Odaya Ses Yalıtımı Döşemek

lithochromatic

Kilopat
Daha fazla  
Merbahalar! Evdeki gürültüden rahatsız olduğum için odama ses yalıtım yapmak istiyorum. Ancak ses yalıtımı hakkında pek fikir sahibi değilim (Hangi marka diğerlerinden şu konularda üstündür, hangi türlüsü daha kullanışlıdır, duvara ne kullanarak monte edilmeli, yapıştırıcı kullanılacaksa duvara en az hasar veren hangisi) gibi.
Deneyimli arkadaşların yardımlarına muhtacım. Odam hakkında birkaç bilgi vermem gerekirse; Tam oturma odasının bitişinde odam başlıyor. Tahta kapı kullanmıyorum Pimapen tiplemeli kapı kullanıyorum ve bu kapı sesi ciddi anlamda azaltıyor ancak yeterli değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ses izolasyonunu "Dışarıdan gelen sesi" önlemek maksatlı yapıyorsan biraz maliyetli bir iş oluyor maalesef. Dışarıdaki sesin içeri girmesini engellemek daha zor bir iş ; İçerideki sesin dışarı çıkmasını engellemekten.

Normalde yeni imar planlarında tüm binalar belirli bir desibeli gerçimeyecek şekilde imal ediliyor, ona göre malzeme kullanılıyor. Tüm katlar ve ince işçilikte tüm odalar sesi dışarı, belirli bir orana kadar taşırmadığı için diğer odalar veya kattakiler de sesi duymamak için ekstra uğraş içerisine girmiyorlar haliyle.

Sünger izolasyon malzemeleri ile boydan boya kaplayacaksın tüm duvarları. Alt değil de üst kattaki hareketlerden ötürü de çok ses inebiliyor alt katlara.
Tavana sünger koymaya kalkma çok çirkin durur, bu işi hakkıyla yapan ustalar var. Sıva kullanarak sabitliyorlar tavana.

Normalde oda ve tavan duvarları arasına katman katman uygulanır farklı filtreler. Doğrusu budur.
Şık olanı da budur, odanı yumurta kafesine dönüştürmek zorunda kalırsın ucuz yollu halledeyim dersen.

duvar-ses-yalitimi-2.jpg

Bu dekorasyon işlerinde çok ucuza kaçıldığında genelde ortaya hoş şeyler çıkmaz. Ailen müsaade ediyorsa güzel bir filtre uygulatın duvarlara. Kendi imkanlarınla Arsız Bela'nın kayıt stüdyosuna çevirme ihtimalin de söz konusu, odanı :) Üzülmeni istemem sonradan. Piyasada bulduğun her sünger de sesi falan kesmez, beklentini fazla yükseltme, o kadar basit bir iş değil dışarıdan gelen sesi kesmek.

Açıktaki süngerlerin asıl amacı ses dalgalarının kontrolsüz çarpıp istenmeyen frekanslar yaratmasını engellemek. Senin amacın tamamen farklı.

hqdefault (1).jpg

Bilgilendirme için teşekkürler, kusuruma bakmayın pek bilgisizim bu konu hakkında kulağı tırmalayacak cinsten sorular soruyor olabilirim; bina pek eski üst katım ve alt katım boş resim ile anlatmaya çalışacağım. Yani ses bana sadece bir odadan geliyor ve sadece o odadan gelen sesi engellemek istiyorum. Bu durumda kapımın üstüne ve duvara "Yumurta kabı" şeklinde veya türevleri ile kapatmam bahsettiğiniz işe göre daha hızlı ve kolay geldi. Kesinlikle bahsettiğiniz olay mükemmel ancak ona ayıracak sabrım yok diyebilirim.
asd.jpg

Kapının ardındaki oda. *Kapı kolu henüz yok oda yeni yapıldı*

Bilgilendirme için teşekkürler, kusuruma bakmayın pek bilgisizim bu konu hakkında kulağı tırmalayacak cinsten sorular soruyor olabilirim; bina pek eski üst katım ve alt katım boş resim ile anlatmaya çalışacağım. Yani ses bana sadece bir odadan geliyor ve sadece o odadan gelen sesi engellemek istiyorum. Bu durumda kapımın üstüne ve duvara "Yumurta kabı" şeklinde veya türevleri ile kapatmam bahsettiğiniz işe göre daha hızlı ve kolay geldi. Kesinlikle bahsettiğiniz olay mükemmel ancak ona ayıracak sabrım yok diyebilirim.Eki Görüntüle 274042
Kapının ardındaki oda. *Kapı kolu henüz yok oda yeni yapıldı*
Aynı masaya sahibiz :)

Hocam o biraz mümkün değil. Bina inşa edilirken yapılması gerekirdi. Ek olarak yapılanlar var ama onlar da ne kadar sağlıklı olur bilemem.

Kapının kenarlarına fitil veya sünger çekmek ayrıca kapının üstünü bir yorgan ile örtmen veya akustik sünger gibi bir malzemeyle kapatman işe yarayabilir. Ben evdeki tüm kapı ve camlara bunu uyguladım ve kasanın bulunduğu bölgeye de akustik sünger yerleştirdim ses büyük oranda kesildi bunlardan fazlasını yapman için komple evi yıkıp tuğlaların arasına izolasyon malzemesi koyman lazım.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı