan sonra gerçek gelmeyecek mi yani?

Arkadaşlar güncellememi yazıyorum aldım ve bir 4 5 saat kullandım ve görüşlerimi söyleyeceğim, kısacası vaoww! Bu kadar iyi beklemiyordum, ilk başta gözlüğü açtım ve ekran biraz bulanık ve kararmıştı ve dedimki gene internet hurafelerine inanmanın sonucu falan fakat bir sarja taktım ve güncellemelerini yaptım ve pes cidden mükkemel! Görüşlerim şöyle şimdi öncelikle düz gerçek dünya entegreli kullandığınız zaman tarayıcı uygulama panelini uzağa koyarsanız kenarları biraz tırtıklı gözükecektir, bu gözlüğün donanım gücüylen alakalı fakat yakına çektiğinizde cidden gerçek gibi havada uçan bir ekran var gibi hissedeceksiniz, fakat görüntü kalitesi o kadar da iyi değil yani gerçek dünya için mesela normal gözlen arasında kontrast farkı var ve bunu fark ediyorsunuz biraz çözünürlük düşük görüyorsunuz, fakat oyunlarda gerçekten ayırt etmek çok güç elime bakıyorum ve aşırı gerçek gözüküyor yere dokunuyorum falan sanki tutucak gibiyim falan fakat tutamıyorum, ve kendi kendine yürümeyi aktifleştirdiğimde midem bulandı biraz garip geliyor çünkü düşecek gibi oluyorum, verdiğim paranın fazlasını hak ediyor 21 bin TL yerine 40 bin 50 bin olsa değecek bir gözlük, düşünüyorsanız bile almanız gerek, sadece oyunlar için ama gerçek dünya entegreli kullanınca o kadar da iyi değil kameraları, mükkemel deneyimdi tek kötü yanı pil ömrü eğer oyun oynayacaksanız 1 saat gidiyor pili fakat PC Steam VR ise 4 saat falan uzuyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı