Oculust Quest 2 kullanımı nasıl?

YusufBalci

Centipat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, oculust Quest 2 hakkında sorularım var. Cevaplarsanız sevinirim.
1. Quest 2'yi bağladığımız PC iyi mi olması gerekiyor oyunları PC üzerinden mi oynuyoruz?
2. PC yerine telefona bağlayıp öyle Steam üzerinden oynayabiliyor muyuz?
3. Oculust'un kendi mağazasındaki oyunları ucuza alabileceğim bir yer var mıdır?

Öncelikle, bir Oculus Quest 2 kullanıcısı olarak cihazın beklentileri tam anlamıyla karşıladığını düşünmüyorum. Görüntü kalitesi olsun, performansı olsun, bilgisayar ile bağlantı stabilizasyonu olsun, bu konularda beni pek memnun etmedi. Muhtemelen ilk 1-2 ay yeni almış olmanın heyecanıyla kullanıp daha sonra rafa kaldırırsınız diye tahmin ediyorum ki cihaz hakkında forumlarda okuduklarıma göre ben de dahil olmak üzere çoğu kişide durum böyle olmuş. Kesinlikle önermiyorum diyemem ama almaya karar vermeden önce cihazdan ne tür beklentilerinizin olduğunu iyi tespit edip ona göre hareket etmekte fayda var. Benim için daha çok oyundan ziyade vr videolar ve film izlemek için uygun bir cihaz oldu. Sorularınıza gelirsem;

1. eğer iyi bir oyun deneyimi istiyorsanız evet sağlam bir bilgisayara ihtiyacınız var. Ben 130 watt RTX 3060'lı bir laptop ile kullanıyorum ve büyük oyunlarda FPS sıkıntısı yaşıyorum. Nispeten küçük oyunlarda ise sıkıntısız oynanabiliyor fakat cihazın default görüntü ayarları bulanık gösteriyor bunu çözmek için Oculus uygulamasından görüntü ayarını yükseltmek gerekiyor ama bunu yapınca FPS düşüşü oluyor. Anladığım kadarıyla bu cihazda güzel grafiklerle sıkıntısız oyun oynamak için RTX 3090'dan aşağısı kurtarmıyor :D bu bulanıklık konusu kişiden kişiye değişebilir belki sizi rahatsız etmez ama beni hiç memnun etmedi.
Bilgisayara bağlamak için 2 yöntem var Wi-Fi ve kablo. Wi-Fi için 5GHz destekli bir modeminiz ve iyi bir internetiniz olması gerekiyor aksi taktirde bağlantıda kopukluklar ve görüntüde bozulmalar yaşanıyor. Kablo için ise bir ucu USB bir ucu Type-C kablo gerekiyor USB 3.0 daha hızlı bir bağlantı sağlıyor fakat kabloları biraz pahalı ben 2 sene önce 600 TL'ye almıştım şu anda fiyatlardan haberim yok.

2. hayır telefona bağlayıp Steam oyunları oynayamazsınız çünkü o oyunlar için bilgisayar gücü gerekiyor.

3. kendi mağazası dışında ucuza alınabilecek bir yer bildiğim kadarıyla yok. Fakat mağazadaki oyunlar Steam'de de nispeten daha ucuza bulunuyor.

Sonuç olarak, kaliteli oyunları oynamak istiyorsanız çok sağlam bir bilgisayarınızın olması gerekiyor aksi takdirde oyun konusunda memnun kalmazsınız. Fakat, cihazın kendi içindeki uygulamaları ve VR videoları deneyimlemek istiyorsanız şu anda bundan daha iyi f/p bir cihaz bulunmuyor.

Öncelikle, bir Oculus Quest 2 kullanıcısı olarak cihazın beklentileri tam anlamıyla karşıladığını düşünmüyorum. Görüntü kalitesi olsun, performansı olsun, bilgisayar ile bağlantı stabilizasyonu olsun, bu konularda beni pek memnun etmedi. Muhtemelen ilk 1-2 ay yeni almış olmanın heyecanıyla kullanıp daha sonra rafa kaldırırsınız diye tahmin ediyorum ki cihaz hakkında forumlarda okuduklarıma göre ben de dahil olmak üzere çoğu kişide durum böyle olmuş. Kesinlikle önermiyorum diyemem ama almaya karar vermeden önce cihazdan ne tür beklentilerinizin olduğunu iyi tespit edip ona göre hareket etmekte fayda var. Benim için daha çok oyundan ziyade VR videolar ve film izlemek için uygun bir cihaz oldu. Sorularınıza gelirsem;

1. eğer iyi bir oyun deneyimi istiyorsanız evet sağlam bir bilgisayara ihtiyacınız var. Ben 130 watt RTX 3060'lı bir laptop ile kullanıyorum ve büyük oyunlarda FPS sıkıntısı yaşıyorum. Nispeten küçük oyunlarda ise sıkıntısız oynanabiliyor fakat cihazın default görüntü ayarları bulanık gösteriyor bunu çözmek için Oculus uygulamasından görüntü ayarını yükseltmek gerekiyor ama bunu yapınca FPS düşüşü oluyor. Anladığım kadarıyla bu cihazda güzel grafiklerle sıkıntısız oyun oynamak için RTX 3090'dan aşağısı kurtarmıyor :D bu bulanıklık konusu kişiden kişiye değişebilir belki sizi rahatsız etmez ama beni hiç memnun etmedi.
Bilgisayara bağlamak için 2 yöntem var Wi-Fi ve kablo. Wi-Fi için 5GHz destekli bir modeminiz ve iyi bir internetiniz olması gerekiyor aksi taktirde bağlantıda kopukluklar ve görüntüde bozulmalar yaşanıyor. Kablo için ise bir ucu USB bir ucu Type-C kablo gerekiyor USB 3.0 daha hızlı bir bağlantı sağlıyor fakat kabloları biraz pahalı ben 2 sene önce 600 TL'ye almıştım şu anda fiyatlardan haberim yok.

2. hayır telefona bağlayıp Steam oyunları oynayamazsınız çünkü o oyunlar için bilgisayar gücü gerekiyor.

3. kendi mağazası dışında ucuza alınabilecek bir yer bildiğim kadarıyla yok. Fakat mağazadaki oyunlar Steam'de de nispeten daha ucuza bulunuyor.

Sonuç olarak, kaliteli oyunları oynamak istiyorsanız çok sağlam bir bilgisayarınızın olması gerekiyor aksi takdirde oyun konusunda memnun kalmazsınız. Fakat, cihazın kendi içindeki uygulamaları ve VR videoları deneyimlemek istiyorsanız şu anda bundan daha iyi F/P bir cihaz bulunmuyor.

Çok teşekkür ederim zamanınızı ayırdığınız için bütün sorularımı tam cevap aldım teşekkür ederim iyi günler.

Geri
Yukarı